Rezultati projekta “Smanjenje barijera za ubrzani razvoj tržišta biomase u Srbiji”, vrednog USD 30 miliona, predstavljeni su na konferenciji koja je održana tokom sajma energetike u Beogradu.
Projekat su sproveo UNDP u partnerstvu sa Ministarstvom rudarstva i energetike kao vodećim partnerom, i sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine. Projekat je finansiran od strane Globalnog fonda za zaštitu životne sredine (GEF) sa USD 2,8 miliona, UNDP-a sa USD 0,3 miliona, srpske vlade u vidu usluga i ne-finansijskog doprinosa u iznosu od USD 1,8 miliona, kao i privatnih investitora.
Međutim, učesnici na konferenciji o biomasi zaključili su da se potencijali šumske i poljoprivredne biomase još uvek ne koriste na efikasan i održiv način, te samim tim predstavljaju najveći potencijal za investicije u obnovljivu energiju.
„Sada kada imamo zakonske okvire, možemo početi da koristimo biomasu u Srbiji“, rekla je učesnicima konferencije Irena Vojáčková-Sollorano, koordinator Ujedinjenih nacija (UN) i predstavnik UNDP-a za Srbiju.
Maja Matejić, portfolio menadžer UNDP-a za Srbiju, predstavila je rezultate projekta, uključujući i šest novih biogasnih kogeneracionih postrojenja. Ona je istakla značaj saradnje između ministarstava enegetike i poljoprivrede, kao i implementacije održivih finansijskih mehanizama za podršku privatnom sektoru na projektima biomase.
Sa druge strane, za sada postoji samo 6,32 MW instalisane snage u savremenim postrojenjima za proizvodnju energije iz biomase, što je tek skroman početak imajući u vidu potencijale.
Miloš Banjac, pomoćnik ministra za rudarstvo i energetiku, rekao da je potencijal biomase u Srbiji jednak 2,2 miliona tona ekvivalentne nafte. On je dodao da Elektroprivreda Srbije (EPS) testira korišćenje biomase kao goriva u termoelektranama, koristeći ovu sirovinu u kombinaciji sa ugljem.
„Srbija je do nedavno izvozila preko 80 odsto svoje biomase, dok je danas to oko 65-70 odsto. Nadamo se da ćemo i dalje smanjivati ove količine kako se budu javljale nove investicije u postrojenja na biomasu“, rekao je u svom izlaganju Miroslav Miletić, potpredsednik Privredne komore Srbije (PKS).
Njegov kolega, Miroslav Lutovac iz PKS-a, rekao je ima neke informacije o tome da se, zahvaljujući subvencijama države za obnivljivu energiju, povrat investicije u biomasu može očekivati možda i za šest godina.
Na konferenciji je najavljen i specijalizovan portal PKS-a namenjen trgovini biomasom – Zelena energija.
Konferencija je održana na 12. Međunarodnom sajmu energetike i 13. Međunarodnom sajmu zaštite životne sredine i ekonologije – EcoFair.
Prezentacije sa konferencije možete preuzeti na linkovima:
- Miloš Banjac, Zakonodavni i institucionalni okvir u oblasti obnovljivih izvora energije u Srbiji
- Maja Matejić, Razvoj tržišta biomase u Srbiji, UNDP-GEF-projekat
- Ljubinko Savić, Platforma za trgovinu biomasom
- Artur Bobovnicky, Implementacija finansijskih mehanizma podrške projekata energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije
- Nikola Rajaković, Podrška razvoju tržišta malih modularnih sistema za daljinsko grejanje i hlađenje u gradovima i opštinama – Program Horizont 2020 EU
- Zoran Kapor, Modeli Ugovora o dugoročnom snabdevanju biomasom
- Branko Stajić, Energetski zasadi u Srbiji – potencijali I mogućnosti
- Ivan Palankáš, Obnovljivi izvori – Biogasna postrojenja IMAO
- Ana Gašparovski, Tehnički prikaz/prezentacija 3 CHP postrojenja koja se grade na teritoriji opštini Bač
- Danko Vuković, Tehnički prikaz/prezentacija CHP postrojenja koje je izgrađeno na teritoriji opštine Alibunar /mesto Ilandža
- Ivan Radović, Tehnički prikaz/prezentacija CHP postrojenja koje je izgrađeno na teritoriji opštine Aleksinac/ mesto Gornje Suhotno
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.