OIE

Rekordna godina za vetroelektrane na vodi – instalirano 21,1 GW novih kapaciteta

vetroelektrane-na-vodi

Foto: iStock

Objavljeno

29.06.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.06.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Prošle godine instalirano je rekordnih 21,1 GW novih kapaciteta vetroelektrana na vodi, pa je ukupan kapacitet u svetu porastao na 56 GW. Do kraja ove decenije očekuje se postavljanje novih vetroelektrana na vodi od još 260 GW, čime bi ukupan svetski kapacitet dostigao 316 GW, saopštio je Svetski savet za energiju vetra (Global Wind Energy Council – GWEC).

U najnovijem izveštaju GWEC-a pod nazivom Global Offshore Wind Report 2022 navodi se da države širom sveta postavljaju sve ambicioznije ciljeve po pitanju vetroelektrana na vodi i da bi to moglo označiti “novu eru dramatičnog rasta” koji će rezultirati novim godišnjim rekordima počev od 2025. godine. GWEC je zbog ovih ambicioznijih ciljeva podigao svoju projekciju za 2030. godinu za 16.7%, na 316 GW instalisanih kapaciteta u vetroelektranama na vodi.

U 2031. godini bi moglo biti instalirano skoro 55 GW novih kapaciteta

Godišnji rast kapaciteta vetroelektrana na vodi bi se mogao udvostručiti 2031. godine u poređenju sa 2021. i dostići 54.9 GW, dok bi udeo vetroelektrana na vodi u ukupnim novim kapacitetima energije vetra u svetu do 2031. mogao porasti sa 23% iz 2021. na najmanje 30%, navodi se u izveštaju.

Azija preuzima od Evrope titulu najvećeg tržišta energije vetra na vodi

Trenutno se u svetu gradi 23 GW vetroelektrana na vodi, a u tome prednjači Evropa, sa udelom od 49.5%, ispred Azije, na koju odlazi 46.6%. Međutim, GWEC u svom izveštaju predviđa da će Azija od Evrope preuzeti titulu najvećeg tržišta energije vetra na vodi već do kraja 2022. godine, kao i da Evropa neće moći da se vrati na prvo mesto pre 2031.

Udeo Kine u novim kapacitetima u 2021. je bio čak 80%

Što se tiče pojedinačnih zemalja, Kina je trenutno najaktivnije tržište, sa 7,8 GW u novim vetroelektranama na vodi u izgradnji. Prošle godine, Kina je četvrtu godinu zaredom imala najveći udeo u novim kapacitetima, čak 80%.

Drugi najveći graditelj vetroelektrana na vodi je Velika Britanija, sa 5,6 GW u izgradnji, a slede Holandija, sa 2,3 GW, Tajvan, sa 2,1 GW, Francuska, sa 1,4 GW, i Nemačka, sa 1.1 GW, navodi GWEC.

Plutajuće vetroelektrane – 120 GW u raznim fazama razvoja

Izveštaj GWEC-a utvrdio je da trenutno u svetu postoji više od 700 GW projekata vetroelektrana na vodi u različitim fazama razvoja, a 120 GW od toga su plutajuće vetroelektrane.

Evropa je vodeća u segmentu plutajućih vetroelektrana

Tokom 2021. godine u svetu je instalirano 57 MW novih kapaciteta plutajućih vetroelektrana, čime je ukupan kapacitet u ovom segmentu porastao na 121,4 MW, navodi GWEC i dodaje da su plutajuće vetroelektrane prešle „iz pokazne u pretkomercijalnu fazu.“ Od ukupno 57 MW novih kapaciteta, 48 MW je instalirano u Velikoj Britaniji, 5,5 MW u Kini, a 3,6 MW u Norveškoj.

U ovom segmentu prednjači Evropa, a GWEC predviđa da će 11 GW od ukupno 18,9 GW koji se očekuju do 2030. godine biti izgrađeno u Evropi. Prema projekcijama, Azija će do 2030. instalirati 5,5 GW novih kapaciteta plutajućih vetroelektrana.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

29. jun 2022. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

29. jun 2022. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

29. jun 2022. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

29. jun 2022. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama