OIE

Ulaganje u zelenu energiju nekoliko puta isplativije nego u fosilna goriva

SolarPower-Europe-udeo-obnovljivih-iyvora-EU

Slika: Kenueone from Pixabay

Objavljeno

26.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Investitori u sektoru struje iz obnovljivih izvora konstantno nadmašuju konkurenciju u fosilnim gorivima po dobitku širom sveta, izračunali su Imperial College i IEA. Ukupan povraćaj iz poslednjih deset godina bio je 367 procenata veći.

Ulaganje u zelenu energiju ima jasne prednosti, a globalni portfelj vezan za obnovljive izvore ima slabiju korelaciju sa širim tržištem nego fosilna goriva, pogotovo od početka pogoršanja u svetskoj privredi izazvanog pandemijom korona virusa, otkriva novi izveštaj. Imperial College Business School iz Londona i njegov Centar za klimatske finansije i investicije su u saradnji sa Međunarodnom agencijom za energetiku (IEA) zaključili da je odnos rizika i povrata uloženog mnogo povoljniji kod struje iz obnovljivih izvora i pri tipičnim uslovima na tržištu i u krizi.

Profiti od zelene električne energije su u poslednjih deset godina nadmašili fosilna goriva za 367 odsto, navode autorke i autori. Istovremeno je nepredvidljivost ili volatilnost na godišnjem nivou – mera investicionog rizika – kod struje iz obnovljivih izvora bila niža kad se gledaju globalno tržište i razvijene privrede, ali nešto viša nego kod fosilnih goriva u segmentima tržišta i privreda u razvoju i u Kini.

Energetske kompanije treba da objavljuju više podataka o svojim aktivnostima u zelenoj energetici

U dokumentu se ispituju performanse kompanija listiranih na berzama iz sektora zelene električne energije i fosilnih goriva. Nažalost, neki od najvećih igrača u obnovljivim izvorima nisu uključeni zbog toga što im aktivnosti van sektora obnovljivih izvora zamućuju konačne brojke, pa se u izveštaju sugeriše da su potrebni standardizovaniji podaci i informacije o ograncima unutar firmi.

Proizvođači struje iz obnovljivih izvora u poslednje vreme nadiru na berze akcija da bi pribavili sredstva

Autori su još zaključili da na tržištu nema takvih instrumenata za investitore koji bi odgovarali portfeljima sastavljenim u svrhu provođenja studije. U dokumentu stoji da se čini da je skok broja inicijalnih javnih ponuda na berzama akcija, zabeležen u poslednje vreme, logična reakcija na sve veću potražnju investitora za otvaranjem ka obnovljivim izvorima.

Potreban porast investicija da bi sustigao tražnju

Po svakom scenariju, investicije u energetiku bi morale da se podignu s nivoa ostvarenog prošle godine da bi se sustigao rast potražnje, navodi se u studiji i ukazuje na sve više dokaza da je finansijski izvodljivo finansirati tranziciju iz fosilnih goriva na polju proizvodnje električne energije.

Sve je više dokaza da je finansijski izvodljivo finansirati tranziciju iz fosilnih goriva na polju proizvodnje električne energije

„Rezultati našeg istraživanja pokazuju da su performanse kod struje iz obnovljivih izvora svuda u svetu iznad onih vezanih za fosilna goriva. Priča je ista već više od decenije, mada ukupne investicije još uvek zaostaju. Nacionalni regulatori, pogotovo u Sjedinjenim Državama, moraju da se pozabave reformama potrebnim da se ujednače uslovi za investitore u čistu energiju“, izjavio je Charles Donovan, izvršni direktor Centra za klimatske finansije i investicije Imperial College Business Schoola.

Pomenimo i da je jedna koalicija organizacija za zaštitu životne sredine upravo u svom izveštaju otkrila da je 60 najvećih banaka na planeti ipak finansirala kompanije u sektoru fosilnih goriva sa 3,8 biliona dolara od 2016. zaključno sa prošlom godinom, a vrhunac je postignut 2019. – 824 milijarde dolara.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nopo hops investicije mreza

HOPS dobija 100 miliona evra za ulaganje u prenosnu mrežu

26. mart 2021. - Hrvatski operator prijenosnog sistema dobiće 99,5 miliona evra iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti za period 2021-2026. godina

bih struja poskupljenje republika srpska federacija

Od 1. januara poskupljuje struja u BiH

26. mart 2021. - U Republici Srpskoj cene električne energije biće povećane 8-15 odsto, a u Federaciji Bosne i Hercegovine 10 odsto

Tok integracije Energetske zajednice EU stabilan nece ublaziti CBAM udarac

Tok integracije Energetske zajednice u EU stabilan, ali to neće ublažiti CBAM-ov udarac

26. mart 2021. - Ugovorne strane Energetske zajednice su ove godine pokazale da teže ustrajnom prenošenju evropskog zakonodavstva

bih te ugljevik prekid dalekovodi semberija struja

TE Ugljevik opet stao, zbog ispada tri dalekovoda bez struje 200.000 građana u BiH

26. mart 2021. - Termoelektrana Ugljevik, deo ERS-a, prekinula je proizvodnju električne energije po drugi put u poslednje tri nedelje