Životna sredina

Stručnjakinje i aktivistkinje poručuju: Ne trebaju ruže, neka cveta pobuna

Strucnjakinje aktivistkinje ruze cveta pobuna

Slika: Toplodolske bake na barikadama (Marica Stamenković)

Objavljeno

09.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Autorka: Iva Marković, inicijativa Pravo na vodu

Preko stotinu stručnjakinja i ekoloških aktivistkinja potpisalo je proglas povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena, u kojem pozivaju na ekološku i socijalnu akciju širom Srbije. „Bolji svet za žene je bolji svet za sve, uključujući i prirodu“, istakle su u dokumentu nazvanom „Ne trebaju ruže, neka cveta pobuna“.

Doprinos žena u zaštiti životne sredine je nezamenjiv, ali nedovoljno priznat i vidljiv, poručila je grupa ekspertkinja i zaštitnica životne sredine. One u proglasu „Ne trebaju ruže, neka cveta pobuna“ traže da dostojanstven život ljudi i dobrobit planete dobiju zasluženo mesto u prioritetima politike na svim nivoima i pozivaju sve žene da se uključe u izgradnju takvog društva.

Dokument je objavljen povodom Međunarodnog dana žena, a ima više od sto potpisnica. Bolji svet za žene je bolji svet za sve, uključujući i prirodu, stoji u proglasu.

Ženska perspektiva je neophodna za održivu promenu

„Na žensku brigu za zdravlje, ravnopravnost sa drugim ljudima i zajedništvo sa drugim bićima, do skora se cinično gledalo kao na slabost, emotivnost, iracionalnu politiku nižeg reda. Danas, kada je otpor protiv zagađenja, privatizacije i uništavanja prirodnih javnih bogatstava postao pravo i obaveza svakog savesnog čoveka, ženska perspektiva nam je neophodna da bismo sem bunta – napravili/e i održivu promenu,“ navele su potpisnice.

Tokom pandemije je došao do izražaja značaj medicinskih sestara, prodavačica i drugih žena čija su zanimanja nezaobilazna za funkcionisanje društva

Borile se za vazduh, šumu ili reku, žene su jednako angažovane na terenu, poseduju i stručnost i iskustvo, posvećene su preko granica koje im društvo nameće, ističu u proglasu i dodaju da žene preuzimaju rizike i da su izložene pritiscima i pretnjama uprkos tome što značajno slabije zauzimaju javni prostor u Srbiji, a još manje donose odluke.

Priroda trpi zbog apetita kapitalista i imperijalista

„Ne bez razloga, u mnogim krajevima sveta devojke i žene predvode borbu za održivu budućnost. Žene su u većem riziku od posledica svih kriza u životnoj sredini, od lokalnog zagađenja do klimatskih promena. One ostaju gde su, staraju se o bolesnima, starima, nemoćnima. I kada nema hrane pripremaju obrok i kada nema vode brinu o higijeni. Na čelu fronta koračaju takođe i jer same dobro poznaju deblji kraj eksploatacije i nipodaštavanja koje priroda trpi zbog nezajažljivih apetita kapitalista, imperijalista i ostalih predatora,“ naglašeno je.

Potpisnice skreću pažnju na intenzivno kolonizovanje prirode i neodgovoran odnos prema drugim vrstama. Tokom pandemije je došao do izražaja značaj medicinskih sestara, prodavačica i drugih žena čija su zanimanja nezaobilazna za funkcionisanje društva, piše u dokumentu.

„I zato ne želimo poklone i ruže, tražimo ono što svima pripada, čist vazduh i vodu, sačuvanu prirodu, zdravstvenu bezbednost, dostojanstvene poslove koji su dobri i za društvo i za prirodu. Politika brige nije zastareo ideal, ona mora biti naša budućnost!  Socio-ekološka revolucija je nužna, njeno kormilo je naše polje borbe“, kažu aktivistkinje i stručnjakinje i pozivaju sve žene da se povežu u solidarnosti i uključe se u borbu za očuvanje životne sredine, a muškarce da ih u tome podrže i budu im dostojni saborci.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija broji stotine pozara godisnje deponijama gusi se u otrovnom dimu

Srbija broji stotine požara godišnje na deponijama, guši se u otrovnom dimu

9. mart 2021. - U blizini Priboja gore nesanitarna deponija i šuma pored nje. To možda i hiljaditi ovogodišnji požar na mestima odlaganja otpada u Srbiji.

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

9. mart 2021. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

srbija novi pazar deponija pozar metan golo brdo

Početak treće nedelje požara na deponiji Golo Brdo kod Novog Pazara obeležila velika eksplozija metana

9. mart 2021. - Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

9. mart 2021. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista