Otpad

Slovenija treća na listi zemalja koje recikliraju najviše otpada iz domaćinstva

slovenija-recikliranje-otpad-domacinstva

Slika: Pixabay

Objavljeno

05.05.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.05.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenija reciklira 42,5% otpada iz domaćinstava, što je treći rezultat na listi deset najboljih zemalja Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) kada je reč o ovoj vrsti otpada. Treće mesto zauzima i Turska, ali na listi koja nije toliko za pohvalu – listi država koje proizvode najviše otpada u domaćinstvima.

Južna Koreja je superiorna, kada je reč o recikliranju ove vrste otpada, jer reciklira oko 59%. Posle nje dolazi Nemačka, koja je reciklirala polovinu kućnog otpada (50%), a zatim idu Slovenija (43%), Luksemburg (38%) i Irska (32%), navodi se u analizi koju je pripremila kompanija za ambalažu RAJA, na osnovu poslednjih dostupnih podataka OECD-a za 22 zemlje.

Analiza otkriva kakve su navike vodećih zemalja sveta u vezi sa otpadom, koji nastaje u domaćinstvima, uključujući i podatke o tome koliko one ukupno otpada stvaraju, a koliko recikliraju. Takođe, studija nudi i savete kako smanjiti kućni otpad i kako ga reciklirati.

Top 10 zemalja po reciklazi kucnog otpada

Domaćinstva u svetu proizvedu 60 tona otpada svake sekunde, što svake svake godine dostigne dve milijarde tona. Procenjuje se da će do 2050. godine količine biti veće za 70%, što znači 3,4 milijarde tona.

Najviše otpada naprave domaćinstva u Nemačkoj

Najviše otpada domaćinstva naprave u Nemačkoj – oko 37,7 miliona tona, dok ukupne količine komunalnog otpada iznose 51 milion tona.

Turska reciklira samo 11% kućnog otpada

Iako su Nemačka, Japan, Turska, Francuska i Velika Britanija u prvih pet zemalja po količini kućnog otpada, samo je Nemačka među zemljama koje su najbolje u recikliranju.

Top 10 zemalja sa najvise kucnog otpada

Saveti kako smanjiti kućni otpad, i kako ga reciklirati.Turska je najmanje „zelena“ od svih jer proizvede 28,1 milion tona kućnog otpada, a reciklirala samo 3,1 milion ili 11%.

  1. Izbegavajte plastiku kada god je to moguće.
  2. Obnovite pravila za recikliranje.
  3. Obezbedite prostor za recikliranje.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

5. maj 2020. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

5. maj 2020. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

Ministarstvo zastite zivotne sredine raspisalo javni konkurs za dodelu sredstava za sanciju divljih deponija

U Srbiji raspisan konkurs za sredstva za sanaciju divljih deponija

5. maj 2020. - Ministarstvo zaštite životne sredine raspisalo javni konkurs za sufinansiranje projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje divljih deponija.

Vanredno stanje u Banjaluci – 300 tona smeca ostaje na ulicama

Vanredna situacija u Banjaluci – 300 tona smeća ostaje na ulicama svakog dana

5. maj 2020. - Na području Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog problema s odlaganjem otpada, saopšteno je iz Štaba za vanredne situacije ovog grada