Podeli
Podeli
Kompanija Alumina iz Zvornika radi na izgradnji solarnih elektrana koje će proizvoditi struju za potrebe njenih fabrika. Vrednost investicije iznosi 16 miliona konvertibilnih maraka (skoro 8.2 miliona evra), a ukupna snaga solarnih elektrana biće 16 megavata.
Kompanija Alumina se bavi proizvodnjom raznih vrsta glinice, hidrata, zeolita, silika gela i vodenog stakla koji nalaze primenu u industriji aluminijuma, cementa, vatrostalnih materijala i brojnim drugim. Ova kompanija je najveći izvoznik u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.
Električna energija čini značajnu stavku u troškovima proizvodnje ove sa godišnjom potrošnjom većom od 170 gigavat-sati.
Solarni paneli će biti postavljeni na krovove objektata u Alumini i na krovove objekata nekadašnjeg preduzeća Metalno. Pored toga, biće izgrađena solarne elektrane na zemlji u preduzeću Boksit.
„Realizacija ovog projekta je dio sveobuhvatnog programa koji planiramo da realizujemo u pogledu zelene energije vodeći se principima održivog razvoja“, rekao je direktor Alumine Zoran Stevanović.
Postavljanje solarnih panela se trenutno izvodi na objektima preduzeća Metalno, gde Alumina istovremeno gradi novi objekat za tehnički pregled vozila i terminal za teretna vozila.
Zoran Šakotić, direktor sektora Elektroodržavanje i automatika u kompaniji Alumina kaže da je do sada ugrađeno oko 700 kilovata (kWp) instalisane snage panela, dok je plan da se na sve krovove objekata u Metalnom instalira 1.300 kWp. On dodaje da je za potrebe solarne elektrane izgrađena i trafostanica.
Solarna elektrana u Boksitu biće izgrađena na zemlji i zauzeće površinu od 10 hektara
Za razliku od Metalnog i Alumine, solarna elektrana u Boksitu biće izgrađena na zemlji i zauzeće površinu od 10 hektara, istakao je Šakotić. Ukupna instalisana snaga solarnih elektrana u Alumini, Metalnom i Boksitu biće oko 16.000 kWp.
„Izgradnjom ovih solarnih elektrana, i zahvaljući sopstvenoj proizvodnji električne energije sa generatorom na Energani, prvi put od postojanja fabrike, bićemo u prilici da neki dio vremena u toku godine radimo a da energiju ne kupujemo iz mreže“, objasnio je Šakotić.
U kompaniji kažu da će pored uštede zahvaljujući solarnoj elektrani postići i značajno smanjenje emisija ugljen dioksida što će kompaniju učiniti ekološki odgovornijom.
Pre dve godine u fabrici je izgrađena mala solarna elektrana snage 800 kW, a na jednom broju objekata postavljeni su solarni paneli.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.