OIE

U Kini se gradi tri četvrtine solarnih elektrana i vetroparkova u izgradnji u svetu

kina vetar solar planirani projekti izgradnja svet global energy monitor

Foto: _ggyincheng from Pixabay

Objavljeno

11.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kina nastavlja da dominira u oblasti obnovljivih izvora energije. Trenutno se u ovoj zemlji razvija 29 odsto svih planiranih kapaciteta na vetar i solar i zapanjujuće tri četvrtine elektrana koje su u izgradnji, prema podacima Globalnog energetskog monitora.

Svi potencijalni projekti u svetu imaju ukupni kapacitet od 4.484 GW, od čega je 1.302 GW u Kini. Slede Brazil, Australija i Sjedinjene Američke Države.

U potencijalne projekte spadaju najavljeni, projekti u fazi predizgradnje i u izgradnji. Lista obuhvata solarne projekte od 20 MW ili više i projekte za vetar od najmanje 10 MW.

Tako je u svetu u izgradnji 689 GW novih vetroelektrana i fotonaponskih elektrana, a u Kini je od toga 74 odsto ili 510 GW, pokazuju podaci organiazcija Global Energy Monitor.

kina vetar solar izgradnja svet global energy monitor

Prema podacima iz njenog registra Globalna solarna energija (Global Solar Power Tracker), Kina ima više od 709 GW u potencijalnim projektima za solar, što predstavlja više od jedne trećine u poređenju sa celim svetom u 2025. godini.

Vetroelektrane imaju sličnu stopu rasta kao i solarne elektrane, prema podaciima iz registra Globalna energija vetra (Global Wind Power Tracker). Snaga potencijalnih projekata je veća od 590 GW – skoro 530 GW na kopnu i 63 GW na moru. U poređenju sa cifrom na nivou planete to je oko jedna trećine.

Brza izgradnja naglašava težnju Kine da ubrza razvoj obnovljivih izvora energije, sa najmanje 205 GW u elektranama koje će biti u funkciji do kraja godine, iako se očekuje da će ukupni kapacitet biti još veći, pokazali su podaci.

kina vetar solar izgradnja svet global energy monitor

“Kina ubrzano realizuje projekte fotonaponskih elektrana i vetroparkova velike snage sa ukupnim kapacitetom od 1,3 TW. Od toga, 510 GW je već u izgradnji, i uskoro će se priključiti postojećim elektranama ukupne snage 1,4 TW”, ocenio je Globalni energetski monitor.

Od marta 2025. Kina je preuzela primat i u gradnji vetroelektrana na vodi, uz rast od 5 GW u 2018. na 42,7 GW u 2025. godini. Zemlja sada ima 50 odsto ofšor vetroparkova u svetu.

Solar i vetar su pretekli gas i ugalj

U prvom kvartalu 2025. godine, kombinovani kapacitet vetra i solara u Kini prvi put je premašio ukupan segment uglja i gasa, snabdevajući skoro 23 odsto ukupne potrošnje električne energije u zemlji, u poređenju sa otprilike 18 odsto u prvom kvartalu 2024. godine, otkrila je kineska Nacionalna administracija za energetiku (NEA).

Štaviše, povećanje proizvodnje iz solara, vetra i drugih nefosilnih izvora zadovoljilo je rast potražnje Kine za električnom energijom u prvom kvartalu 2025. kapacitet vetroparkova i solarnih elektrana na mreži je dostiogao 1,4 TW ili 44 odsto globalnog kapaciteta.

To je takođe više od zbirne proizvodnje Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država i Indije, naglasio je Globalni energetski monitor.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija cbam energetska tranzicija eu mihailo vesovic pks kopaonik forum

Vesović: Od energetske tranzicije zavise konkurentnost privrede i EU integracije Srbije

11. jul 2025. - Energetska tranzicija je važna zbog konkurentnosti privrede, ali i opstanka i ulaska Srbije u EU, poručio je zamenik predsednika PKS

Beogradski energetski forum BEF 2026 lideri energetske tranzicije se sastaju 11 12 maja

Beogradski energetski forum 2026 – lideri energetske tranzicije se sastaju 11. i 12. maja

11. jul 2025. - Balkan Green Energy News je zakazao svoj Beogradski energetski forum 2026 za 11. i 12....

bih ers tender solar srpska trebinje 3

ERS traži firmu koja može da finansira i izgradi solarnu elektranu Trebinje 3

11. jul 2025. - Vlada Republike Srpske dodelila je Elektroprivredi Republike Srpske koncesiju za gradnju fotonaponske elektrane Trebinje 3 u aprilu 2025.

eu entsog izvestaj biometan gasovodi obnovljivi gasovi

ENTSOG: U evropske gasovode ubačeno 12 odsto više biometana

11. jul 2025. - Ubrizgavanje obnovljivih gasova u gasovode u Evropskoj uniji povećalo se u poslednje dve gasne godine...