OIE

Srbija sprovodi pilot projekat za zeleni vodonik sa Nemačkom

srbija pilot projekat vodonik HyDSerbia nemacka

Foto: iStock

Objavljeno

01.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srbija sprovodi prvi pilot projekat za zeleni vodonik HyDSerbia u saradnji sa nemačkom kompanijom Leipziger Energiegesellschaft. Finansiranje obezbeđuje nemačka vlada u skladu sa smernicama za finansijsku podršku za međunarodne projekte vodonika, kako bi potencijalno obezbedila izvoz za svoje tržište.

Zvanični naziv projekta HyDSerbia, o kojem dosad u Srbiji zvanično nije bilo puno podataka, je izgradnja i rad integrisanog H2 pilot postrojenja kao preliminarne faze velike industrijske proizvodnje i izvoza zelenog vodonika i derivata na različite lokacije u Republici Srbiji, navodi se na sajtu EnArgus Federalnog ministarstva za ekonomiju i klimatsku akciju.

Projekta je, kako se navodi, počeo 1. decembra 2022. godine, a završava se 30. juna 2026. Ministarstvo je za projekat odobrilo 3,5 miliona evra.

Ministarstvo je, takođe, angažovalo istraživački institut Fraunhofer-Center für Silizium-Photovoltaik da izradi studiju izvodljivosti za veliku industrijsku proizvodnju, transport i izvoz zelenog vodonika i derivata na različitim lokacijama u Srbiji. Trajanje projekta je od oktobra 2023. do jula 2024.

KfW je zainteresovan za ulaganje u inovativne projekte obnovljive energije u Srbiji, uključujući zeleni vodonik

Inače, pre desetak dana direktor KfW-a za Jugoistočnu Evropu i Tursku Klaus Miler sastao se sa ministarkom rudarstva i energetike Srbije Dubravkom Đedović Handanović. Miler je tada rekao da je KfW zainteresovan za ulaganje u inovativne projekte obnovljive energije u Srbiji, uključujući zeleni vodonik, u mogućem pilot projektu u saradnji sa privatnim firmama.

KfW je pre nekoliko dana saopštio da je cilj da se stimuliše lokalni lanac vrednosti vodonika i podrže napore Srbije za dekarbonizaciju, naveo je SeeNews. KfW je tada napomenuo da nemačka vlada već podržava prvi pilot projekat vodonika u Srbiji – HyDSerbia.

Pilot postrojenje koje se sastoji od solarne elektrane i proizvodnje vodonika

Kako se navodi na sajtu nemačke Federalne vlade, u projektu HyDSerbia, firma Leipziger Energiegesellschaft sprovodi integrisani projektni pristup za proizvodnju zelenog vodonika. Pilot postrojenje koje se sastoji od dela za proizvodnju solarne energije i dela za proizvodnju vodonika u početku će služiti za malu industrijsku proizvodnju i praktičnu komercijalnu upotrebu zelenog vodonika u Srbiji.

Projekat predstavlja tehničku, regulatornu i komercijalnu osnovu i studiju slučaja za naknadno planirano povećanje proizvodnje zelenog vodonika u celom regionu Srbije, navodi se na sajtu.

Organizovanjem pouzdanih i održivih lanaca snabdevanja za klimatski neutralno proizveden izvor energije, kako se dodaje, takođe će se obezbediti zadovoljavanje i dela potražnje u Nemačkoj u budućnosti.

Nemačka podržava projekte vodonika van zemalja EU i EFTA

Pomenute smernice za finansijsku podršku za međunarodne projekte vodonika su mera predviđena nemačkom Nacionalnom strategijom za vodonik. Njihova namena je da se obezbede grantovi u iznosu do 15 miliona evra za pokrivanje finansijskih nedostataka za investicije, koje mogu poslužiti kao referentni projekti, ali još nisu ekonomski održivi, i za prateće istraživačke projekte.

Federalno ministarstvo za ekonomiju i klimatsku akciju na taj način podržava širenje proizvodnih postrojenja za zeleni vodonik i njegove derivate, kao i skladištenje, transport i integrisano korišćenje vodonika van zemalja EU i EFTA, navodi Ministarstvo.

Smernice podržavaju međunarodno tržište zelenog vodonika, korišćenje nemačke tehnologije u inostranstvu i, kako se dodaje, predstavljaju osnovu za budući uvoz vodonika.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

1. novembar 2024. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

1. novembar 2024. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

1. novembar 2024. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

1. novembar 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama