Foto: GIZ
Predstavnici operatora distributivnih sistema (ODS) Albanije, Kosova* i Crne Gore, partneri u GIZ-ovom projektu Zelena agenda – Dekarbonizacija elektroenergetskog sektora na Zapadnom Balkanu, aktivno su učestvovali na 10. Godišnjem globalnom forumu o upravljanju prekidima u distributivnim sistemima, održanom u Berlinu. Ovaj događaj okupio je operatore distributivnih sistema, stručnjake i inovatore kako bi razmotrili ključne izazove u očuvanju stabilnosti mreže u kontekstu regulatornih, tehnoloških i ekoloških promena.
Tokom dvodnevnog foruma, vođene su podsticajne diskusije o širokom spektru tema od značaja za upravljanje prekidima i o budućnosti distribucije električne energije. Jedno od ključnih pitanja bila je integracija električne energije koju proizvode prozjumeri u niskonaponsku mrežu. Učesnici su razmatrali inovativne metode za efikasnije upravljanje prekidima i povećanje otpornosti mreže.
Forum se takođe bavio evolucijom distributivnih mreža i njihovom ulogom u obezbeđivanju sigurnosti snabdevanja, posebno u svetlu rastuće potražnje i razvoja decentralizovane proizvodnje energije. Značajna tema bila je i implementacija naprednih sistema za upravljanje distribucijom.
Diskusije su obuhvatile i prelazak na automatizovano upravljanje kvarovima i razvoj digitalnih trafostanica. Takođe, razmatrani su i uticaji ekoloških faktora, poput promena nivoa podzemnih voda, na pouzdanost srednjenaponskih mreža.
Radionica o planovima razvoja ODS-ova
Partneri na projektu učestvovali su i u poludnevnoj radionici posvećenoj planovima razvoja operatora distributivnih sistema (ODS). Cilj ovih planova je da se definišu strateški pravac i aktivnosti potrebne za modernizaciju distributivne mreže, integraciju obnovljivih izvora energije, jačanje pouzdanosti mreže i podršku energetskoj tranziciji na Zapadnom Balkanu. Planovi razvoja predstavljaju jasan putokaz za prilagođavanje ODS-ova novim energetskim uslovima, regulatornim zahtevima i tehnološkim inovacijama.
„Radionicu u Berlinu iskoristili smo da predstavimo najmoderniji pristup izradi planova razvoja ODS-ova i preliminarne rezultate za Albaniju, Kosovo i Crnu Goru, koji su prvenstveno zasnovani na prethodnoj proceni korišćenjem ETI metodologije Svetskog ekonomskog foruma kao strateškog referentnog okvira,“ izjavio je dr Markus Merkel, viši menadžer za strategiju u kompaniji EWE AG.
„Takođe, uveli smo PESTEL metodologiju kako bismo zajednički identifikovali dodatne elemente, koje sada uključujemo zajedno sa više od 500 stavki identifikovanih u izveštajima Energetske zajednice, IEA, ACER-a, DSO Entity-ja (DSO Vision), EDSO-a za pametne mreže (Technology Radar), kao i u rezultatima našeg upitnika i drugih primera dobre prakse, u finalni nacrt plana razvoja ODS. Preliminarne rezultate i predlog implementacije predstavićemo Energetskoj zajednici u junu, a dodatno ćemo ih usaglasiti sa ODS-ovima do jula 2025. godine,“ dodao je.
Rodon Miraj, energetski savetnik u GIZ-u, naglasio je ključnu ulogu operatora distributivnih sistema u sprovođenju energetske tranzicije na lokalnom nivou. On je istakao da kapilarna mreža kojom upravljaju operatori distributivnog sistema predstavlja prvu liniju napora za dekarbonizaciju, koja omogućava krajnjim korisnicima da u tome učestvuju koristeći tehnologije poput proizvodnje energije za sopstvene potrebe i skladištenja energije u baterijama.
Miraj je posebno naglasio odgovornost ODS-ova na Zapadnom Balkanu da što brže stvore tehničke i administrativne uslove za primenu ovih inovacija.
„Projekat GIZ-a za dekarbonizaciju podržava sve distributere u regionu u planiranju i razvoju jasnih planova za ostvarenje postojećih i novih ciljeva do 2030. godine i kasnije. Planovi razvoja ODS-ova mogu predstavljati nedostajuću kariku koja povezuje viziju, misiju i ciljeve ODS-ova sa konkretnim koracima implementacije i budžetiranja,“ rekao je.
On je ocenio da su radionica u Berlinu i učešće na globalnom forumu predstavljali dragocenu priliku za ODS-ove sa Zapadnog Balkana da zajednički rade na razvoju planova i neposredno sarađuju sa vodećim stručnjacima iz industrije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.