Životna sredina

SEOS tražio pomoć od Makrona, Jelisejska palata odgovorila da o litijumu odlučuje Srbija

makron seos pismo litijum

Foto: Élysée – Présidence de la République française/Facebook

Objavljeno

29.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) uputio je pismo francuskom predsedniku Emanuelu Makronu u kom traži njegovu podršku u borbi protiv planiranog rudnika litijuma kompanije Rio Tinto, ali je Jelisejska palata poručila da o tome odlučuje Srbija.

U komentaru na pismo, iz predsedništva Francuske su potvrdili da se neće mešati u unutrašnje stvari Srbije i da je otvaranje rudnika litijuma “odluka koja pripada Srbiji,” piše Euractiv.

U pismu upućenom pred Makronovu posetu Srbiji, koja počinje večeras, SEOS navodi da se deo zemlje u kojem se planira otvaranje rudnika suočava sa velikim rizikom. “Taj rizik dolazi od predloženog rudnika litijum-borata, u plodnoj dolini reke Jadar od strane multinacionalne kompanije Rio Tinto,” stoji u pismu.

“Otvaranje rudnika litijuma predstavlja veliki rizik”

Lokacija planirana za rudnik je naseljena, poljoprivredna zemlja koja je i skladište značajnog dela pijaće vode, podseća se u pismu i upozorava da ruda jadarit zahteva odvajanje litijuma i borata, koje nikada nije pokušano u industrijskom obimu, i koje zahteva ogromne količine sumporne kiseline i vode.

“Kao što je prikazano u radu objavljenom u Nature Scientific Papers, istražno bušenje je već negativno uticalo na vodu, floru i biodiverzitet,” navodi SEOS.

U pismu se takođe podseća da je Vlada Srbije odustala od Projekta „Jadar“ u januaru 2022. godine, nakon masovnih građanskih protesta, ali da je uprkos tome odlučila da ponovo pokrene ovaj projekat s kompanijom Rio Tinto.

Navodi se i da je nemački kancelar Olaf Šolc s delegacijom Evropske unije nedavno posetio Srbiju kako bi podržao rudnik litijuma “zbog potreba nemačke automobilske industrije.”

SEOS: srpski narod neće dozvoliti nasilno otvaranje rudnika

„Gospodine predsedniče Makron, budite sigurni da srpski narod neće dozvoliti nasilno otvaranje rudnika u korist kompanije Rio Tinto,” piše SEOS i dodaje da se nada da će francuski predsednik pokazati da je dostojan “vaših i naših predaka koji su se zajedno borili [u Prvom svetskom ratu].”

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija konkurs gradovi opstine kotlarnice deponije ministarstvo zastite zivotne sredine

Srbija objavila tri konkursa za dodelu ekoloških subvencija vrednih 17,5 miliona evra

29. avgust 2024. - Ministarstvo zaštite životne sredine pozvalo je gradove i opštine da iskoriste ovu priliku i podršku države i da prijave projekte

Na Balkanu od 2012 izgubljeno skoro 2 500 kilometara netaknutih reka

Na Balkanu od 2012. izgubljeno skoro 2.500 kilometara netaknutih reka

29. avgust 2024. - Komparativnom regionalnom procenom je dokumentovana degradacija mnogih među poslednjim divljim rekama u Evropi

svet davos anketa globalni rizici geoekonomija geopolitika klimatski problemi promene

Anketa pred Davos 2026: Geoekonomska trka kratkoročno potiskuje klimatske probleme

29. avgust 2024. - U Anketi o percepciji globalnih rizika koju sprovodi Svetski ekonomski forum više od 1.300 sagovornika odgovara šta ih najviše brine

hrvatska zagreb park ride analiza tomislav tomasevic

Zagreb planira uvođenje novih park & ride lokacija

29. avgust 2024. - Grad Zagreb najavio je za 2026. godinu razvoj više projekata i aktivnosti kako bi unapredio održivu mobilnost