Voda

Većina opasnog herbicida u rekama ne potiče iz poljoprivrede

Opasni herbicid glifosat u evropskim rekama ne potice iz poljoprivrede

Foto: zefe wu da Pixabay

Objavljeno

01.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Dugo se smatralo da je poljoprivreda glavni izvor visoke koncentracije herbicida glifosata u evropskim rekama. Istraživački tim sa Univerziteta u Tibingenu otkrio je da značajna količina ovog herbicida potiče iz domaćinstava, odnosno iz aditiva u deterdžentima.

Glifosat se koristi za suzbijanje jednogodišnjih i višegodišnjih korova. U evropskim rekama su detektovane velike količine ovog herbicida, a dugo se pretpostavljalo da potiče iz preparata koji se koriste u poljoprivredi.

Kako bi utvrdio način na koji glifosat završava u rekama, istraživački tim sa Univerziteta u Tibingenu u Nemačkoj sproveo je veliku metaanalizu podataka nadležnih tela za zaštitu voda u Nemačkoj, Francuskoj, Italiji, Švedskoj, Luksemburgu, Velikoj Britaniji, Holandiji i Sjedinjenim Američkim Državama.

Polazna tačka za istraživanje bilo je zapažanje da je koncentracija glifosata u evropskim rekama visoka leti i niska zimi. Ukoliko je poljoprivreda glavni izvor, onda bi najviše koncentracije bile zabeležene kada je primena herbicida najintenzivnija, dakle u proleće i jesen, kao i nakon padavina.

Glifosat nastaje u postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda

Podaci su pokazali da glifosata ima u svim ispitivanim prečišćivačima otpadnih voda u Evropi i da mu je koncentracija bila konstantna tokom cele godine. Početna naučna hipoteza u studiji, objavljenoj u časopisu Water Research, bila je da se u mulju u tim postrojenjima neki aminopolifosfonati iz deterdženata za pranje rublja pretvaraju u glifosat.

Inicijalna laboratorijska ispitivanja su to i potvrdila. Autori su zaključili da zbog ovog fenomena primena strategija za smanjivanje upotrebe herbicida u Evropi ne dovodi do pada zagađenosti glifosatom.

Vlasti moraju vide kako će dalje da ispituju vodotokove te kako da ograniče korišćenje aminopolifosfonata ili poboljšaju stopu njihove eliminacije pri tretmanu otpadnih voda, poručuju naučnici.

Situacija u SAD je drugačija od one u Evropskoj uniji. Obrasci promena koncentracije glifosata u vodi američkih reka povezani su sa korišćenjem herbicida u poljoprivredi. Za razliku od Evrope, aminopolifosfonati se tamo jedva koriste u deterdžentima za pranje veša.

Za ili protiv glifosata

Glifosat je već neko vreme predmet rasprave zbog svoje štetnosti po zdravlje ljudi i životne sredine. Herbicidi ubijaju divlje korove i druge biljke na poljoprivrednim poljima, pa insekti gube stanište. Manje insekata znači manje hrane za ptice.

Herbicidi na bazi glifosata mogu da promene genetski materijal i utiču na nervni sistem životinja i ljudi, pokazala je studija španskih naučnika. Tragovi glifosata su pronađeni u ljudskom urinu i majčinom mleku.

Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) je 2017. godine klasifikovala glifosat kao „verovatno kancerogen“ za ljude. Međutim, najveći problem je što se nacionalna tela odgovorna za odobravanje glifosata oslanjaju gotovo isključivo na istraživanja proizvođača pesticida. Ove studije nisu javne, nisu nezavisno verifikovane, a naučnici ih kritikuju, tvrde nevladine organizacije koje se zalažu za zabranu pesticida.

Evropska komisija je odobrila korišćenje glifosata još jednu deceniju

Krajem prošle godine Evropska komisija je odobrila korišćenje ovog pesticida u narednih deset godina, što je izazvalo negodovanje evropskih nevladinih organizacija.

Izvršna vlast EU odbila je zahtev grupe Pesticide Action Network (PAN) Europe i pet drugih nevladinih organizacija za internu reviziju odluke o produžavanju upotrebe ovog herbicida, nakon čega su one najavile žalbu Opštem sudu EU. 

Nakon ponovnog odobrenja glifosata na nivou EU, države članice dobile su 15 meseci da odluče da li će dozvoliti nastavak prodaje proizvoda koji ga sadrže. PAN Europe je pozvao nacionalne vlade da ga zabrane ili mu ograniče upotrebu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija zeleni budzet 2025 zeleni projekti pruga

Srbija po prvi put pripremila Zeleni budžet u okviru Zakona o budžetu – za 2025. milijardu evra

1. avgust 2024. - Zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu po prvi put sadrži prilog Zeleni bužet, čiji sastavni deo je i spisak 64 zelenih projekata

elektrohemijski reaktor

Nova tehnologija za ekstrakciju litijuma iz geotermalnih voda

1. avgust 2024. - Na Univerzitetu Rajs je razvijen trokomorni elektrohemijski reaktor za efikasnu i ekološki prihvatljivu ekstrakciju litijuma iz geotermalnih slanih rastvora

Bansko proizvodi struju male hidroturbine cevi za vodosnabdevanje

Bansko proizvodi struju pomoću male hidroturbine u cevi za vodosnabdevanje

1. avgust 2024. - Lokalno preduzeće za vodovod i kanalizaciju u opštini Bansko proizvodi struju pomoću minijaturne hidroturbine u cevi za vodosnabdevanje

Nova Evropska komisija balansirati dekarbonizaciju sa odrzivoscu cena energenata

Nova Evropska komisija će balansirati dekarbonizaciju sa održivošću cena energenata

1. avgust 2024. - Evropska komisija želi da održi tempo dekarbonizacije, ali da istovremeno obezbedi pristupačne cene energenata za domaćinstva i privredu