Električna energija

Srbija 2032. završava pripreme za izgradnju nuklearke, Rusija mogući partner

Srbija 2032 zavrsava pripreme izgradnju nuklearke Rusija moguci partner

Foto: Nenad Kostić / Ministarstvo rudarstva i energetike

Objavljeno

23.02.2026.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.02.2026.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srbija u razvoju svog nuklearnog programa sarađuje sa francuskim EDF-om, a planira da drugu fazu završi do 2032, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. Po njenim rečima, Rosatom bi mogao da bude dragocen partner za razmenu znanja i podršku u pripremnoj fazi.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa delegacijom ruske državne korporacije Rosatom, koju je predvodio generalni direktor Aleksej Lihačov, o saradnji dve zemlje u oblasti nuklearne energije. Ukazala je na višedecenijsku bilateralnu saradnju u energetici, u gasnom, naftnom i sektoru električne energije.

„Mi smo na raskrsnici planiranja budućnosti elektroenergetskog sektora i početku dugačkog puta. Ponosna sam što smo posle 35 godina ukinuli zakon o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana i počeli da gradimo temelje budućeg razvoja nuklearne energije u Srbiji. Učimo od različitih partnera u preliminarnoj i pripremnoj fazi razvoja nuklearnog programa i Rosatom, kao jedan od svetskih lidera, koji već 80 godina gradi nuklearne elektrane i razvija nuklearne programe u zemljama širom sveta, od kojih neke imaju iskustva, a neke po prvi put razvijaju nuklearni program, bi mogao da bude dragocen partner za razmenu znanja i podršku u pripremnoj fazi za razvoj nuklearnog programa“, rekla je ministarka.

Srbija je na raskrsnici planiranja budućnosti elektroenergetskog sektora i početku dugačkog puta

Ona je podsetila da Srbija planira izgradnju dodatnih kapaciteta za proizvodnju električne energije, kao i da je potreban novi stabilan izvor bazne energije, zbog privrednog rasta, novih tehnologija, veštačke inteligencije i dekarbonizacije energetskog sektora. Podsetila je da Srbija ima usvojena strateška dokumenta koja prepoznaju nuklearnu energiju kao opciju posle 2040. godine.

Oko završetka pripreme će mali modularni reaktori takođe već biti opcija

Vlada treba do kraja meseca da odobri formiranje Nacionalne organizacije za sprovođenje nuklearnog programa (NEPIO), istakla je Đedović Handanović.

„Prvu i drugu fazu nuklearnog programa planiramo da završimo do 2032. godine. U pripremnoj fazi sarađujemo sa francuskom kompanijom EDF, a raspoloženi smo da sarađujemo i sa drugim nosiocima tehnologija od kojih možemo da učimo. U tom trenutku će i tehnologija malih modularnih reaktora biti razvijenija nego danas i moći ćemo i njih da razmatramo kao opciju. Kada se institucionalno, regulatorno i kadrovski osposobimo, moći ćemo da odaberemo partnera, nosioca tehnologije, i uđemo u proces izgradnje, da bismo posle 2040. mogli da imamo nuklearnu elektranu na mreži“, navela je.

Susedna Rumunija radi na projektu prve nuklearne elektrane u Evropi koja bi se sastojala od malih modularnih reaktora – SMR-ova.

Generalni direktor Aleksej Lihačov predstavio je iskustvo i projekte koje Rosatom razvija te planove za budućnost i modalitete moguće saradnje.

„Rosatom je svetski lider u nuklearnoj energetici i trenutno realizuje približno 30 blokova velike i male snage u devet zemalja, uključujući Kinu, Indiju, Egipat, Tursku i Mađarsku. Sa Srbijom bismo u okviru radne grupe mogli da razmenjujemo iskustva i znanja,“ poručio je.

Prva od dve faze se završava polovinom 2027.

Đedović Handanović je minule sedmice predsedavala prvim sastankom međuresorne ekspertske radne grupe za ispitivanje opravdanosti pristupa razvoju nuklearne energije, koja će činiti NEPIO zajedno sa grupom za pripremu i primenu programa nuklearne energije iz Ministarstva rudarstva i energetike.

Tada je rekla da bi prva od dve navedene faze trebalo da se okonča polovinom sledeće godine. Reč je o utvrđivanju potrebne zakonske regulative, tehničkih, bezbednosnih, kadrovskih i tržišnih potreba. Faza 2 počinje nakon izrade sveobuhvatnog izveštaja.

„Čitav taj inicijalni, pripremni proces trajao bi oko četiri godine“, naglasila je Đedović Handanović.

Prve četiri dodatne studije će biti sprovedene u saradnji sa kompanijom Électricité de France (EDF-om), uz podršku Francuske agencije za razvoj (AFD), na osnovu međudržavnog sporazuma.

Vlada je 2024. potpisala sporazum o saradnji sa državnom kompanijom EDF u oblasti nuklearne energije. Ta elektroprivreda je u saradnji s kompanijom Egis prošle godine završila preliminarnu tehničku studiju o mirnodopskoj primeni nuklearne energije u Srbiji. Međutim, dokument još nije objavljen.

Lihačov se pre godinu dana u Beogradu sastao sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i tadašnjim premijerom Milošem Vučevićem. Rosatom je tada objavio da je generalni direktor ponudio pomoć u projektima.

Srbija je u poslednjih par godina uspostavila dijalog ili saradnju i sa Slovenijom, Sjedinjenim Državama, Kinom i Južnom Korejom.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija 2032 zavrsava pripreme izgradnju nuklearke Rusija moguci partner

Srbija 2032. završava pripreme za izgradnju nuklearke, Rusija mogući partner

23. februar 2026. - Srbija razvija nuklearni program sa EDF-om i očekuje da ga sastavi do 2032, a otvorena je i za druga partnerstva, uključujući sa Rosatomom

Aurora Rumunija, Bugarska u 10 najatraktivnijih trzista baterija

Aurora: Rumunija, Bugarska u 10 najatraktivnijih tržišta baterija

23. februar 2026. - Rumunija i Bugarska su u glavnom ešalonu u Evropi po atraktivnosti tržišta baterija, objavila je analitičarska kuća Aurora Energy Research

ugalj rudnik rudari

Nevolje rudara prete da ugroze proizvodnju električne energije u regionu

23. februar 2026. - Rudari u rumunskom kompleksu CE Oltenia organizovali su proteste, uključujući štrajk glađu, zbog mogućnosti da im ukinu bonove za obroke i smanje plate

crna gora paket elektricna energija spajanje trzista energetska zajednica

Crna Gora završila usvajanje EU Paketa za integraciju električne energije

23. februar 2026. - Crna Gora je okončal transpoziciju Paketa za integraciju električne energije Evropske unije, saopštio je Sekretarijat Energetske zajednice