Otpad

U Crnoj Gori u 2016. više od 680.000 tona otpada generisano u industriji

Slika: Pixabay

Objavljeno

01.08.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.08.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Industrijski sektor u Crnoj Gori je prošle godine generisao više od 680.000 tona otpada, od čega je najveći deo nastao u sektoru energetike, pokazuju podati Zavod za statistiku Crne Gore Monstat.

Od 686.522 tone generisanog otpada, 49,2 odsto  ili 337.620 je nastalo u sektoru rudarstva, dok je udeo sektora snabdevanja električnom energijom, gasom i parom i klimatizacija bio 305.681 tona ili 44,5 odsto.

Udeo prerađivačke industrije  je bio 37.957 tona ili 5,5 odsto dok je sektor snabdevanja vodom, upravljanja otpadnim vodama, kontrolisanja procesa uklanjanja otpada i sličnih aktivnosti doprineo sa 5. 264 tona, odnosno 0,8 odsto.

U sektoru rudarstva bio je najzastupljeniji opasni otpad sa udelom od 95,3 odsto, dok je u ostalim sektorima dominirao neopasan otpad.

Od ukupno generisanog i skladištenog otpada koji je u 2016. dostigao 834.303 tone, preduzeća u oblasti industrije su obradila 813.409 tona otpada. Od toga su sama preradila 2,9 odsto otpada, zbrinula 83,9 odsto i privremeno skladištila 13,2 odsto otpada.

Kod sopstvene prerade najzastupljenija metoda je zatrpavanje sa 82,3 odsto. Slede spaljivanje sa 8,3 odsto i recikliranje sa 7,4 odsto, dok ostali postupci čine 2 odsto.

Preduzeća su izvezla 4.513 tona otpada a ostale količine (16.381 tona) predala su drugim preduzećima u Crnoj Gori.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Plastika kao energent, skrivena praksa u siromašnim domacinstvima

Plastika kao energent: skrivena praksa u siromašnim domaćinstvima

1. avgust 2017. - U nedostatku sredstava za kupovinu energenata za grejanje i kuvanje, mnoga domaćinstva u zemljama u razvoju koriste plastiku kao gorivo

Titan EPS kupuje pepeo termoelektrane na ugalj TENT B

Titan od EPS-a kupuje pepeo iz termoelektrane na ugalj TENT B

1. avgust 2017. - Proizvođač cementa Titan Group je obezbedio pet miliona tona letećeg pepela iz otpadnih gasova EPS-ove termoelektrane na ugalj TENT-B

hrvatska zagreb plan gospodarenja otpadom javna rasprava

Zagreb pripremio novi plan upravljanja otpadom

1. avgust 2017. - Novi plan, koji je na javnoj raspravi, zameniće Plan gospodarenja otpadom Grada Zagreba za razdoblje 2018– 2023.

Spajic Japanski Itochu zainteresovan projekat spalionice otpada

Spajić: Japanski Itochu zainteresovan za projekat spalionice otpada

1. avgust 2017. - Premijer Crne Gore Milojko Spajić izjavio je da će biti izgrađena spalionica otpada kapaciteta do 50 megavata i da je Itochu iz Japana zainteresovan za taj projekat