Srbija će uskoro sa Azerbejdžanom potpisati memorandum o gradnji gasne elektrane, najavila je Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je danas sa zamenikom ministra ekonomije Azerbejdžana Anarom Akhundovim i visokom delegacijom azerbejdžanske energetske kompanije Socar, o saradnji na projektu izgradnje gasne elektrane u Srbiji.
Ona je rekla da je izgradnja gasne elektrane u blizini Niša od strateškog značaja za Srbiju i da očekuje da uskoro bude potpisan memorandum sa azerbejdžanskom stranom o saradnji na ovom projektu.
Elektrana na prirodni gas u blizini Niša je priroritetan projekat za Srbiju i deo strateških energetskih dokumenata
Izgradnja gasne elektrane u blizini Niša, prema njenim rečima, ušla je i u novu strategiju razvoja energetike i Nacionalni energetski i klimatski plan (NEKP), kao jedan od prioritetnih projekata, a bila je i jedna od tema i na sastancima predsednika Srbije i Azerbejdžana, Aleksandra Vučića i Ilhama Alijeva.
„Ovaj projekat je važan i iz ugla obezbeđivanja bazne energije i veće sigurnosti snabdevanja, ali i kao korak dalje u strateškom partnerstvu naše dve zemlje u snabdevanju gasom, koje smo započeli u 2023. obezbeđivanjem isporuka gasa iz Azerbejdžana„, rekla je ministarka.
Detalje će definisati energetske kompanije dve zemlje
Đedović Handanović je naglasila da će se kroz dijalog Ministarstva i energetskih kompanija – Elektroprivrede Srbije (EPS), Srbijagasa i Sokara, definisati naredni koraci na zajedničkom projektu.
Sastanku su prisustvovali i Dušan Živković, generalni direktor EPS-a, i Dušan Bajatović, generalni direktor Srbijagasa.
Sredinom novembra prošle godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Vlada Srbije počinje pregovore sa Azerbejdžanom o mogućnosti zajedničke izgradnje gasne elektrane u Nišu.
Nacrt Strategije razvoja energetike Srbije do 2040. godine predviđa kogeneraciono postrojenje na prirodni gas u Nišu, kapaciteta 150 MW za proizvodnju električne i još 100 MW toplotne energije. Kapacitet drugog postrojenja, u Novom Sadu, iznosio bi 350 MW električne i 100 MW toplotne energije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.