Električna energija

Siemens Gamesa predstavila prvi sistem za elektrotermalno skladištenje energije u svetu

Siemens-Gamesa-prvi-sistem-za-elektrotermalno-skladistenje-energije

Foto: Twitter.com/siemensgamesa

Objavljeno

26.06.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.06.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kompanija Siemens Gamesa pustila je u rad prvi sistem za elektrotermalno skladištenje energije u svetu, koji omogućava skladištenje velikih količina energije uz niske troškove, kao i razdvajanje proizvodnje i korišćenja električne energije. Ova inovativna tehnologija skladištenja je ključna za sledeći korak u energetskoj tranziciji, navodi se u saopštenju kompanije sa sedištem u Španiji, koja proizvodi vetroturbine i pruža usluge u oblasti energije vetra.

Pilot postrojenje kompanije Siemens Gamesa, koje je svečano otvoreno 12. juna u nemačkom gradu Hamburgu, sadrži oko 1.000 tona vulkanskog kamenja koje služi kao medijum za elektrotermalno skladištenje energije koja se povlači iz elektroenergetske mreže, na temperaturi od 750°C. Uz pomoć parne turbine, uskladištena toplotna energija se u vreme povećane tražnje ponovo pretvara u električnu energiju.

Pilot postrojenje može da skladišti do 130 MWh toplotne energije u toku jedne nedelje, ali Siemens Gamesa planira da ovu tehnologiju koristi u komercijalnim projektima i poveća skladišni kapacitet i snagu.

Cilj je da se u bliskoj budućnosti dostigne kapacitet skladištenja od nekoliko gigavat časova (GWh). Jedan GWh je količina energije koja je jednaka dnevnoj potrošnji struje oko 50.000 domaćinstva, napominje se u saopštenju.

Nova tehnologija će povećati upotrebu OIE i podstaći energetsku tranziciju

Ova tehnologija, koja višestruko smanjuje troškove skladištenja većih količina energije u odnosu na cenu skladištenja u baterijama, predstavlja bitan element za dalje povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije (OIE) i uspeh energetske tranzicije, kaže Markus Tacke, izvršni direktor kompanije Siemens Gamesa.

Ova inovativna tehnologija takođe omogućava da se konvencionalne elektrane koje su van pogona pretvore u zelena skladišta energije, navodi se na sajtu kompanije Siemens Gamesa.

Nemačka elektroenergetska kompanija Hamburg Energie je jedan od partnera na ovom projektu i odgovorna je za plasiranje uskladištene energije na tržište električne energije. Projekat finansira nemačko savezno ministarstvo za privredu i energetiku, navodi se u saopštenju.

Siemens Gamesa je nastala spajanjem nemačkog Siemens Wind Power i španske kompanije Gamesa 2017. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan ali tempo usporava

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan, ali tempo usporava

26. jun 2019. - Prošle godine je zabeležen velik skok novoinstaliranog kapaciteta baterija za skladištenje energije, ali ne toliko impresivan kao ranije

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

26. jun 2019. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

EPS ugovore otkupu elektricne energije vetroparkova Alibunar 1 Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu električne energije iz vetroparkova Alibunar 1, Alibunar 2

26. jun 2019. - Električnu energiju iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2, ukupne snage 168 megavata, preuzimaće Elektroprivreda Srbije

srbija ems prikljucak na mrezu ugovori eps ugt zivkovic matejic

EMS potpisao ugovore za priključenje elektrana na obnovljivu energiju snage 2.052 MW

26. jun 2019. - Elektromreža Srbije potpisala je ugovore za priključenje 11 elektrana za proizvodnju električne energije iz elektrana na obnovljive izvore