Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu – UNECE i Visoki predstavnici UN-a za klimatske promene (Klimatski šampioni) objavili su poziv za zelene energetske projekte. Izabrani predlozi biće predstavljeni javnim i privatnim investitorima na predstojećem, trećem po redu Evropskom regionalnom finansijskom forumu u Nemačkoj i konferenciji COP29 u Bakuu u Azerbejdžanu.
Ova inicijativa ima za cilj da istakne inovativne projekte i otvori pristup izvorima finansiranja radi ubrzavanja tranzicije ka zelenim energetskim rešenjima. Zainteresovani mogu da se prijave tako što će popuniti prijavu do 10. septembra.
Izabrani projekti održive energije u naprednoj fazi realizacije, sa prostora Zapadnog Balkana, Centralne Azije, Kavkaza, Istočne i Jugoistočne Evrope, prvo će biti predstavljeni javnim i privatnim investitorima na trećem Evropskom regionalnom finansijskom forumu, koji se održava 9. oktobra u Hamburgu u Nemačkoj, navodi se u pozivu.
Program uključuje pomoć u pripremi prezentacija za investitore na Konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP29. Takođe, timovima koji razvijaju izabrane projekte biće ponuđena obuka u okviru UNECE-ove metodologije PIERS za procenjivanje i ocenjivanje javno-privatnih partnerstava i infrastrukture, čime će se unaprediti njihove veštine u oblasti transparentnosti, odgovornosti i spremnosti za investicije.
Forum ima za cilj da ojača partnerstva između finansijera i timova koji razvijaju projekte
Nastavljajući uspeh prethodnih izdanja, forum ima za cilj da ojača partnerstva između finansijera iz javnog i privatnog sektora i timova koji razvijaju projekate usredsređene na tranziciju ka održivoj energiji, navedeno je u pozivu.
Ovaj događaj će okupiti industrijske lidere, regionalne razvojne banke, komercijalne kreditore, suverene fondove, privatne investitore i filantropske organizacije.
Forum će istražiti investicione mogućnosti u oblasti čiste energije, energetske efikasnosti, projekata pretvaranja otpada u energiju, dekarbonizacije industrije i održivog saobraćaja. Biće debata o ulozi kritičnih sirovina kao što su litijum, nikl, bakar i retki elementi u omogućavanju prelaska na niskougljenična rešenja i čistu energiju.
Prošle godine, među projektima izabranim za COP28, četiri su dobila delimično finansiranje, u proseku po oko 55 odsto.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.