Električna energija

Slovenija sprema prostorne planove za osam vetroparkova

osam vetroparkova

Foto: Pixabay

Objavljeno

31.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

31.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenačko Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja priprema prostorne planove za lokacije na kojima se planira izgradnja osam vetroparkova, javili su lokalni mediji, pozivajući se na novinsku agenciju STA.

Iako ima značajan potencijal energije vetra, u Sloveniji trenutno postoje samo dve vetroturbine. Međutim, to se uskoro može promeniti ukoliko se investitori i aktivisti koji se bave zaštitom životne sredine slože oko osam vetroparkova za koje se prave planovi regulacije, navodi se u izveštajima.

Svi planirani vetroparkovi imaće kapacitet od najmanje 10 MW, saopštilo je ministarstvo. Vetroparkovi će biti građeni na lokacijama Senožeška Brda, Zajčica i Dolenja Vas na zapadu i Mislinja, Paški Kozjak, Ojstrica, Rogatec i Plešivec na istoku zemlje.

Prostorni planovi se pripremaju, kako se navodi, sa ciljem da se poveća udeo energije proizvedene iz obnovljivih izvora, što je u skladu sa energetskom politikom i ciljevima u vezi sa klimatskim promenama slovenačke vlade.

Ministarstvo radi na pripremi prostornih planova u saradnji sa investitorima i javnošću, ali agenciji STA je rečeno da su te procedure još uvek u ranoj fazi, pa je stoga teško reći kada će prvi vetropark biti izgrađen.

Dva planirana vetroparka već nailaze na otpor lokalnog stanovništva

U ministarstvu takođe kažu da su dva planirana projekta, Ojstrica i Zajčiča, već naišla na snažan otpor lokalnog stanovništva, zbog mogućeg negativnog uticaja vetroparkova na javno zdravlje i životnu sredinu, navodi se u izveštajima.

Prema ranijim izveštajima, količina struje proizvedena iz energije vetra u Sloveniji u 2018. godini bila je svega 6 GWh, u poređenju sa 249,6 GWh proizvedenih u solarnim elektranama, 125 GWh u elektranama na drvnu biomasu i 112,3 GWh u elektranama na biogas.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

31. oktobar 2019. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Americka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija postao neisplativ

Američka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija – postao neisplativ

31. oktobar 2019. - Bedrock Materials je u SAD osvojio poverenje investitora radom na razvoju tehnologije natrijumskih baterija, ali je odlučio da odustane

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

31. oktobar 2019. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

Turska glavnog cvorista prenos zelene struje EU

Turska se nadmeće za poziciju glavnog čvorišta za prenos zelene struje u EU

31. oktobar 2019. - Turska, Azerbejdžan, Gruzija i Bugarska pokreću projekat za prenos struje koji bi mogao da bude konkurent predloženoj podmorskoj vezi Gruzije i Rumunije