Životna sredina

Voda u 11 francuskih opština kontaminirana večnim hemikalijama

Voda u 11 francuskih opstina kontaminirana vecnim hemikalijama

Foto: Freepik

Objavljeno

03.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Zbog prisustva jedinjenja iz grupe PFAS, poznatih i kao večne hemikalije, voda sa česme je proglašena nebezbednom za piće za najosetljivije grupe stanovništva u jedanaest opština francuskog departmana Gornja Rajna.

Više od 60.000 ljudi u francuskom departmanu Gornja Rajna živi u opštinama u kojima je voda sa česme proglašena nebezbednom za najosetljivije grupe: decu do dve godine, trudnice, dojilje i osobe sa oslabljenim imunitetom. Prema procenama lokalnih vlasti, ta mera pogađa tri hiljade ljudi.

U pitanju je najveća ograničenje korišćenja vode za piće u istoriji Francuske, a razlog su visoke koncentracije perfluoroalkilnih i polifluoroalkilnih supstanci (PFAS), koje se akumuliraju u organizmu i povezane su sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, uključujući rak i neplodnost.

PFAS supstance su velika porodica od preko 10.000 visokopostojanih jedinjenja. Napravio ih je čovek i u prirodi se gotovo ne razlažu, zbog čega se i nose naziv večne hemikalije.

U Evropi je 23.000 lokacija kontaminirano PFAS hemikalijama

Svoju primenu nalaze u velikom broju industrijskih grana i proizvoda, kao što su nelepljivi premazi za posuđe (teflon), vodootporne tkanine, ambalaža za hranu, protivpožarne pene i industrijski proizvodi poput sredstava za čišćenje i maziva. Ove jedinjenja se kroz korišćenje predmeta, ali i hranu i vodu, akumuliraju u živim organizmima.

Brojne studije povezuju PFAS-e sa kancerom, visokim holesterolom, bolestima štitne žlezde, oštećenjem jetre, astmom, alergijama. Te hemikalije su takođe povezane sa smanjenom plodnošću, smrću novorođenčadi, malom porođajnom težinom, urođenim defektima i zaostalošću u razvoju.

U okviru projekta Forever Pollution Project, koji okuplja novinare i stručnjake iz 16 zemalja, objavljena je interaktivna mapa. Ona pokazuje da je 23.000 lokacija u Evropi kontaminirano večnim hemikalijama. Još 21.500 lokacija je označeno kao potencijalno zagađeno zbog blizine industrijskih postrojenja ili vojnih zona.

Prema upozorenjima naučnika, regulatora i civilnog društva, ovo je otrov veka i stvorio je najgoru krizu zagađenja s kojom se čovečanstvo ikada suočilo.

Kako su hemikalije završile u vodi

Hemikalije u vodi u departmanu Gornja Rajna potiču sa aerodroma Bazel-Miluz-Frajburg. Naime, počev od šezdesetih godina prošlog veka, na njemu je korišćena protivpožarna pena koja sadrži perfluorovane hemikalije (PFA), jer su efikasne u gašenju požara uzrokovanih kerozinom. Iako je upotreba ovih jedinjenja obustavljena 2017. godine, njihovi ostaci su decenijama prodirali kroz tlo i dospeli u podzemne vode na svega 15 metara ispod površine.

Lokalne vlasti planiraju da do kraja godine instaliraju novo postrojenje za preradu vode, a procenjena vrednost investicije iznosi 20 miliona evra. Očekuje se i povećanje cena vode, kako bi se pokrili troškovi održavanja.

Osim što predstavljaju rizik za ljudsko zdravlje, PFA ugrožavaju čitave ekosisteme. Na sličan način kao i kod ljudi, ova jedinjenja se sakupljaju u tkivima riba, ptica i sisara, uzrokujući niz problema: od rana koje ne zarastaju, preko smanjene plodnosti, do hormonskih poremećaja. Zabeleženi su slučajevi deformiteta kod kornjača i ptica u Severnoj Americi, kao i smanjena stopa preživljavanja mladunaca foka u arktičkom regionu.

Trenutno u Evropi ne postoje zakonski primenjiva ograničenja za PFA u vodi za piće. Međutim, u januaru 2026. godine, na snagu stupa odredba Evropske Direktive o vodi za piće, koja postavlja ograničenje od 0,1 mikrograma po litru. Stručnjaci procenjuju da više od 2.300 lokacija širom Evrope već sada premašuje ovaj prag.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija broji stotine pozara godisnje deponijama gusi se u otrovnom dimu

Srbija broji stotine požara godišnje na deponijama, guši se u otrovnom dimu

3. jul 2025. - U blizini Priboja gore nesanitarna deponija i šuma pored nje. To možda i hiljaditi ovogodišnji požar na mestima odlaganja otpada u Srbiji.

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

3. jul 2025. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

srbija novi pazar deponija pozar metan golo brdo

Početak treće nedelje požara na deponiji Golo Brdo kod Novog Pazara obeležila velika eksplozija metana

3. jul 2025. - Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

3. jul 2025. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista