Vlada Slovenije će pomoći oporavak od posledica pandemije virusa korona sa 660 miliona evra namenjenih kompanijama, uključujući 248 miliona evra u grantovima. Program je usredsređen na MSP, likvidnost, zelenu tranziciju i digitalizaciju.
Ministarstvo za privredni razvoj i tehnologiju u Ljubljani predstavilo je sveobuhvatni program podsticaja za ovu godinu, s bespovratnim i sredstvima koja će se vraćati, u nameri da podrži oporavak od uticaja zarazne bolesti COVID-19 u Sloveniji. Navelo je da je prioritet da se kompanijama obezbedi likvidnost i da će pomoći njihovu zelenu i digitalnu tranziciju ka višoj dodatoj vrednosti.
Ukupna svota iznosi 660 miliona evra, od čega su grantovi 248 miliona. Pored direktnih mera, kompanije će moći da kroz program dobiju proizvode, u saradnji sa vladinim agencijama.
Sektor MSP je posebno ranjiv, a nezaposlenost raste
Ministarstvo je izrazilo zabrinutost zbog situacije među malim i srednjim preduzećima (MSP), pogotovo u domenu usluga. Poseban izazov je rastuća nezaposlenost, stoji u objavi.
Kompanije mogu da se prijave za proizvode, vaučere, garancije za zajmove, subvencionisane kamate, male i mikrokredite
Slovenački fond za preduzetništvo, SPS, odobravaće garancije za zajmove u rasponu od 60 do 80 odsto na deset godina, uz subvencionisanje kamatnih stopa i grejs period do dve godine. Program je pokrenut za radni kapital (plate, materijalne i troškove na ime usluga i zaliha), investicije u opremu i čistu energiju i preduzetništvo i zanate.
Fond sprema zajmove od 5.000 do 50.000 evra za manja ulaganja, radni kapital i mikrozajmove, koji su dostupni po pojednostavljenoj proceduri. Pružaoci raznih poslovnih usluga imaju na raspolaganju vaučere vredne do 9.999 evra.
SPS otvara vrata za druge investicije
SPS-ov paket za MSP iznosi ukupno 210 miliona evra i namenjen za 5.200 firmi. Ministarstvo je procenilo da će on stimulisati investicije vredne čitavih 352 miliona evra.
Kompanije će u prvom kvartalu dobiti pristup sredstvima iz Klimatskog fonda od pet miliona evra za zelenu tranziciju u cirkularnu, niskougljeničnu ekonomiju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.