Sloveniji će kroz članstvo u Partnerstvu za čist vodonik Evropske unije dobiti podršku za izgradnju kapaciteta, razmenu znanja i praksi, kao i upravljanje i finansiranje.
Saradnja u okviru Partnerstva za čist vodonik EU doprineće stvaranju uslova za razvoj efikasnog vodoničnog ekosistema, saopštilo je Ministarstvo prostornog planiranja, klime i energetike, i dodalo da zelene tehnologije predstavljaju priliku za slovenačku privredu.
Reč je o javno-privatnom partnerstvu (eng. Clean Hydrogen Joint Undertaking) koje podržava istraživanje i inovacije u sektoru vodoničnih tehnologija u Evropi. EU je izdvojila milijardu evra za Partnerstvo u periodu 2021-2027. godina, na šta se očekuje najmanje još toliki iznos privatnih investicija.
Memorandum će doprineti efikasnoj realizaciji projekta Dolina vodonika Severni Jadran
Osim toga Evropska komisija je najavila da će kroz REPowerEU plan obezbediti dodatnih 200 miliona evra za Partnerstvo za udvostručenje vodoničnih dolina u EU do 2025. Slovenija, zajedno sa Hrvatskom i italijanskom provincijom Friuli Venecija Đulija, razvija projekat Dolina vodonika Severni Jadran (eng. North Adriatic Hydrogen Valley – NAHV).
U julu 2023. slovenačko Ministarstvo se prijavilo na poziv za tehničku pomoć za stvaranje sinergije sa Partnerstvom za čist vodonik. Uz njega, tehničku pomoć će dobiti još deset institucija u EU.
Osim transfera znanja, izgradnje kapaciteta, razvoja projekata, finansiranja, unapređenja znanja, veština i upravljanju finansijskim sredstvima, Slovenija je sada omogućena i razmena iskustava sa ovim institucijama. Potpisani memorandum će, kako je navelo Ministarstvo, značajno doprineti efikasnoj realizaciji projekata poput Doline vodonika Severni Jadran.
Hrvatska i provincija Friuli Venecija Đulija su već potpisale memorandume sa Partnerstvom.
Nove mogućnosti za zelene tehnologije i rešenja koji su razvijena u Sloveniji
Memorandum je u ime Slovenije potpisala Tina Seršen, državna sekretarka Ministarstva.
„Memorandum ne samo da predstavlja našu posvećenost budućnosti vodonika, već otvara vrata značajnim mogućnostima za tehničku pomoć. Ovom podrškom želimo da ojačamo naše sposobnosti i razmenu znanja za efikasniji razvoj i uvođenje vodoničnih tehnologija u Sloveniji“, naglasila je ona.
U ime Partnerstva za čist vodonik memorandum je potpisala izvršna direktorka Valeri Bujon Delport (Valèrie Bouillon-Delporte).
Saradnja, kako je navelo Ministarstvo, posredno otvara nove mogućnosti za zelene tehnologije i rešenja koja su razvili slovenački naučnoistraživački sektor i industrija u oblasti rešenja sa niskim i nultim emisijama.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.