Otpad

U Srbiji raspisan konkurs za sredstva za sanaciju divljih deponija

Ministarstvo zastite zivotne sredine raspisalo javni konkurs za dodelu sredstava za sanciju divljih deponija

Foto: vkingxl from Pixabay

Objavljeno

25.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije raspisalo je javni konkurs za dodelu sredstava za 2025. godinu za projekte prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje divljih deponija. Namenjen je podršci lokalnim samoupravama.

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović pozvala je gradove i opštine da iskoriste ovu priliku i prijave projekte, kako bi uz podršku ministarstva rešili problem divljih deponija na svojim teritorijama.

„Očekujem da će i ove godine interesovanje biti veliko i da će lokalna rukovodstva kandidovati kvalitetne projekte. Ministarstvo već petu godinu zaredom raspisuje konkurs za čišćenje divljih deponija, a od 2021. godine, kada smo se odlučno uhvatili ukoštac sa ovim višedecenijskim problemom, broj divljih deponija u našoj zemlji je značajno smanjen“, rekla je Vujović.

Ministarstvo je ove godine izdvojilo 120 miliona dinara za čišćenje deponija

Ministarka je istakla da je u protekle četiri godine očišćeno više od 1.000 divljih deponija širom Srbije. „U te svrhe, do sada smo uložili oko 355 miliona dinara, a sada nastavljamo sa ovim velikim poslom i u ovoj godini smo opredelili još 120 miliona. Istovremeno, kako bi se sačuvale jednom očišćene lokacije i sprečilo neodgovorno odlaganje otpada, iz godine u godinu obezbeđujemo i video nadzor, što ćemo uraditi i ove godine“, dodala je Vujović.

Sredstva koja se dodeljuju po ovom javnom konkursu utvrđuju se u iznosu od najviše 80 odsto opravdanih troškova. Preostali iznos, najmanje 20 odsto, snosi korisnik sredstava. Rok za podnošenje zahteva je 8. april.

Vujović je naglasila da osim uklanjanja divljih deponija, ministarstvo sprovodi projekte sanacije i zatvaranja nesanitarnih deponija te izgradnje modernih regionalnih centara za upravljanje otpadom.

„Za državu su značajni svi projekti, i manji i veći po obimu i ulaganjima, jer svi oni doprinose uvođenju reda u oblast upravljanja otpadom, čime se unapređuje stanje životne sredine, a time i kvalitet života građana, što nam je najvažnije“, zaključila je.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

25. mart 2025. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

25. mart 2025. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

25. mart 2025. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

25. mart 2025. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju