OIE

Prve količine vodonika iz Doline vodonika Severni Jadran stižu do 2026.

dolina vodonika severni jadran vodik hrvatska slovenija italija

Foto: NAHV

Objavljeno

24.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Do kraja 2026. godine očekuje se proizvodnja prvih količina vodonika u okviru projekta Dolina vodonika Severni Jadran, koji zajednički sprovode Hrvatska, Italija i Slovenija.

Vodonik proizveden u okviru projekta Dolina vodonika Severni Jadran (eng.  North Adriatic Hydrogen Valley – NAHV) trebalo bi da zameni fosilna goriva, pre svega, u industriji i transportu, preneli su lokalni mediji.

U sklopu projekta sprovodi se 17 manjih projekata u Hrvatskoj, Sloveniji i italijanskoj provinciji Friuli Venecija Đulija. Jerneja Sedlar, koordinatorka projekta i direktorka Sektora za istraživanje i investicije u kompaniji Holding Slovenske elektrarne (HSE), izjavila je da su mnogi od njih prilično odmakli, pa se prvi kilogrami zelenog vodonika očekuju 2026.

Projekat je, kako je podsetila, počeo pre godina dana i trajaće šest godina. Ukupna proizvodnja vodonika trebalo bi da na kraju projekta bude 5.000 tona, dodala je Sedlar na sastanku 37 partnera projekta održanom na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.

Ideja je da se stvori ceo ekosistem vodoničnih tehnologija

Osim proizvodnje projekat bi trebalo da izgradi ceo ekosistem vodoničnih tehnologija – u proizvodnji, transportu i energetici. Ideja učesnika projekta je da osnuju prvu međunarodnu dolinu vodonika u Evropskoj uniji.

Novi partner u projektu postao je hrvatski Cres. Gradonačelnik Cresa Marin Gregorović rekao je da planiraju instaliranje punionica i skladišta za vodonik, kao i brodski prevoz na vodik, kako bi se lakše povezali sa kopnom.

Projekat predvodi slovenački HSE, koji planira da započne proizvodnju do 2027. U Hrvatskoj se trenutno sprovode 32 projekta vezana za obnovljivi vodonik, a šest je u okviru Severnojadranske doline vodonika.

Evropa cilja 50 dolina vodonika do 2030.

Dolina vodika Sjeverni Jadran je projekat u okviru inicijative Evropske unije Horizon Europe koji je podržan kroz Partnerstvo za čist vodonik (eng. Clean Hydrogen Partnership), takođe u organizaciji EU.

Grantove od Partnerstva dobilo je 13 dolina vodonika u Evropi, a samo Dolina vodonika Severni Jadran dobila je 25 miliona evra.

EU želi da ima 50 dolina vodonika u izgradnji ili u radu do 2030. Doline vidi kao lokalne industrijske ili transportne klastere gde se na lokalnom nivou obezbeđuje proizvodnja i snabdevanje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Borislav Kostadinov Green for Growth Fund Ekspanzija Fonda za zeleni razvoj ubrzala milijardu evra intervju

Kostadinov: Ekspanzija Fonda za zeleni razvoj ubrzava nakon što je premašio milijardu evra

24. septembar 2024. - Aktiva kojom GGF upravlja se popela na više od milijardu evra, a potražnja za svime što ima u ponudi stabilno raste, otkriva direktor tog fonda Borislav Kostadinov iz firme Finance in Motion

eps biomasa biogas biometan ugalj termoelektrane

EPS ispituje potencijal biomase za zamenu uglja u termoelektranama

24. septembar 2024. - Elektroprivreda Srbije je raspisala javnu nabavku u kojoj traži studiju o mogućnostima da koristi biogas (biometan) i biomasu

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

24. septembar 2024. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

24. septembar 2024. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana