Klimatske promene

Srbija usvojila prvi Program prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove sa Akcionim planom

Srbija usvojila prvi Program prilagodjavanja na izmenjene klimatske uslove Akcioni plan

Foto: Penny from Pixabay

Objavljeno

28.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srbija je usvojila prvi Program prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove za period od 2023. do 2030. godine sa Akcionim planom za njegovo sprovođenje.

Akcioni plan se odnosi na period od 2024. do 2026. godine i sadrži 25 mera, kao i finansijski, institucionalni i vremenski okvir za njihovo sprovođenje i praćenje, saopštila je Vlada Srbije.

U Programu se navodi da procene pokazuju da se Srbija zagreva više i brže od globalnog proseka. Dok je osmotren porast globalne srednje temperature 1,1 stepen Celzijusa, Srbija je već na  1,8 stepeni, a leti na čak 2,6.

Suša, visoke temperature, poplave izazvale štetu od 6,8 milijardi evra

Od 2000, kako se navodi, Srbija se suočila sa nekoliko značajnih ekstremnih klimatskih i vremenskih epizoda koje su prouzrokovale značajne materijalne i finansijske gubitke, kao i gubitke ljudskih života. Ukupna minimalna suma materijalnih šteta u periodu 2000 – 2020. je 6,8 milijardi evra, piše u Programu.

Više od 70 odsto šteta nastalo je usled suša i visokih temperatura izazvanih promenom klime i ekstremnim vremenskim događajima, dok su drugi glavni uzrok značajnih gubitaka poplave. Zbog toga je, kako se ističe, usvajanje i primena Programa od opšteg interesa za Srbiju.

Program sadrži četiri posebna cilja:

  1. Povećanje svesti, unapređenje znanja i razumevanja uticaja klimatskih promena i njihovih posledica (13 mera)
  2. Uspostavljanje i jačanje kapaciteta za sistemsko sprovođenje procesa prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove od nacionalnog do lokalnog nivo (5 mera)
  3. Povećanje otpornosti na klimatske promene kritične infrastrukture i prirodnih resurs (3 mere)
  4. Unapređenje finansijske podrške za sprovođenje procesa prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove (4 mere).

U prve tri godine primene Programa potrebno je izdvojiti dodatnih 851 miliona dinara iz budžeta, od čega najviše za dostizanje četvrtog cilja – 744 miliona dinara i 106 miliona dinara za prvi cilj.

Program sadrži naučno zasnovane rezultate o klimatskim promenama u Srbiji

Programom se proces prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove sprovodi sistemski i na naučno zasnovanim rezultatima o klimatskim promenama u Srbiji, tako da, kako se navodi u dokumentu, sadrži analizu osmotrenih promena klime i scenarija budućih klimatskih promena.

Sastavni deo Programa je analiza uticaja klimatskih promena na sektore i sisteme na nacionalnom nivou u kojima je neophodno smanjiti nepovoljan efekat klimatskih promena: zdravlje i bezbednost ljudi, poljoprivreda, šumarstvo, saobraćajna i putna infrastruktura, energetika, urbano planiranje i razvoj i biodiverzitet.

Planiranih 25 mera trebalo bi da sprovedu ministarstva zaštite životnes redine, poljoprivrede, zdravlja, unutrašnjih posova, finansija, građevine, kao i Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

28. decembar 2023. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama

Bec aplikacija za sadnju drveca

Beč koristi digitalne tehnologije za mapiranje pogodnih lokacija za sadnju drveća

28. decembar 2023. - Bečki startap Die Zweigstelle pokrenuo projekat Pflanz.mi, čiji je cilj da kroz razvoj digitalne platforme i aplikacije omogući građanima da identifikuju i predlože lokacije pogodne za sadnju dreveća

ministarski savet energetska zajednica bec

BiH i Crna Gora traže odlaganje primene prekogranične takse CBAM

28. decembar 2023. - Bosna i Hercegovina i Crna Gora zatražile su na Ministarskom savetu Energetske zajednice odlaganje primene prekogranične takse na CO2

Izvesno je da ce 2024. biti najtoplija godina ikada, premasen nivo od 1,5 stepena Celzijusa

2024: godina rekordnih temperatura

28. decembar 2023. - Gotovo je sigurno da će 2024. biti najtoplija godina do sada i prva kalendarska sa prosečnom temperaturom preko 1,5 stepena višom nego u predindustrijskom periodu