Klimatske promene

Slovenački predsednik Pahor: Klimatska kriza je činjenica, država da pomogne seljacima

Slovenacki predsednik Borut Pahor Klimatska kriza je cinjenica, drzava da pomogne seljacima

Slika: Borut Pahor/Twitter

Objavljeno

27.08.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.08.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Temperatura u Sloveniji raste dva puta brže u odnosu na globalni prosek, pa vlada mora da nađe način da pomogne poljoprivrednom sektoru, jer će biti među najugroženijima usled klimatskih promena, rekao je slovenački predsednik Borut Pahor u govoru na svečanom otvaranju 59. međunarodnog Sajma poljoprivrede i hrane (AGRA).

Borut Pahor je istakao da svima mora biti jasno da je klimatska kriza činjenica, kao i da bi svi morali da prihvate rezultate najnovijih istraživanja da je životna sredina u gorem stanju od očekivanog.

Naime, Međuvladin panel za klimatske promene (IPCC) saopštio je pre dve nedelje da će globalno zagrevanje verovatno dostići 1,5 stepeni Celzijusa do 2040. godine.

Slovenija se zagreva dva puta brže od svetskog proseka

Pahor je, međutim, izjavio da će prag biti premašen već do 2030, a mislilo se, kako je dodao, da se to neće desiti pre 2050. Slovenija, prema njegovim rečima, ima porast temperature koji je dva puta brži od prosečnog na nivou planete.

Rezultati ovakvih istraživanja ogledaju se u konkrektnim posledicama širom sveta, a zapravo će najveći uticaj klimatskih promena biti na zdravlje ljudi i poljoprivredu, dodao je slovenački predsednik.

Rasprava o poljoprivredi i ruralnim područjima trebala bi da se fokusira na prilagođavanje i ublažavanje klimatskih promena

Zato bi, kako je istakao, rasprave o poljoprivredi i ruralnim područjima trebala da se fokusiraju na prilagođavanje klimatskim promenama i pronalaženju rešenja da ovaj sektor ne doprinosi klimatskim promenama, već da ih ublažava.

Pahor očekuje da domaći stručnjaci pripreme predloge i preporuke za poljoprivrednike.

Finansijski podsticaji iz fondova Evropske unije i državnog budžeta trebalo bi prvenstveno da budu usmereni na prilagođavanje klimatskim promenama, rekao je Pahor.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

27. avgust 2021. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Mart 2025. najtopliji u Evropi, drugi najtopliji na svetu

Mart 2025. bio najtopliji u Evropi, a u svetu drugi do sada

27. avgust 2021. - Prema podacima Kopernikove službe za posmatranje klimatskih promena C3S, mart 2025. bio je najtopliji mart...

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

27. avgust 2021. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

hrvatska metan greenpeace catf merenja nafta gas ina

Greenpeace: Hrvatska među tri zemlje EU sa najvećim ispuštanjem metana iz naftne i gasne mreže

27. avgust 2021. - Grinpis Hrvatska je saopštio da je po prvi put sprovedeno veliko nezavisno istraživanje o ispuštanju metana na gasnoj i naftnoj infrastrukturi