Otpad

U Danskoj uvedeno rešenje za prekomerno korišćene ambalažne plastike – depozitni sistem sa višekratnim čašama

visekratna ambalaza za poneti

Foto: Reusable

Objavljeno

11.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Plastični ambalažni otpad jedan je od najvećih problema današnjice i dok svet pokušava da pronađe rešenje danski grad Orhus uveo je probni depozitni sistem za višekratne čaše. S obzirom da u Danskoj depozitni sistem za limenke i plastične flaše postoji još od 2002. godine, velike su šanse da će ovaj projekat uspeti. Da li je ovo rešenje koje će napraviti promenu?

Lokalna samouprava u Orhusu sprovodi jedinstveni sistem povrata višekratne ambalaže za piće za poneti, u saradnji sa nevladinom organizacijom Plastic Change.

Po rezultatima istraživanja, 92 odsto Danaca bi vraćalo ambalažu radi ponovne upotrebe.

Plastic Change je kroz projekat Rotake Reusable u centru Orhusa, drugog po veličini grada u Danskoj, omogućio prelazak na ambalažu za piće za višekratno korišćenje.

Kako funkcioniše upotreba višekratne ambalaže

Sistem pokrenut početkom godine pokriva 57 partnerskih objekata u ugostiteljskoj delatnosti, poznatoj i kao HoReCa – hotelima, restoranima, kafićima i keteringu. Kupci kafe, piva ili nekog drugog pića za poneti ostavljaju kauciju od pet kruna (67 evrocenti) za plastičnu čašu.

Građani čašu nakon upotrebe odlažu u jednu od 27 mašina koje im vraćaju depozit. Prikupljene čaše se peru u centralnoj perionici, nakon čega se ponovo distribuiraju po kafićima i drugim objektima.

Podaci Plastic Changea pokazuju da je od početka projekta došlo do značajnog smanjenja broja jednokratnih čaša u otpadu. Za manje od osam meseci je ostvaren povrat od preko pola miliona komada ili 85 odsto.

U uzorku od dve tone komunalnog otpada je pronađeno manje od 10 ovih čaša za višekratnu upotrebu.

Plastic Change se nedavno priključio evropskom projektu ReuSe Vanguard (RSVP), koji doprinosi uvođenju sistema ponovne upotrebe kao glavnog rešenja za pitanje nagomilavanja ambalažnog otpada u Evropi.

Svaki Evropljanin proizvode u proseku 190 kilograma ambalažnog otpada godišnje. Uredba Evropske unije o ambalaži i ambalažnom otpadu (PPWR) nalaže smanjenje godišnje količine ambalažnog otpada za 15 odsto do 2040. godine. U inicijativi RSVP kažu da je inovativni sistem ponovne upotrebe koji se primenjuje u Orhusu ključni korak ka ispunjenju tog cilja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

11. oktobar 2024. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

zero waste, grad bez otpada

Kako evropske i svetske opštine menjaju pristup otpadu

11. oktobar 2024. - Mreža Zero Waste Europe je predstavila ključna dostignuća i napredak koje su gradovi širom Evrope i sveta ostvarili u procesu eliminisanja otpada

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

11. oktobar 2024. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

11. oktobar 2024. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje