Klimatske promene

Slovenački predsednik Pahor: Klimatska kriza je činjenica, država da pomogne seljacima

Slovenacki predsednik Borut Pahor Klimatska kriza je cinjenica, drzava da pomogne seljacima

Slika: Borut Pahor/Twitter

Objavljeno

27.08.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.08.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Temperatura u Sloveniji raste dva puta brže u odnosu na globalni prosek, pa vlada mora da nađe način da pomogne poljoprivrednom sektoru, jer će biti među najugroženijima usled klimatskih promena, rekao je slovenački predsednik Borut Pahor u govoru na svečanom otvaranju 59. međunarodnog Sajma poljoprivrede i hrane (AGRA).

Borut Pahor je istakao da svima mora biti jasno da je klimatska kriza činjenica, kao i da bi svi morali da prihvate rezultate najnovijih istraživanja da je životna sredina u gorem stanju od očekivanog.

Naime, Međuvladin panel za klimatske promene (IPCC) saopštio je pre dve nedelje da će globalno zagrevanje verovatno dostići 1,5 stepeni Celzijusa do 2040. godine.

Slovenija se zagreva dva puta brže od svetskog proseka

Pahor je, međutim, izjavio da će prag biti premašen već do 2030, a mislilo se, kako je dodao, da se to neće desiti pre 2050. Slovenija, prema njegovim rečima, ima porast temperature koji je dva puta brži od prosečnog na nivou planete.

Rezultati ovakvih istraživanja ogledaju se u konkrektnim posledicama širom sveta, a zapravo će najveći uticaj klimatskih promena biti na zdravlje ljudi i poljoprivredu, dodao je slovenački predsednik.

Rasprava o poljoprivredi i ruralnim područjima trebala bi da se fokusira na prilagođavanje i ublažavanje klimatskih promena

Zato bi, kako je istakao, rasprave o poljoprivredi i ruralnim područjima trebala da se fokusiraju na prilagođavanje klimatskim promenama i pronalaženju rešenja da ovaj sektor ne doprinosi klimatskim promenama, već da ih ublažava.

Pahor očekuje da domaći stručnjaci pripreme predloge i preporuke za poljoprivrednike.

Finansijski podsticaji iz fondova Evropske unije i državnog budžeta trebalo bi prvenstveno da budu usmereni na prilagođavanje klimatskim promenama, rekao je Pahor.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

27. avgust 2021. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

klimatske promene kompanije lista strategije analiza procena amazon ford gugl meta gm

Vodeće globalne korporacije i dalje nemaju kredibilne strategije za klimatske promene (lista)

27. avgust 2021. - Nijedna od 20 kompanija ocenjenih u okviru dubinskih analiza sektora ne pokazuje klimatsku strategiju razumnog ili visokog integriteta

toplotni talasi ekstremne vrucine privreda ekonomija hrana

Toplotni talasi i ekonomija – kakve su posledice

27. avgust 2021. - Osim užasnog danka u ljudskim životima, toplotni talasi značajno utiču na ekonomiju, poručio je ekonomista Evropske centralne banke

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

27. avgust 2021. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata