Energetska efikasnost

Usvojena Strategija obnove zgrada u Federaciji BiH za period do 2050.

federacija bih strategija obnove zgrada 2050

Foto: iStock

Objavljeno

21.10.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.10.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Federacije BiH prihvatila je Strategiju obnove zgrada u Federaciji BiH za period do 2050. godine. Energetska obnova će smanjiti potrebe za energijom, doneti uštede u privatnim i javnim budžetima, ali i pokrenuti građevinski sektor i uvećati komfor.

Strategiju dugoročne obnove zgrada u Federaciji BiH za period do 2050. godine Vlada Federacije BiH usvojila je na predlog Federalnog ministarstva prostornog uređenja. Vlada će strategiju dostaviti Parlamentu FBiH radi razmatranja i donošenja.

Strateški cilj Federacije BiH u okviru strategije je transformacija postojećg fonda zgrada u energetski visokoefikasan i dekarboniziran fond zgrada do 2050. godine.

Strateški ciljevi su smanjenje potrošnje finalne energije u sektoru zgradarstva sa 1.728.500 tona ekvivalentne nafte (toe) na 1.257.300 toe do 2050, kao i smanjenje emisija CO2 sa 7.937.000 tona ekvivalentnog CO2 na 2.075.000 tona. Početne vrednosti odnose se na 2020. godinu.

Ukupan broja zgrada obuhvaćenih programom energetske obnove iznosi od 95.173do 177.663

Razmatrani su sledeći scenariji energetske obnove stambenog fonda zgrada: obnova 0,8 odsto korisne grejane površine stambenog fonda, obnova jedan odsto i obnova 1,5 odsto korisne grejane površine.

Ukupan broja zgrada obuhvaćenih programom energetske obnove za tri razmatrana scenarija iznosi 95.173 (obnova 0,8 odsto) do 177.663 (obnova 1,5 odsto). Ukupno obnovljena korisna grejana površina zgrada iznosi 12.588.276 kvadratnih metara za obnovu 0,8 odsto do 23.483.657 kvadratnih metara za obnovu 1,5 odsto.

Kao rezultat primene mjera obnove očekuje se ušteda u potrošnji energije od 1.893 GWh za scenario obnove 0,8 odsto do 3.532 GWh za scenario obnove 1,5 odsto korisne grejane površine godišnje.

Energetska obnova zgrada donosi višestruke koristi

Energetska obnova stambenih i nestambenih zgrada primenom mera energetske efikasnosti donosi manje gubitke energije, odnosno smanjenje potrebe za energijom, čime se stvaraju uštede u budžetima (javnim i privatnim) i postiže smanjenje emisija CO2.

Intenzivna obnova, takođe, doprinosi povećanom zapošljavanju kroz razvoj građevinskog sektora (inženjerske usluge, proizvodnja građevinskih materijala i proizvoda, građevinska operativa), te se povećava vrednost i životni vek obnovljenih zgrada, komfor i kvaliteta unutrašnjeg vazduha, navela je Vlada Federacije BiH.

Doukument za sprovođenje NEKP-a za komponentu energetska efikasnost

Zakonski osnov za prihvatanje Strategije sadržan je u direktivama Evropske unije o energetskoj efikasnosti i o energetskim karakteristikama zgrada, čije sprovođenje je obavezno u skladu sa Ugovorom o osnivanju Energetske zajednice, Akcionim planom za energijsku efikasnost FBiH i Odlukom o izradi Strategije.

U razlozima za donošenje, navodi se da se Strategija bazira na projekciji energetskog sektora iz Integriranog plana za energiju i klimu BiH (nacionalni energetski i klimatski plan – NEKP). Ujedno predstavlja i dokument za sprovođenje NEKP-a za komponentu energetska efikasnost.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

21. oktobar 2024. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

21. oktobar 2024. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

21. oktobar 2024. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

21. oktobar 2024. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)