Foto: energypedia
Regionalni vebinar pod nazivom Rodno osetljiva energetska tranzicija i osnaživanje radne snage na Zapadnom Balkanu biće održan 22. maja. Cilj vebinara, kojegi organizuje GIZ, jeste da pokrene dijalog o društvenim i rodnim aspektima prelaska sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije.
Energetska tranzicija u regionu Zapadnog Balkana donosi značajne promene. Prelaz na obnovljive izvore energije podrazumeva restrukturisanje tržišta rada. Više od 138.000 radnih mesta trenutno je povezano sa industrijama zasnovanim na uglju, što otvara pitanja o socijalnim posledicama i potrebama za prekvalifikacijom radne snage.
Ulaganje u razvoj veština i prilagođavanje radne snage je ključno za ublažavanje socijalnih izazova, posebno rodnih nejednakosti, tokom procesa energetske tranzicije.
GIZ je nedavno sproveo prvu sveobuhvatnu analizu o uticaju energetske tranzicije na tržište rada u regionu Zapadnog Balkana. Studija ukazuje na očekivane gubitke i dobitke radnih mesta, identifikuje neophodne veštine za buduće poslove u sektoru obnovljive energije i ističe ključnu ulogu tehničkog i stručnog obrazovanja u ovom procesu.
Svi zainteresovani mogu se registrovati putem linka
Na vebinaru pod nazivom Rodno osetljiva energetska tranzicija i osnaživanje radne snage na Zapadnom Balkanu, koji će se održati 22. maja od 14:00 do 15:30, biće predstavljeni rezultati studije. Vebinar se održava onlajn na platformi Microsoft Teams, a svi zainteresovani mogu se registrovati putem linka.
U diskusiji će učestvovati Valentina Vučković, ekspertkinja za socio-ekonomska pitanja iz Instituta za razvoj i međunarodne odnose (IRMO), koja će predstaviti rezultate istraživanja. Zatim, Fiona Imami iz organizacije Co-Plan, koja će govoriti o političkim rešenjima za rudarske regione u okviru koncepta pravedne tranzicije, kao i Marta Šulte-Fišedik iz Sekretarijata Energetske zajednice, koja će govoriti o problemu rodne nejednakosti i potencijalnim sistemskim rešenjima.
Poseban akcenat biće stavljen na potrebu za većom sinergijom između sektora obrazovanja i energetike kako bi se radna snaga efikasno prilagodila novim uslovima. Diskusija će obuhvatiti i pitanja rodne ravnopravnosti, uključivanja žena u sektor zelene energije i načine za smanjenje postojećih rodnih razlika u zapošljavanju i napredovanju u ovoj oblasti.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.