Opština Prozor-Rama jedina je opština u Bosni i Hercegovini koja sav prikupljeni otpad sortira zahvaljujući Ekoparku koji se sastoji od sortirnice i kompostane. Od svog obrađenog otpada 60 odsto je iskorišćeno, ali je problem sa ostatkom koji, kako tvrde u Opštini, nema nikakvu drugu vrednost osim energetske.
Ekopark je, kako je za Fenu rekao Josip Juričić, pomoćnik načelnika općine Prozor-Rama Josip Juričić, obradio sav prikupljeni otpad na području opštine Prozor-Rama – 1.809 tona, preneo je portal Akta.
Opštinska ulaganja u projekat veća su od šest miliona konvertibilnih maraka (KM), a sastavni deo Ekoparka biće i prečistač otpadnih voda.
Projekat je, prema njegovim rečima, važan za sva mesta nizvodno od Prozora, kao što su Jablanica, Mostar, Čapljina i mesta u Hrvatskoj do Jadranskog mora, pa očekuju da se obezbede i sredstva iz evropskih fondova.
Osim ove opštine još šest komunalnih poduzeća imaju instalirane linije za sortiranje otpada – Mostar, Konjic, Sarajevo, Tuzla, Čapljina i Bihać. Međutim, kako ističe Juričić, Prozor-Rama je možda jedina opština koja 100 odsto prikupljenog otpada sortira.
Juričić: Oko 40 odsto prikupljenog otpada je neiskoristivo
Prozor–Rama je prvi po instaliranoj kompostani gde se prerađuje sav biorazgradivi otpad koji se izdvoji iz mešanog komunalnog otpada. U 2023. godini preradili su oko 733 tone biorazgradivog otpada, a od 100 odsto obrađenog otpada postignuta je iskoristivost od 60 odsto.
Na reciklažu je poslato 96,8 tona ambalaže od papira i kartona, 117,6 tona ambalaže od plastike, 65,9 tona ambalaže od stakla i 24 tone ambalaže od metala. Opština traži kupce za 35 tona ambalaže od višeslojnih materijala i 30 tona istrošenih automobilskih guma.
Juričić ističe da je preostalih 40 odsto otpada neiskoristivo, tržišno bezvredno, poput tekstila i višeslojne ambalaže, ali koji ima svoju energetsku vrednost.
Pre ulaganja u Ekopark sav otpad je završavao na lokalnoj deponiji, naglasio je on, i dodao da čekaju da na području države proradi neka energana ili drugi potrošač RDF-a (prim. aut. gorivo od otpada) kako bi postigli njihov krajnji cilj, a to je opština sa nula otpada.
Ivančević: Rešenje su spalionice ili sanitarne deponije
Trenutna pokrivenost opštine sistemom za odnošenje otpada je veća od 80 odsto, a u toku je projekata koji će to povećati na 99 odsto. Juričić tvrdi da je pre deset godina pokrivenost bila ispod 30 odsto, a svaki zaseok je imao svoju divlju deponiju.
Načelnik opšine Prozor-Rama Jozo Ivančević smatra da je Ekoparkom Opština ispunila svoju zakonsku obavezu zbrinjavanje otpada na ekološki prihvatljiv način. On očekuje da će viši nivoi vlasti uraditi svoj dio posla i smatra da je tu država potpuno zakazala.
Ne postoji, kako navodi, pravo rešenje za onaj deo otpada koji preostane nakon sortiranja i kompostiranja i to se mora rešiti na tim višim nivoima. Spalionice ili uređena sanitarna odlagališta su moguća rešenja, dodao je Ivančević.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.