OIE

UAE, Crna Gora uspostavili stratešku saradnju u sektoru zelene energije

UAE Crna Gora zelene energije stratesku saradnju

Foto: Hamad Al Kaabi / UAE Presidential Court / Ministarstvo energetike i rudarstva / Flickr

Objavljeno

10.11.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.11.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Novi sporazum UAE i Crne Gore će omogućiti povezivanje energetskog sektora sa finansijskim tehnologijama i veštačkom inteligencijom. Ove dve zemlje će takođe sarađivati u domenima solarnih i vetroelektrana, hidrocentrala, zelenog vodonika i projekata za baterije.

Ujedinjeni Arapski Emirati i Crna Gora su se dogovorili o uspostavljanju saradnje u sektoru energetike i zasnovali bilateralno strateško partnerstvo za razvoj obnovljivih izvora energije, moderne energetske infrastrukture i naprednih tehnologija. Sporazum predviđa zajedničko delovanje na projektima od strateškog značaja za Crnu Goru: od izgradnje solarnih, vetroelektrana i hidroelektrana do primene baterijskih sistema za skladištenje energije i razvoja tehnologija za proizvodnju zelenog vodonika.

Dokument su potpisali ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović i ministar energetike i infrastrukture UAE Suhail Muhamed el-Mazrui. Premijer Crne Gore Milojko Spajić i predsednik UAE Muhamed bin Zajed el-Nahjan prisustvovali su događaju.

Crna Gora teži da postane digitalno čvorište

Poseban značaj sporazuma je u povezivanju energetskog sektora sa finansijskim tehnologijama i veštačkom inteligencijom, saopštilo je Ministarstvo energetike i rudarstva. Crna Gora pretenduje da se pozicionira kao regionalni centar za inovacije, digitalnu transformaciju i energetsku tranziciju, stoji u objavi.

U okviru svog strateškog partnerstva, dve države su predvidele osnivanje saveta za finansijske tehnologije i veštačku inteligenciju (fintech odnosno AI) Crne Gore. Činili bi ga predstavnici javnog i privatnog sektora, a radio bi na razvoju inovativnih rešenja, privlačenju investicija i jačanju otpornosti domaće ekonomije kroz primenu naprednih tehnologija.

Zajednička vizija održivog razvoja, energetske bezbednosti

Navedeni sporazum je novi korak u partnerstvu Crne Gore i UAE, zasnovan na zajedničkoj viziji održivog razvoja, energetske sigurnosti i ekonomskog napretka, istaklo je ministarstvo.

„Ovo partnerstvo potvrđuje da strani partneri prepoznaju Crnu Goru kao sigurno i atraktivno mjesto za investicije u energetiku i napredne tehnologije. Naš cilj je da kroz saradnju sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima otvorimo novo poglavlje u razvoju obnovljivih izvora energije, digitalne infrastrukture i inovacija”, poručio je ministar Šahmanović.

Sporazum će omogućiti bržu realizaciju projekata koji jačaju energetsku sigurnost i doprinose dekarbonizaciji privrede i stvaranju novih radnih mesta u sektoru budućnosti, saopštilo je ministarstvo.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija svetska banka kredit gasovodi subvencije dubravka djedovic gil pontara

Srbija pregovara o kreditu za finansiranje gasovoda i subvencija za energetsku efikasnost

10. novembar 2025. - Vlada Srbije razmatra sa Svetskom bankom novi program za finansiranje izgradnje gasovoda i subvencionisanje mera...

Andritz isporuciti deset turbina za Vlasinske hidroelektrane

Andritz će isporučiti deset turbina za Vlasinske hidroelektrane

10. novembar 2025. - Energotehnika Južna Bačka, glavni izvođač u modernizaciji Vlasinskih hidroelektrana, angažovala je Andritz za svih deset turbina

Gacko se usprotivilo solarnom projektu na 200 hektara poljoprivrednog zemljišta

10. novembar 2025. - Skupština opštine Gacko je posle peticije povukla podršku za solarnu elektranu na dvesta hektara državnog poljoprivrednog zemljišta

crna gora epcg nordex gvozd 2 ugovor sahmanovic dragas djukanovic

EPCG i Nordex potpisali ugovor za projekat Gvozd 2

10. novembar 2025. - Investicija je vredna blizu 26 miliona evra i realizuje se uz kredit Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD)