Vlada Slovenije usvojila je Predloga rezolucije o energetskom konceptu Slovenije, dokument koju definiše dugoročne energetske ciljeve, i poslala ga je na usvajanje skupštini.
Dokument predviđa smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte za najmanje 80 odsto do 2050. godine u poređenju sa nivoom iz 1990. godine.
„Detaljni ciljevi za smanjenje emisija biće utvrđeni Strategijom o klimatskim promenama za Sloveniju najkasnije do 2020. godine“, navodi se u predlogu.
Prelazak na niskougljeničnu ekonomiju uključuje i nastavak korišćenja nuklearne energije, pa će rad nuklearke Krško biti produžen do 2043, navodi se u predlogu.
Prema saopštenju Ministarstva za infrastrukturu, projekcije pokazuju da će na duži rok tržište emisionih jedinica gasova sa efektom staklene bašte imati značajan uticaj na proizvodnju električne energije, kao i na domaću proizvodnju iz obnovljivih izvora energije, pa su neophodna pravovremena prilagođavanja na ovu tranziciju.
Da bi bili ostvareni postavljeni dugoročni ciljevi, Slovenija će, kako se navodi u saopštenju, morati da ograniči korišćenje fosilnih goriva, i da se okrene povećanju energetske efikasnosti i korišćenju obnovljivih i niskougljeničnih izvora energije.
Ključni ciljevi postavljeni u dokumentu uključuju postepeno smanjenje potrošnje energije i povećanje energetske efikasnosti; povećanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora i zamena fosilnih goriva u proizvodnji električne energije, grejanja i transporta; smernice za pripreme za donošenje odluke o upotrebi nuklearne energije; i tehnološki razvoj i komercijalni prodor obnovljivih izvora energije, naprednih tehnologija i usluga, uključujući skladištenje energije i energetsku efikasnost.
Konkretne mere u akcionim planovima
Konkretne mere za postizanje ciljeva predviđenih Energetskim konceptom Slovenije, biće definisane pratećim dokumentima o primeni – akcionim planovima koji se odnose na snabdevanje i upravljanje energijom.
Cilj slovenačke energetske politike je da se eobezbedi pouzdano, sigurno i konkurentno snabdijevanje energijom na održiv način, prelaz na niskougljenično društvo i postizanje ciljeva održivog razvoja, navodi se u saopštenju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.