Otpad

U Hrvatskoj 80 odsto građana odvaja i reciklira otpad

hrvatska recikliranje odvajanje otpada odrzivi razvoj istrazivanje

Foto: Balkan Green Energy News

Objavljeno

22.01.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.01.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Čak 80 odsto građana u Hrvatskoj odvaja i reciklira otpad, skoro polovina uvek nosi svoju torbu kada ide u kupovinu, a četiri petine koristi štedljive sijalice, pokazalo je najnovije istraživanje o stavovima građana Hrvatske prema održivom razvoju.

Gotovo četvrtina građana dobro je upoznata sa konceptom održivosti. Iznad proseka su sa tom idejom upoznati muškarci (26 odsto) u odnosu na žene (21 odsto), kao i oni višeg socioekonomskog statusa, odnosno visokoobrazovani (28 odsto) i građani sa prihodima iznad 1.600 evra mesečno (34 odsto).

Istraživanje MasterIndex je za Mastercard sprovela agencija Improve u novembru prošle godine.

Hrvati su spremni da plate više za proizvode koji su ekološki gajeni (43 odsto), kao i za proizvode i usluge brendova koji su društveno odgovorni (42 odsto). Na drugoj strani, spremni su da ne kupuju robu kompanija koje nisu posvećene očuvanju klime i životne sredine. Takav stav ima 40 odsto ispitanika.

Pad interesovanja za električna i hibridna vozila

Proizvode brenda koji nisu proizvedeni na društveno odgovoran način prestalo bi da kupuje 45 odsto građana.

Da održivo poslovanje – briga o životnoj sredini, društvenom i ekonomskom razvoju – pozitivno utiče na percepciju brenda ili kompanije smatra čak 85 odsto ispitanika. Ukupno njih 37 odsto platilo bi više za korišćenje zelene energije, pokazali su rezultati istraživanja.

Ali, smanjen je broj ispitanika koji bi kupili hibridno ili električno vozilo. Taj potez je podržalo njih 33 odsto, što je u odnosu na prošlu godinu osam procentnih poena manje.

Za procenu kompanije nije najvažnija njena ekonomska snaga

Dve trećine građana smatra da im je za procenu kompanije važnije transparentno poslovanje i fer odnos prema kupcima, dobavljačima i zaposlenima nego ekonomska snaga same kompanije.

Među raznim aspektima održivosti, građanima je najvažniji odnos prema zaposlenima i zaštita ljudskih prava, uvažavanje različitosti i nediskriminacija, što naročito ističu mladi.

Gea Kariž, direktorka kompanije Mastercard u Hrvatskoj, izjavila je da planiraju da do 2028. izbace plastiku izrađenu od primarnog PVC-a iz platnih kartica. „Vjerujemo da održivost više nije samo trend, već ključan faktor u odlukama potrošača,“ dodala je ona.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

22. januar 2025. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

22. januar 2025. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

22. januar 2025. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

22. januar 2025. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju