OIE

Rumunska agencija ANRE konačno omogućila prozjumerima prodaju viška električne energije

Photo: Pixabay

Objavljeno

11.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Od 1. januara rumunska domaćinstva koja proizvode energiju iz obnovljivih izvora energije (OIE), i predstavljaju prozjumere, dobila su mogućnost da tu energiju isporučuju u mrežu, a kompanije koje se bave snabdevanjem su u obavezi da je preuzimaju.

Ovo je omogućeno potezom rumunske Regulatorne agencija za energetiku (ANRE), koja je usvojila 3 odluke za olakšavanje komercijalizacije električne energije proizvedene iz OIE od strane prozjumera i to u postrojenjima sa maksimalnom instalisanom snagom od 27 kW.

Odluke obezbeđuju regulatorni okvir kako bi se osiguralo da krajnji potrošači mogu biti i  potrošači i oni koji će prihodovati od električne energije koju isporučuju u mrežu, saopštila je rumunska agencija ANRE.

Ove mere, kako je navela, su, takođe, neophodne da bi se otvorile nove mogućnosti za kranje potrošače, u koje spada i olakšavanje njihovog učestvovanja na tržištu električne energije u statusu prozjumera.

Mogućnost prodaje viška električne energije iz instalacija koje koriste OIE, kao što su, na primer, solarni paneli na krovovima kuća, uvedena je u rumunsko zakonodavstvo pre 11 godina, ali u realnosti je bilo mnogo prepreka za krajnje potrošače da proizvode, troše i isporučuju energiju u mrežu. Na primer, kako je izjavio ministar energetike Anton Anton, Ministarstvo javnih finansija nije znalo kako da oporezuje prozjumere.

U julu 2018. godine, rumunski parlament je izmenio Zakon o obnovljivim izvorima energije kako bi uklonio ove prepreke. Novi zakon omogućio je prozjumerima sopstvenu potrošnju i isporuku viška energije u mrežu bez dodatnih odobrenja ili plaćanja poreza na energiju.

Zakon je, takođe, definisao koncept prozjumera, mogućnost prodaje viška električne energije kroz isporuku u mrežu, kao i obavezu snabdevača da tu energiju kupuju.

Prozjumer je definisan kao krajnji potrošač sa proizvodnjom električne energije iz OIE, čija osnovna delatnost nije proizvodnja električne energije, koji tu energiju proizvodi u kući, zgradi ili naseljenoj oblasti, i može da je troši, skladišti i prodaje. U slučaju kada nije reč o domaćinstvu, prodaja i skladištenje električne energije ne mogu biti osnovna ili komercijalna delatnost.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

11. januar 2019. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

crna gora italija admir sahmanovic kabl solar vetar investicije

Šahmanović: U Crnoj Gori u razvoju projekti za solar i vetar snage 4.000 MW

11. januar 2019. - U Crnoj Gori su u razvoju solarne elektrane i vetroparkovi koji će sadašnji kapacitet za...

Proizvodnja struje uglja Finskoj zanemarljiva gasenja jednog postrojenja

Proizvodnja struje iz uglja u Finskoj zanemarljiva nakon gašenja jednog postrojenja

11. januar 2019. - Helsinki je zatvorio svoje poslednje postrojenje na ugalj, a udeo uglja u proizvodnji struje u Finskoj je i pre toga iznosio nekoliko promila

evropa solar nuklearke cene struje pojeftinjenje eurelectric

Eurelectric: Solar i nuklearke u martu za 30 odsto snizili cene struje u Evropi

11. januar 2019. - Proizvodnja električne energije u solarnim i nuklearnim elektranama, u kombinaciji sa lepšim vremenom, doveli su do pojeftinjenja