Predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp je već u ogromnoj meri preokrenuo energetsku i klimatsku politiku prethodne administracije. Ponovo je povukao zemlju iz Pariskog sporazuma, suspendovao odobravanje zakupa priobalnih područja za vetroelektrane na moru i inicirao reviziju postojećih dozvola. Federalna vlada će imati zadatak da ukine podsticaje za električna vozila. Istovremeno, naložio je ubrzavanje investicija u proizvodnju nafte i gasa.
Svog prvog dana na dužnosti, predsednik SAD Donald Tramp je poništio više desetina akata i propisa, uključujući mnoge na polju energetike i klime. Štaviše, potpisao je niz uredbi i proglasio vanredno stanje u energetici na nacionalnom nivou, sa ciljem jačanja industrije fosilnih goriva. Mere su u skladu s njegovim obećanjima iz predizborne kampanje i inauguracionog govora.
Nova administracija u Vašingtonu odmah istupa iz Sporazuma u Parizu i svakog drugog postignutog kroz Okvirnu konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama (UNFCCC). Inače, Tramp je izašao iz njega i u svom prvom mandatu. Ovog puta je pritom anulirao plan za međunarodno klimatsko finansiranje, vredan deset milijardi dolara godišnje.
Praktično su svaka zemlja i teritorija na svetu potpisale Pariski sporazum o klimi. Jedino ga još nisu ratifikovali Iran i ratom razoreni Jemen i Libija.
Tramp smatra SAD modelom za druge zemlje da održe privredni rast uz zaštitu životne sredine
Sjedinjene Države moraju da jačaju svoju privredu i održe radna mesta svojih građana, a pritom da igraju vodeću ulogu u globalnim naporima za zaštitu životne sredine, poručio je Tramp.
„Tokom više decenija, pomoću razborite politike koja ne ometa aktivnosti privatnog sektora, Sjedinjene Države su istovremeno uzdizale svoju privredu, povećavale plate radnicima, povećavale proizvodnju energenata, smanjivale zagađenost vazduha i vode i smanjivale emisije gasova s efektom staklene bašte“, piše u dekretu.
Po Trampovom mišljenju, dosadašnji rezultati SAD u ispunjavanju i ekonomskih i ekoloških ciljeva treba da posluže kao model za druge zemlje.
„Sjedinjene Države su poslednjih godina nastupale u pravcu priključivanja međunarodnih sporazuma i inicijativa koji ne odražavaju vrednosti naše zemlje niti naš doprinos postizanju ekonomskih i ekoloških ciljeva. Štaviše, ovi sporazumi guraju dolare američkih poreskih obveznika u zemlje kojima ne treba finansijska pomoć u interesu američkog naroda ili je ne zaslužuju“, naglasio je u dokumentu.
Zaokret u domenu vetroelektrana na vodi
Pod parolom smanjivanja cena i dominacije Amerike u energetici, Tramp je između ostalog privremeno obustavio administrativno planiranje davanja u zakup priobalnih morskih zona za vetroparkove! Čak je naredio sveobuhvatnu reviziju postojećih dozvola, pravdajući mere ekonomskim i ekološkim pitanjima.
Predsednik je u dekretu ukazao na značaj morskog biodiverziteta i ribarstva i uticaj na morske i vazdušne struje.
Tramp: Nećemo da radimo to s vetrom, tu stvar
„Imamo više nafte i gasa nego ijedna zemlja na svetu, i to ćemo da iskoristimo. Nećemo da radimo to s vetrom, tu stvar. Velike ružne vetrenjače, one vam upropaste naselje. Ako imate kuću koja je blizu vetrenjače, znate šta? Kuća vam je vredna manje od polovine“, izjavio je Tramp.
Obrazlažući svoj potez, naveo je da vetroelektrane na moru proizvode daleko najskuplju energiju. „A one se sve prave u Kini, inače, praktično sve. A ubijaju vaše ptice i upropašćavaju vaše lepe pejzaže“, podvukao je, ali i završio misao kontroverzom, po kakvima je poznat: „Ali osim toga, mislim da su prilično dobre, je l’ da?“
Ukoliko se situacija posle ovog zaokreta s vetroelektranama na moru, i šire, ne ublaži, to bi američkim i evropskim proizvođačima vetroturbina moglo da naškodi više nego njihovim kineskim konkurentima.
Nacionalno vanredno stanje da se uzdigne američka energetika
Vanredno stanje u energetici na nacionalnom nivou omogućava saveznim vlastima da izdaju specijalne dozvole za investicije. Uredbe za sektor fosilnih goriva su namenjene podsticanju projekata energetske infrastrukture. Karakteristično je što se po definiciji iz ovih mera solarni parkovi, vetroelektrane i baterijski sistemi za skladištenje energije ne računaju u energetiku.
U dekretu o uzdizanju američke energetike, Tramp je naložio vladi da ukine neopravdana opterećenja nametnuta sektorima nafte, prirodnog gasa, uglja, hidroenergetike, ključnih i retkih minerala i nuklearne energije.
Seča propisa i novi akti vode ka deblokadi inicijativa za istraživanja pod morem, na Aljasci i na Arktiku. Podsetimo, novi-stari predsednik je na svojoj inauguraciji izjavio: „Mi ćemo da bušimo, bejbi, bušimo.“
Ni to nije sve. Tramp je okončao moratorijum na izdavanje odobrenja za projekte za izvoz tečnog prirodnog gasa (LNG), s naglaskom na izgradnju terminala.
Sad je na tržištu da pokaže električnim vozilima, zelenoj energiji gde im je mesto
Savezne vlasti umanjuju podršku industriji električnih vozila i prepuštaju je tržištu, slično pristupu koji čeka neke delove zelene energetike. To je Trampova pomoć proizvođačima konvencionalnih vozila. Dalje, ukinuo je propise koji je trebalo da pre kraja decenije podignu udeo električnih vozila u prodaji na 50 odsto.
Vlada namerava da eliminiše „nepravične subvencije“ i druge mere koje ograničavaju prodaju automobila na benzin. Cilj je da „istinski podstakne moć izbora potrošača“.
Tramp je uputio institucije da prekinu nepravično subvencionisanje električnih vozila i omoguće potrošačima pravu moć izbora
Pored toga, SAD sada utanjuje sredstva za dekarbonizaciju i reže zelene poreze, uspostavljene uglavnom kroz Zakon o obaranju inflacije iz 2022. godine. Na primer, pauziraju se podsticaji za infrastrukturu za električna vozila.
Pojedinačne države poput Njujorka, Kalifornije i Vašingtona će i dalje u određenoj meri moći da forsiraju dekarbonizaciju. Međutim, s radikalnom promenom federalne politike, klimatski izdaci bi mogli da oslabe njihovu konkurentnost u odnosu na ostale.
Na primer, Tramp je naredio svim agencijama i ministarstvima da rade na obaranju troškova života stanovništva, uključujući cene automobila. Među predstojećim merama je i ukidanje nameta i propisa koji uvećavaju troškove.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.