Narodna skupština usvojila je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o energetici kojima se uvode brojne novine za domaćinstva, firme, investitore i državne kompanije. Jedna od glavnih promena je i ukidanje zabrane gradnje nuklearnih elektrana.
Osnovni cilj izmena i dopuna Zakona o energetici je, kako je ranije saopštilo Ministarstvo rudarstva i energetike, da se preuzmu odredbe evropskih propisa za koje postoji obaveza prenošenja od strane Srbije.
Ministarstvo je u avgustu objavilo Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o energetici, javna rasprava trajala je do 10. septembra, posle čega je Vlada Srbije usvojila Predlog zakona. Kako se može videti u Izveštaju o sprovedenoj javnoj raspravi, Ministarstvo je prihvatilo određeni broj sugestija.
Ukida se neto merenje, uvode dinamične tarife i aktivan kupac
Najveća novina za domaćinstva koja sama proizvode električnu energiju za sopstvenu potrošnju je ukidanje neto merenja, što je način na koji im se obračunava proizvodnja i potrošnja struje.
Neto merenje za kupce-proizvođače (prozjumere) ukida se 31. decembra 2026, ali to ne znači da primena prestaje istog dana. Svi koji su sada prozjumeri imaju neto merenje do kraja veka svojih solarnih elektrana, kao i oni koji steknu uslove da postanu prozjumeri do 31. decembra 2026.
Umesto neto merenja za prozjumere u kategoriji domaćinstava uvodi se neto obračun što je model koji sada koriste prozjumeri u kategoriji firmi.
Uvedeni ugovori sa dinamičnim tarifama
Svi krajnji kupci sada dobijaju i mogućnost da sklapaju ugovore o snabdevanju sa dinamičnim tarifama. Oni imaju pravo da zaključe ugovor sa promenljivom cenom električne energije sa snabdevačem koji snabdeva više od 200.000 krajnjih kupaca.
Takav ugovor odražava promene cena na organizovanom tržištu, u intervalima koji su najmanje jednaki intervalima određivanja cena na organizovanom tržištu odnosno berzi struje.
Kupci iz kategorije domaćinstvo i mali kupci, dobili su i pravo na besplatan pristup aplikaciji za poređenje ponuda snabdevača.
Status aktivnog kupca i PPA ugovori prilika za dekarbonizaciju privrede
Izmenama se uvodi status aktivnog kupca, pre svega za firme, koji se definiše kao krajnji kupac ili grupa krajnjih kupaca koji zajednički deluju, koji koristi ili skladišti električnu energiju proizvedenu u okviru svojih objekata ili koji je samostalno prodaje ili učestvuje u uslugama fleksibilnosti ili merama energetske efikasnosti, pri čemu ove aktivnosti ne predstavljaju njegovu osnovnu komercijalnu ili profesionalnu delatnost.
Aktivni kupci mogu i da učestvuju na tržištima pomoćnih usluga i fleksibilnosti.
Uz uvođenje ovog statusa, izmenama su dodatno obezbeđeni uslovi za sklapanje ugovora o otkupu električne energije (eng. PPA).
Agregiranje i proizvodnja i trgovina nekonvencionalnim gorivima nove energetske delatnosti
Status aktivnog kupca i PPA ugovori su u suštini alati da se privreda dekarbonizuje i spremi za oporezivanje emisija CO2. Korišćenjem tih alata firme mogu da obezbede snabdevanje zelenom energijom iz elektrana koji su sami instalirali ili iz onih koje je neko drugi izgradio, čime će smanjiti troškove snabdevanja električnom energijom, ali i izbegnuti plaćanje taksi na CO2, ne samo u Srbiji nego i prilikom izvoza u Evropsku uniju koja uvodi prekograničnu taksu na CO2 (eng. CBAM).
Predlogom zakona se uvode i nove energetske delatnosti – agregiranje i proizvodnja i trgovina nekonvencionalnim gorivima. Agregiranje, koje će obavljati agregatori, će omogućiti učešće krajnjih kupaca i malih preduzeća na tržištu električne energije. Skladištenje struje je već postojalo kao delatnost, ali se sada uvodi obaveza dobijanja licence.
Uvodi se i sertifikacija instalatera postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije
Uređeno balansno tržište i balansna odgovornost
Izmenama i dopunama se uređuje balansno tržište i balansna odgovornost, stvaraju uslovi za otvaranje tržišta pomoćnih usluga, kao i za spajanje nacionalnog organizovanog tržišta električne energije (berze električne energije) sa tržištima susednih država. Ove promene će uticati na poslovanje državnih firmi u sektoru energetike, ali i privatnih investitora.
U delu balansne odgovornosti propisano je da je svaki učesnik na tržištu odgovoran za balansna odstupanja koja napravi elektroenergetskom sistemu, te da je balansno odgovorna strana finansijski odgovorna za balansna odstupanja i da je dužna da doprinese balansu elektroenergetskog sistema.
Ukinuta zabrana gradnje nuklearki uvedena 1989.
Propisana su osnovna pravila balansnog tržišta električne energije kao i nabavka balansnog kapaciteta. Prvi put se uvodi i pojam mehanizma za obezbeđenje kapaciteta. Otvaranjem tržišta pomoćnih usluga svoje usluge na tržištu moći će da ponude vlasnici skladišta energije i aktivni kupci.
Danom stupanja na snagu izmena i dopuna prestaje da važi Zakon o zabrani nuklearnih elektrana u Saveznoj Republici Jugoslaviji. Da podsetimo, taj Zakon je zabranjivao gradnju nuklearki, a donet je 1989, tri godine nakon nuklearne katastrofe u Černobilju u Ukrajini, tadašnjem Sovjetskom Savezu.
Ovaj tekst ne razume ni autor.