Električna energija

Vučić: Srbija želi Azerbejdžan u projektu gasne elektrane od 1 GW

Vucic Srbija Azerbejdzan projektu gasne elektrane 1 GW

Foto: Predsedništvo Srbije / Dimitrije Goll

Objavljeno

13.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Bakuu da vlada počinje pregovore s Azerbejdžanom o mogućnosti zajedničke izgradnje gasne elektrane u Nišu od jednog gigavata ili dva manja postrojenja. „Sve što moramo da radimo na zelenoj energiji, boljoj životnoj sredini, izbacivanju fosilnih goriva, sve je vezano za ogroman novac“, istakao je.

Konferencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP29 u Bakuu je prilika za Srbiju da razgovara o nalaženju finansiranja za obnovljive izvore energije ili nefosilna goriva te o tome kako da stekne znanje o malim modularnim reaktorima (SMR-ovima) i sa kime da ih gradi, tako da ne traju samo 12 do 14 godina, kazao je predsednik Aleksandar Vučić.

Po njegovom mišljenju, važno je da se počne razgovarati o nuklearnim SMR-ovima. „Nisam siguran da mi u ovom trenutku, iako imamo divnih pametnih ljudi u CERN-u, Vinči, na drugim mestima, imamo dovoljno znanja i kapaciteta da to uradimo“, izjavio je predsednik. Srbija mora da razmišlja o uvozu znanja i tehnologije i to brzo, dodao je.

Srbija mora da razmišlja o uvozu znanja i tehnologije i to brzo, tvrdi predsednik Srbije

CERN je Evropska organizacija za nuklearna istraživanja. Upravlja najvećom laboratorijom za fiziku elementarnih čestica na svetu, koja se nalazi u Merenu kod Ženeve.

Posle bilateralnog sastanka s predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim na marginama skupa, Vučić je otkrio da će dve vlade pregovarati o mogućnosti zajedničkog projekta za proizvodnju struje iz gasa, uključujući snabdevanje plavim gorivom.

Investiciju je procenio na 1,2 do 1,3 milijarde dolara i kazao da bi ona Srbiji obezbedila snabdevanje strujom narednih sedam do dvanaest godina.

Partnerstvo s Azerbejdžanom bi ojačalo sigurnost snabdevanja gasom

Azerbejdžan gradi elektrane snage i do jednog gigavata, naglasio je Vučić. Rekao je da Srbija razmišlja o postrojenju od jednog gigavata u Nišu ili dva manja od po 350 megavata. Podvukao je da bi partnerstvo s Azerbejdžanom, koji proizvodi i isporučuje gas, omogućilo sigurnost snabdevanja tim energentom.

Nacrt državne strategije energetike do 2040. uključuje plan kogeneracionog sistema na gas u Nišu, kapaciteta 150 megavata za proizvodnju električne energije i još stotinu megavata toplotne. Kapaciteti drugog postrojenja, u Novom Sadu, iznosili bi 350 odnosno sto megavata.

„Sve što moramo da radimo na zelenoj energiji, boljoj životnoj sredini, izbacivanju fosilnih goriva, sve je vezano za ogroman novac“, istakao je Vučić. Cela Evropa će imati poteškoća, rekao je, ukazavši na napade na elektroenergetske objekte u Rusiji i Ukrajini. Predsednik je izrazio uverenje da će doći do potpunog kolapsa energetskog sistema u nekim delovima Evrope.

„Za tri, četiri godine Amerika će da obustavi isporuku tečnog gasa, jer će ga koristiti za gasne elektrane. Potrošnja struje je sve veća. Veštačka inteligencija i električni automobili srču struju. U našoj zemlji leti trošimo više struje nego zimi. To su ključni problemi za nas“, izjavio je Vučić.

Sporazumi s Rusijom i Azerbejdžanom drže cenu gasa nižom od tržišne

Zbog toga Srbiji trebaju ugovori s Rusijom i Azerbejdžanom i gasne elektrane, dodao je. „To je čista energija“, tvrdi predsednik.

Vučić je podsetio da cena gasa iznosi 485 evra po kubnom metru u čvorištu TTF, koje je evropska referenca, a da Srbija plaća 323 evra po kubiku. Troškovi su niži zahvaljujući aranžmanu s Rusijom i relativno povoljnoj ceni azerbejdžanskog gasa, objasnio je.

„Zato imamo mogućnosti da dalje subvencionišemo dodatno i naše stanovništvo i našu industriju. Plaćamo nisku cenu gasa. Ali će se kroz cenu gasa određivati, dobrim delom, cena električne energije, koja takođe raste, i na fjučersima i na svemu drugom“, kazao je Vučić.

Bez mira nema klimatske akcije

Ima nekoliko preduslova za početak borbe protiv klimatskih promena, po Vučićevom mišljenju. „Ako nismo u stanju da stvorimo mir, o čemu dalje da pričamo?“, upozorio je. Predsednik je istakao da je COP29 prilika za zemlje da pojačaju svoje klimatske ciljeve i pokažu konkretne korake ka ekološkoj održivosti.

„Srbija se pridružuje globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena. Kroz svoje nacionalne strategije i politike, nastavljamo da radimo na smanjenju emisije ugljen-dioksida, promovisanju energetske efikasnosti, zaštiti biodiverziteta i promovisanju zelene energetske tranzicije“, izjavio je Vučić.

Međunarodna zajednica mora da pokaže odgovornost i solidarno deluje na očuvanje planete za buduće generacije, napomenuo je.

„Danas se nikome ne dopada reč mir, jer svi žele da poraze onog drugog. Zato moramo da radimo na miru, da se bavimo sušom, poplavama, šumskim požarima, zagađenjem vazduha i vode, ali pre toga – moramo da uspostavimo mir. Zato pozivam sve velike sile da reše probleme u Ukrajini, na Bliskom istoku i svuda u svetu, jer ćemo tek onda moći da rešavamo sve ostale probleme. Pod dva, veliki bogati, kao i uvek, prave probleme, a siromašne i male zemlje plaćaju cenu toga. Zato smatram da je izuzetno važno da pronađemo nove finansijske instrumente kako bismo pomogli nerazvijenim i zemljama u razvoju. Još jednom pozivam velike i bogate da pomognu siromašnim zemljama“, poručio je Vučić u Bakuu.

Posebno je pozvao velike i bogate zemlje da pomognu onim siromašnijima.

Vučić je poručio da je litijumski projekat Jadar u političkom smislu kompletiran i da Rio Tinto sada treba da ispuni zahteve vlasti da bi mu bilo dozvoljeno da otvori rudnik i postrojenje za preradu

Osvrnuvši se na Rio Tintov kontroverzni projekat rudnika litijuma i postrojenja za preradu kod Loznice, predsednik je izjavio za medije da će se taj alkalni metal kopati ukoliko kompanija ispuni uslove vlasti. „U političkom smislu, ta priča je odavno završena“, dodao je Vučić.

Inače, zvanično ime samita COP29 je Konferencija strana Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promenama – UNFCCC-a.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

13. novembar 2024. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

13. novembar 2024. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

13. novembar 2024. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

13. novembar 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama