OIE

Srbija planira transport vodonika kroz gasovodnu mrežu

vodonik tender gasovod transportgas

Foto: iStock

Objavljeno

30.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Operator transportnog sistema za prirodni gas, Transportgas Srbija, raspisao je tender za izradu analize tehničkih mogućnosti za transport vodonika. Analiza treba da proceni količine vodonika koje se mogu transportovati, kao i uticaj mešanja vodonika sa prirodnim gasom na sistem i glavne potrošače, s ciljem definisanja tehničkih, investicionih i regulatornih mera za integraciju ovog goriva u gasnu infrastrukturu Srbije.

Transportgas podseća da vodonik kao alternativno gorivo dobija sve veći značaj u kontekstu dekarbonizacije i povećanja energetske sigurnosti, kao i da je Energetska zajednica postavila ciljeve za definisanje kvaliteta prirodnog gasa za sve operatore transportnih sistema Jugoistočne Evrope, sa posebnim akcentom na uvođenje i primenu vodonika.

Srbija bi vodonik transportovala nakon što bi ga umešavala u prirodni gas. Transportgas napominje da gasovodi koji su se gradili poslednjih godina i koji se trenutno grade u Evropi mogu da prime stoodstotno čisti vodonik.

Transportgas: Novi gasovodi u Evropi mogu da transportuju čist vodonik

Analiza koja je predmet tendera, između ostalog, treba da odredi maksimalni procenat vodonika koji može da se pomeša sa prirodnim gasom, kao i uticaj na opremu i gubitke na transportnom sistemu. Konsultant treba i da odredi hemijski sastav mešavine vodonika i gasa, definiše postupak mešanja i odredi optimalne lokacije za namešavanje na transportnom sistemu, kao i mesta za proizvodnju i skladištenje vodonika u Srbiji.

Tehnička analiza treba da utvrdi koliko je vodonika moguće transportovati postojećim gasovodima zajedno sa prirodnim gasom, uzimajući u obzir različite kvalitete prirodnog gasa u zavisnosti od pravca snabdevanja. Izgradnjom gasovoda Balkanski tok i interkonektora sa Bugarskom kod Dimitrovgrada omogućeno je da Srbija diverzifikuje svoje izvore gasa, napominje se u pozivu.

Analiza treba da odredi mesta za proizvodnju i skladištenje vodonika u Srbiji

Takođe je potrebno proceniti uticaj hemijskog sastava i kvaliteta mešavine prirodnog gasa i vodonika na značajne potrošače gasa – Železaru Smederevo, asfaltne baze, punionice komprimovanog prirodnog gasa, Rafineriju nafte Pančevo, TE-TO Pančevo, TE-TO Novi Sad, HIP-Petrohemiju Pančevo, MSK Kikinda i gradske toplane u Beogradu i Zrenjaninu.

Izabrani konsultant će imati zadatak i da predloži investicije koje treba sprovesti radi uvođenja vodonika, uključujući ugradnju gasnih analizatora, izgradnju novih gasovoda i rekonstrukciju postojeće infrastrukture.

Konsultant treba da predloži izmene propisa za uvođenje vodonika u gasovodnu mrežu

Obaveza izabranog konsultanta biće i da predloži mere za izmenu zakonske regulative koja bi omogućila uvođenje vodonika u gasnu infrastrukturu, navodi se u pozivu i napominje da ta regulativa uključuje Zakon o energetici i Uredbu o uslovima isporuke i snabdevanja prirodnim gasom.

Rok za podnošenje prijava je 23. jul, a izabrani konsultant će imati 180 dana da završi posao.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U razmatranju kredit za Alcazar za projekat vetroelektrane Štip

U razmatranju kredit za Alcazar za projekat vetroelektrane Štip

30. jun 2025. - EBRD i IFC su izrazili spremnost da za Alcazar Energy Partners odobre kredit za projekat vetroelektrane Štip u Severnoj Makedoniji

U probnom radu najveci solarni park Hrvatskoj u sklopu hibridne elektrane Korlat

U probnom radu najveći solarni park u Hrvatskoj, u sklopu hibridne elektrane Korlat

30. jun 2025. - HEP grupa je kod dalmatinskog mesta Korlat izgradila najveći solarni park u Hrvatskoj, u sklopu jedine hibridne elektrane sa vetroparkom

hrvatska solar sos djecje selo Lekenik zez

Prvo solarno SOS Dečje selo u Hrvatskoj na putu ka energetskoj nezavisnosti

30. jun 2025. - SOS Dječje selo Lekenik, koje se nalazi između Zagreba i Siska, dobilo je solarnu elektranu snage 100 kilovata

hrvatska enna grupa azerbejdzan agencija memorandum

Hrvatska ENNA će u Azerbejdžanu razvijati projekte za solar i vetar

30. jun 2025. - ENNA grupa i Azerbejdžanska agencija za obnovljive izvore energije (AREA) potpisali su Memorandum o razumevanju