OIE

U planu izgradnja dve agrosolarne elektrane u okolini Kikinde

U planu izgradnja dve agrosolarne elektrane u okolini Kikinde

Foto: iStock

Objavljeno

30.04.2024.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

30.04.2024.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

U okolini Kikinde predviđena je izgradnja dve agrosolarne elektrane: Solar Power Plant Delta i Brankov solar. Nacrti planova detaljne regulacije za ova dva projekta su na javnom uvidu do 24. maja.

Lokacija za Solar Power Plant Delta je u katastarskoj opštini Banatska Topola na poljoprivrednom zemljištu. Površina iznosi 180 hektara. Projektovana su tri agrosolarna polja na ukupno 157 hektara, uz razvodno postrojenje (110/35 kilovata), koridor priključnog dalekovoda od 110 kilovata i vezni elektroenergetski i optički kablovi.

Prema nacrtu plana, koji manjim delom zahvata i Bašaid, elektrana u tački priključenja na prenosni sistem može plasirati snagu do 88 megavata. Stoodstotni vlasnik projektne firme je luksemburška ispostava kineske kompanije Trina Solar, po podacima Agencije za privredne registre.

U planu je i izgradnja baterijskog skladišta

U okviru svakog od tri solarna polja elektrane Solar Power Plant Delta, paneli će biti postavljeni na čeličnu konstrukciju, izdignutu dovoljno da se zemljište ispod koristiti u poljoprivredne svrhe, kao pašnjak za sitniju stoku ili kao obradivo zemljište za biljne kulture koje ne zahtevaju veliku osunčanost i ne rastu više od 60 centimetara kako ne bi ugrožavale funkciju panela, navedeno je u nacrtu plana detaljne regulacije.

Uz razvodno postrojenje bilo bi baterijsko skladište energije, operativne snage 18 megavata i kapaciteta 36 megavat-sati, piše u dokumentu.

Nacrt plana detaljne regulacije obradio je South Banat Energy Hazelnut, registrovan u Pančevu.

Druga agrosolarna elektrana je predviđena u Mokrinu

Drugi projekat, Brankov solar, bio bi materijalizovan u katastarskim opštinama Mokrin i Kikinda. Područje ima 18 hektara, a 97 odsto je poljoprivredno zemljište.

Maksimalna odobrena snaga koju solarna elektrana može predati u distributivni sistem iznosila bi 9,99 megavata, navedeno je u nacrtu plana. Solarni paneli i prateći objekti zauzeli bi 15 hektara.

Površina se nalazi u okviru eksploatacionog polja ugljovodonika Mokrin. Fotonaponski pogon bio bi opremljen podzemnim električnim kablovima srednjeg i nižeg napona i optičkim kablovima. U okviru obuhvaćenog područja predviđeno je razvodno postrojenje od 20 kilovolti.

I ovde bi mogao da bude primenjen koncept agrosolara, napomenuli su autori nacrta.

Instaliranjem solarnih panela koji u određenom procentu propuštaju sunčevu svetlost, omogućava se zaštita poljoprivrednih kultura od ekstremnih vremenskih uslova, napisali su. Postavljanjem solarnih panela iznad poljoprivrednih kultura ili korišćenjem prostora za ispašu stoke sprečava se potencijalni konflikt korišćenja poljoprivrednog zemljišta za proizvodnju električne energije, navedeno je u dokumentu.

Izradilo ga je društvo za projektovanje Arhiplan iz Aranđelovca. Oba plana su dostuna na uvid javnosti do 24. maja.

Komentara: (1)
Ivan M. / 06.05.2024.

Mozete li postaviti link gde se moze videti sam plan projekta?

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

30. april 2024. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

30. april 2024. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

30. april 2024. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

30. april 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama