Foto: Freepik
Zbog prisustva jedinjenja iz grupe PFAS, poznatih i kao večne hemikalije, voda sa česme je proglašena nebezbednom za piće za najosetljivije grupe stanovništva u jedanaest opština francuskog departmana Gornja Rajna.
Više od 60.000 ljudi u francuskom departmanu Gornja Rajna živi u opštinama u kojima je voda sa česme proglašena nebezbednom za najosetljivije grupe: decu do dve godine, trudnice, dojilje i osobe sa oslabljenim imunitetom. Prema procenama lokalnih vlasti, ta mera pogađa tri hiljade ljudi.
U pitanju je najveća ograničenje korišćenja vode za piće u istoriji Francuske, a razlog su visoke koncentracije perfluoroalkilnih i polifluoroalkilnih supstanci (PFAS), koje se akumuliraju u organizmu i povezane su sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, uključujući rak i neplodnost.
PFAS supstance su velika porodica od preko 10.000 visokopostojanih jedinjenja. Napravio ih je čovek i u prirodi se gotovo ne razlažu, zbog čega se i nose naziv večne hemikalije.
U Evropi je 23.000 lokacija kontaminirano PFAS hemikalijama
Svoju primenu nalaze u velikom broju industrijskih grana i proizvoda, kao što su nelepljivi premazi za posuđe (teflon), vodootporne tkanine, ambalaža za hranu, protivpožarne pene i industrijski proizvodi poput sredstava za čišćenje i maziva. Ove jedinjenja se kroz korišćenje predmeta, ali i hranu i vodu, akumuliraju u živim organizmima.
Brojne studije povezuju PFAS-e sa kancerom, visokim holesterolom, bolestima štitne žlezde, oštećenjem jetre, astmom, alergijama. Te hemikalije su takođe povezane sa smanjenom plodnošću, smrću novorođenčadi, malom porođajnom težinom, urođenim defektima i zaostalošću u razvoju.
U okviru projekta Forever Pollution Project, koji okuplja novinare i stručnjake iz 16 zemalja, objavljena je interaktivna mapa. Ona pokazuje da je 23.000 lokacija u Evropi kontaminirano večnim hemikalijama. Još 21.500 lokacija je označeno kao potencijalno zagađeno zbog blizine industrijskih postrojenja ili vojnih zona.
Prema upozorenjima naučnika, regulatora i civilnog društva, ovo je otrov veka i stvorio je najgoru krizu zagađenja s kojom se čovečanstvo ikada suočilo.
Kako su hemikalije završile u vodi
Hemikalije u vodi u departmanu Gornja Rajna potiču sa aerodroma Bazel-Miluz-Frajburg. Naime, počev od šezdesetih godina prošlog veka, na njemu je korišćena protivpožarna pena koja sadrži perfluorovane hemikalije (PFA), jer su efikasne u gašenju požara uzrokovanih kerozinom. Iako je upotreba ovih jedinjenja obustavljena 2017. godine, njihovi ostaci su decenijama prodirali kroz tlo i dospeli u podzemne vode na svega 15 metara ispod površine.
Lokalne vlasti planiraju da do kraja godine instaliraju novo postrojenje za preradu vode, a procenjena vrednost investicije iznosi 20 miliona evra. Očekuje se i povećanje cena vode, kako bi se pokrili troškovi održavanja.
Osim što predstavljaju rizik za ljudsko zdravlje, PFA ugrožavaju čitave ekosisteme. Na sličan način kao i kod ljudi, ova jedinjenja se sakupljaju u tkivima riba, ptica i sisara, uzrokujući niz problema: od rana koje ne zarastaju, preko smanjene plodnosti, do hormonskih poremećaja. Zabeleženi su slučajevi deformiteta kod kornjača i ptica u Severnoj Americi, kao i smanjena stopa preživljavanja mladunaca foka u arktičkom regionu.
Trenutno u Evropi ne postoje zakonski primenjiva ograničenja za PFA u vodi za piće. Međutim, u januaru 2026. godine, na snagu stupa odredba Evropske Direktive o vodi za piće, koja postavlja ograničenje od 0,1 mikrograma po litru. Stručnjaci procenjuju da više od 2.300 lokacija širom Evrope već sada premašuje ovaj prag.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.