Otpad

U Danskoj uvedeno rešenje za prekomerno korišćene ambalažne plastike – depozitni sistem sa višekratnim čašama

visekratna ambalaza za poneti

Foto: Reusable

Objavljeno

11.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Plastični ambalažni otpad jedan je od najvećih problema današnjice i dok svet pokušava da pronađe rešenje danski grad Orhus uveo je probni depozitni sistem za višekratne čaše. S obzirom da u Danskoj depozitni sistem za limenke i plastične flaše postoji još od 2002. godine, velike su šanse da će ovaj projekat uspeti. Da li je ovo rešenje koje će napraviti promenu?

Lokalna samouprava u Orhusu sprovodi jedinstveni sistem povrata višekratne ambalaže za piće za poneti, u saradnji sa nevladinom organizacijom Plastic Change.

Po rezultatima istraživanja, 92 odsto Danaca bi vraćalo ambalažu radi ponovne upotrebe.

Plastic Change je kroz projekat Rotake Reusable u centru Orhusa, drugog po veličini grada u Danskoj, omogućio prelazak na ambalažu za piće za višekratno korišćenje.

Kako funkcioniše upotreba višekratne ambalaže

Sistem pokrenut početkom godine pokriva 57 partnerskih objekata u ugostiteljskoj delatnosti, poznatoj i kao HoReCa – hotelima, restoranima, kafićima i keteringu. Kupci kafe, piva ili nekog drugog pića za poneti ostavljaju kauciju od pet kruna (67 evrocenti) za plastičnu čašu.

Građani čašu nakon upotrebe odlažu u jednu od 27 mašina koje im vraćaju depozit. Prikupljene čaše se peru u centralnoj perionici, nakon čega se ponovo distribuiraju po kafićima i drugim objektima.

Podaci Plastic Changea pokazuju da je od početka projekta došlo do značajnog smanjenja broja jednokratnih čaša u otpadu. Za manje od osam meseci je ostvaren povrat od preko pola miliona komada ili 85 odsto.

U uzorku od dve tone komunalnog otpada je pronađeno manje od 10 ovih čaša za višekratnu upotrebu.

Plastic Change se nedavno priključio evropskom projektu ReuSe Vanguard (RSVP), koji doprinosi uvođenju sistema ponovne upotrebe kao glavnog rešenja za pitanje nagomilavanja ambalažnog otpada u Evropi.

Svaki Evropljanin proizvode u proseku 190 kilograma ambalažnog otpada godišnje. Uredba Evropske unije o ambalaži i ambalažnom otpadu (PPWR) nalaže smanjenje godišnje količine ambalažnog otpada za 15 odsto do 2040. godine. U inicijativi RSVP kažu da je inovativni sistem ponovne upotrebe koji se primenjuje u Orhusu ključni korak ka ispunjenju tog cilja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Koka-Kola smanjila ciljeve zastite zivotne sredine

Coca-Cola ublažila svoje ciljeve zaštite životne sredine

11. oktobar 2024. - Coka-Cola je umanjila vlastite ciljeve za zaštitu životne sredine, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo ekoloških aktivista

srbija zeleni budzet 2025 zeleni projekti pruga

Srbija po prvi put pripremila Zeleni budžet u okviru Zakona o budžetu – za 2025. milijardu evra

11. oktobar 2024. - Zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu po prvi put sadrži prilog Zeleni bužet, čiji sastavni deo je i spisak 64 zelenih projekata

hrvatska izvestavanje o odrzivosti obveznici popis esg hgk

Izveštaje o održivosti moraće da preda 50 kompanija u Hrvatskoj

11. oktobar 2024. - Obaveza je propisana Zakonom o računovodstvu, koji pravi Direktivu o korporativnom izveštavanju o održivosti EU

crna plastika

Kuvanje crnim plastičnim priborom može biti štetno po zdravlje

11. oktobar 2024. - Crna plastika, često korišćena za pravljenje kuhinjskog pribora, može sadržati visoke nivoe toksičnih usporivača gorenja