OIE

Vreme je za masovno uvođenje obnovljivih izvora energije

Borislav Kostadinov, vreme je za povećanje obima obnovljivih izvora energije

Foto: Finance in Motion

Objavljeno

15.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Obaveza preuzeta na klimatskom samitu COP28 da se najkasnije 2030. utrostruče globalni kapaciteti proizvodnje energije iz obnovljivih izvora jeste ključni korak napred u rešavanju klimatske krize. Međutim, postizanje ovog ubrzanog razvoja zahteva inovativne modele koji povećavaju privatne investicije i grade kapacitete lokalnih tržišta. Borislav Kostadinov, direktor Fonda za zeleni razvoj (GGF), objašnjava kako savetodavac fonda Finance in Motion isporučuje ova rešenja tamo gde su najpotrebnija.

Obnovljiva energija je dokazana tehnologija i ključno rešenje za niz najhitnijih svetskih izazova. Dekarbonizovana budućnost je elektrifikovana budućnost, što znači da je potrebno mnogo više solarnih panela i vetroturbina da bi se postigle ambiciozne vizije kao što su Pariski sporazum, ili posvećenost Evropske unije klimatskoj neutralnosti do 2050. godine.

Borislav Kostadinov, direktor fondova u kompaniji Finance in Motion, zadužen za Fond za zeleni razvoj (Green for Growth Fund – GGF), ukazao je tokom klimatskog samita COP28 na hitnost omasovljavanja dokazanih rešenja: „Moramo masovno i neodložno da povećamo ulaganja u obnovljive izvore energije ukoliko želimo da idemo u korak sa ispunjavanjem obaveza preuzetim Pariskim sporazumom“, kazao je.

U većem delu sveta, obnovljivi izvori energije su trenutno najisplativija investicija za proizvodnju električne energije

Dobra vest je da su u većem delu sveta obnovljivi izvori energije trenutno najisplativija investicija za proizvodnju električne energije. Ipak, međunarodni investitori su prečesto neodlučni da ulože kapital na tržišta u razvoju zbog percepcije većeg rizika.

Za Borislava, koji je svoju 25-godišnju karijeru izgradio na pionirskom zelenom finansiranju i izgradnji zelenih banaka na tržištima u razvoju, ove percepcije su pogrešne: „Mi u Finance in Motionu savetujemo proverene kombinovane finansijske instrumente koji dovode vrhunske kompanije, privatne investitore u projekte obnovljivih izvora energije širom tržišta u razvoju. Nisu izgubili ni dinar, a vrednost projekata koje smo finansirali odgovara jednom gigavatu”.

Dugogodišnje iskustvo u mobilisanju finansiranja na tržištima u razvoju

Finance in Motion i njegov model javno-privatnog partnerstva već 15 godina pokazuju kako se ove finansijske praznine mogu premostiti na tržištima u razvoju. Kao pioniri u kombinovanom finansiranju, fondovi koje savetujemo koriste javno finansiranje za mobilisanje privatnog kapitala za investicije usmerene na održiv razvoj i usmerene na ekološke i društvene rezultate. Do danas smo finansirali preko 7 milijardi evra na preko 40 tržišta.

Green for Growth Fund
Foto: Green for Growth Fund

Obnovljiva energija je prioritetni sektor za nas u mnogim našim regionima, ali nigde naš otisak nije veći nego u zemljama koje se graniče sa Evropskom unijom. Ovde nalazimo ogromne potrebe da se infrastruktura zasnovana na fosilnim gorivima zameni čistijim izvorima, da se ekonomije odvoje od uglja i – iskristalisane nakon ruske invazije na Ukrajinu – ojačaju energetsku bezbednost.

GGF – sredstvo za finansiranje ublažavanja klimatskih promena

Fond za zeleni razvoj je namenska alatka za finansiranje investicija za ublažavanje klimatskih promena u Jugoistočnoj Evropi, regionu Kavkaza, Turskoj, Severnoj Africi i na Bliskom istoku. GGF upreže dug i kapital u finansiranje projekata obnovljive energije preko lokalnih partnerskih banaka, ili direktno, kroz transakcije finansiranja projekata.

Fond je od 2009. godine uložio preko 423 miliona evra u komercijalne projekte obnovljive energije širom ovih regiona. Još važnije, odigrao je vodeću ulogu u razvoju tržišta uspešno demonstrirajući privatnom sektoru da ove investicije funkcionišu, kao i da se mogu ponoviti.

Kostadinov: Naš model pokazuje kako javni i privatni investitori mogu da se udruže

„Na klimatskom samitu je toliko vremena potrošeno na važnost privatnih investicija i kombinovanog finansiranja kao rešenja, međutim, primera je bilo veoma malo“, dodao je Borislav. „Verujemo da naš model pokazuje kako javni i privatni investitori mogu da se udruže, ne samo da finansiraju pojedinačne projekte već i da promene način na koji tržišta finansiraju sektor. Imamo veliki broj uspešnih primera, posebno u jugoistočnoj Evropi.”

U Srbiji, GGF je bio ključan u podršci prvoj velikoj aukciji komercijalnih projekata u oblasti vetroelektrana u zemlji, što je postavilo osnovu za sledeću i uspešnu aukciju od 400 MW dodatnih kapaciteta. U Albaniji je fond nedavno finansirao najveći nesubvencionisani solarni projekat na Zapadnom Balkanu i istovremeno pokazao održivost komercijalnih projekata vođenih privatnim sektorom van tradicionalne strukture programa koje podržava država.

GGF obnovljivi izvori energije
Foto: Green for Growth Fund

Finansiranje „nedostajućeg dela u sredini“

GGF je vodeći igrač posvećen plasiranju finansijskih sredstava za projekte obnovljivih izvora energije srednje veličine u Jugoistočnoj Evropi. Investiciona strategija mu je usredsređena na „nedostajući deo u sredini“ u finansiranju projekata. To su projekti koji su obično premali za međunarodna tržišta kapitala ili razvojne finansijske institucije (DFI), a istovremeno su tradicionalno preveliki za lokalne banke.

Države i DFI-jevi igraju vodeću ulogu u strukturiranju i katalizaciji tržišta za investicije u obnovljive izvore energije. Međutim, povećane ambicije za primenu obnovljivih izvora energije – kao što je utrostručenje svetskog kapaciteta do 2030. godine – ne mogu se ispuniti samo javnim i koncesionim resursima.

Za utrostručenje kapaciteta obnovljivih izvora u svetu do 2030. godine nisu dovoljna samo javna i koncesijska sredstva

Lokalne banke su ključne za postizanje ove vizije i većina njih aktivno finansira manje projekte obnovljivih izvora energije na našim tržištima. One se suočavaju sa dva ključna izazova u intenziviranju finansiranja projekata srednje veličine, koji se skoro po pravilu finansiraju bez tradicionalnih bankarskih zahteva, kao što je kolateral od sponzora projekta.

Prvo, lokalni bankarski sektori na mnogim tržištima na kojima posluje GGF su manji i teško da sami mogu da finansiraju projekte većeg obima. Drugo, transakcije finansiranja projekata su složene za osiguranje i često zahtevaju snažno institucionalno znanje i iskustvo specifično za sektor.

„GGF rešava obe ove prepreke u okviru svog finansijskog mandata i mandata uticaja investiranjem u održivi razvoj“, objašnjava Borislav. „Naš uticaj se višestruko povećava kada se naše partnerske banke osećaju sigurnim da finansiraju ove vrste projekata bez nas“.

U tom cilju, kad pokreće nove investicije, fond aktivno nastoji da investira zajedno sa lokalnim bankama, pomažući im da izgrade rezultate u finansiranju projekata. Dalja podrška se može obezbediti preko sredstava za Tehničku pomoć Fonda, kojima se pruža prilagođena tehnička podrška partnerima fonda.

Plan za uspeh

Finance in Motion replicira ovaj uspešan model na sve širi spektar tržišta, nastavljajući da prikazuje ključno iskustvo GGF-a: naime, da finansiranje obnovljivih izvora energije – ili šire zeleno finansiranje – može biti profitabilno, delotvorno i uspešno na tržištima u razvoju.

Kao što je ovogodišnji klimatski samit razjasnio, potrebno nam je više finansiranja obnovljivih izvora energije i zelenog finansiranja nego ikada ranije, a potrebni su nam odmah ako želimo da ispunimo obaveze preuzete Pariskim sporazumom. Ako delite ovu viziju, kontaktirajte nas da vidimo kako ovu budućnost možemo zajedno da pretvorimo u stvarnost.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hidroelektrane bistrica republika srpska viskovic ugovor djokic

Republika Srpska obezbedila kredit za tri hidroelektrane na Bistrici

15. decembar 2023. - Vlada Republike Srpske i kineska kopmanija AVIC potpisali su ugovor o finansiranju izgradnje tri hidroelektrane na reci Bistrici

subvencije solarne elektrane srbija djedovic

Subvencije za solarne elektrane dobilo 28 opština i gradova u Srbiji

15. decembar 2023. - Ukupno 28 lokalnih samouprava dobilo je subvencije za instaliranje solarnih elektrana na krovovima 30 objekata od javnog značaja

subvencije domacinstva energetska efikasnost solarni paneli toplotne pumpe

Srbija raspisuje novi javni poziv za subvencije za energetsku efikasnost u drugom kvartalu 2025.

15. decembar 2023. - Ministarstvo rudarstva i energetike je prošle godine pokrenulo projekat Čista energija i energetska efikasnost za građane

EU geotermalni potencijal litijum

EU želi što brže da iskoristi geotermalni potencijal, uključujući litijum

15. decembar 2023. - Savet EU je pozvao na otvaranje kanala finansiranja za geotermalnu energiju, da se pojednostave propisi i podrže proizvođači opreme