Životna sredina

U Bogatiću protest protiv istraživanja litijuma, ministarstvo demantuje da je izdalo dozvolu

U Bogaticu protest protiv istrazivanja litijuma ministarstvo demantuje izdalo dozvolu

Photo: Pavle Marjanović / Institute for the Protection of Cultural Monuments of Serbia / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode.en

Objavljeno

07.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Građani i aktivisti su prekinuli sednicu Skupštine opštine Bogatić zbog uvrštavanja kontroverzne napomene o dozvoli za istraživanje litijuma i bora u lokalni prostorni plan. Ministarstvo rudarstva i energetike tvrdi da nije odobrilo zahtev firme Edelweis Mineral Exploitation.

Predvođeni poljoprivrednicima, demonstranti su nakratko okupirali zgradu Opštine Bogatić, uznemireni zbog mogućnosti otpočinjanja geološkog istraživanja prisustva litijuma i bora. Tokom protesta zakazanog nekoliko dana ranije, razvalili su vrata zgrade, budući da su bila zaključana.

Građani i aktivisti su upali u salu i prekinuli sednicu Skupštine opštine Bogatić, na kojoj je na dnevnom redu bila rasprava o predloženom prostornom planu. U tom dokumentu, naime, stoji da je Ministarstvo rudarstva i energetike „odobrilo aplikaciju“ preduzeća Edelweis Mineral Exploration za lokaciju Petlovača. Tri petine tog istražnog polja su pritom na teritoriji susednog Šapca.

Opštinske vlasti u Bogatiću su se već čvrsto izjasnile protiv takvog projekta i objavile da traže da se ovaj deo izbriše iz lokalnog prostornog plana.

Ministarstvo: Javni dokument proizvoljno i pogrešno protumačen

Ministarstvo rudarstva i energetike je saopštilo da nije izdalo nikakvo odobrenje po podnetom zahtevu navedene kompanije za geološka istraživanja litijuma i bora na području Petlovače. Takođe je demantovalo navode iz medija o planovima za kopanje takvih ruda uz tvrdnju da su zasnovane „na proizvoljnom i pogrešnom tumačenju javnog dokumenta.“

U nacrtu prostornog plana stoji da je sektor za geologiju i rudarstvo ministarstva zaveo pomenuto rešenje pod brojem 310-02-01027/2021-02, iz čega se može zaključiti da je izdato još 2021. godine. Upisane koordinate su „granice aplikacije za istraživanje bora i litijuma“, a u odvojenoj tabeli su „granice odobrenih eksploatacionih polja“ i to samo za pitku, termalnu i termomineralnu vodu.

U obaveštenju Ministarstva rudarstva i energetike iz marta prošle godine, objavljenom na veb stranici opštine, Edelweis je pomenut ispod odrednice „aplikanti za istraživanje“.

Prostorni plan predviđa eksploataciju samo peska, šljunka, geotermalnih izvora

Pravila uređenja i pravila građenja za namene eksploatacije mineralnih sirovina koja su definisana prostornim planom, odnose se isključivo na eksploataciju peska i šljunka i geotermalnih izvora, piše u nacrtu.

„Za potrebe otvaranja rudnih polja koja su navedena uslovima imalaca javnih ovlašćenja (ako se dobije istražno pravo) neophodna je izrada predhodne studije opravdanosti uz sagledavanje uticaja na životnu sredinu, posebno uticaja na poljoprivredno zemljište i podzemne vode jer za to, prilikom izrade ovog plana, nije postojao pravni i planski osnov. S obzirom da je planskim dokumentima višeg reda definisano da se rezerve podzemne pijaće vode čuvaju za vodosnabdevanje Mačve i Srema, sve ostale radnje moraju biti podređene tom interesu,“ dodali su autori.

Navedeno istražno polje je severno od lozničkih Gornjih Nedeljica, gde Rio Tinto planira podzemni rudnik litijuma, postrojenje za preradu i deponije rudarskog otpada.

Inače, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je u oktobru u Narodnoj skupštini da se litijum i bor nigde u Srbiji aktivno ne istražuju i da nigde van Jadra nema overenih rezervi. Ona je to rekla na raspravi o, zatim odbačenom, predlogu opozicije da se zabrane istraživanja, rudarenje i prerada takvih minerala.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Dan planete zemlje 2025

Dan planete zemlje 2025: Naša energija, naša planeta

7. februar 2025. - Dan planete Zemlje obeležava se svake godine 22. aprila i jedan je od najvećih pokreta na planeti

srbija nova vlada sara pavkov dubravka djedovic handanovic

Treći mandat za ministarku energetike Dubravku Đedovic Handanović, Sara Pavkov nova ministarka ekologije

7. februar 2025. - Nova ministarka zaštite životne sredine je Sara Pavkov, koja je zamenila Irenu Vujovič, a biće i najmlađa članica izvršne vlasti

bih sarajevo registar emisija u zrak zagadjenje informacioni sistem mala lozista

Sarajevo dobilo digitalizovan sistem za praćenje emisija koje zagađuju vazduh, obrađeno 100.000 izvora

7. februar 2025. - Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine, dobilo je Registar emisija u vazduh i informacioni sistem zagađivača vazduha

Narodni zbor za spas reke Studenice

Narodni zbor za spas reke Studenice izglasao zabranu izgradnje malih hidroelektrana

7. februar 2025. - Meštani Ušća kod Kraljeva su na narodnom zboru doneli odluku da se zabrani izgradnja mini hidroelektrane Studenica S4-Gradina