GIZ

Predstavnici operatora distributivnih sistema sa Zapadnog Balkana na Globalnom forumu za upravljanje prekidima u Berlinu

Predstavnici operatera distributivnih sistema sa Zapadnog Balkana učestvuju na Globalnom forumu za upravljanje prekidima održanom u Berlinu

Foto: GIZ

Objavljeno

23.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Predstavnici operatora distributivnih sistema (ODS) Albanije, Kosova* i Crne Gore, partneri u GIZ-ovom projektu Zelena agenda – Dekarbonizacija elektroenergetskog sektora na Zapadnom Balkanu, aktivno su učestvovali na 10. Godišnjem globalnom forumu o upravljanju prekidima u distributivnim sistemima, održanom u Berlinu. Ovaj događaj okupio je operatore distributivnih sistema, stručnjake i inovatore kako bi razmotrili ključne izazove u očuvanju stabilnosti mreže u kontekstu regulatornih, tehnoloških i ekoloških promena.

Tokom dvodnevnog foruma, vođene su podsticajne diskusije o širokom spektru tema od značaja za upravljanje prekidima i o budućnosti distribucije električne energije. Jedno od ključnih pitanja bila je integracija električne energije koju proizvode prozjumeri u niskonaponsku mrežu. Učesnici su razmatrali inovativne metode za efikasnije upravljanje prekidima i povećanje otpornosti mreže.

Forum se takođe bavio evolucijom distributivnih mreža i njihovom ulogom u obezbeđivanju sigurnosti snabdevanja, posebno u svetlu  rastuće potražnje i razvoja decentralizovane proizvodnje energije. Značajna tema bila je i implementacija naprednih sistema za upravljanje distribucijom.

Diskusije su obuhvatile i prelazak na automatizovano upravljanje kvarovima i razvoj digitalnih trafostanica. Takođe, razmatrani su i uticaji ekoloških faktora, poput promena nivoa podzemnih voda, na pouzdanost srednjenaponskih mreža.

Radionica o planovima razvoja ODS-ova

Partneri na projektu učestvovali su i u poludnevnoj radionici posvećenoj planovima razvoja operatora distributivnih sistema (ODS). Cilj ovih planova je da se definišu strateški pravac i aktivnosti potrebne za modernizaciju distributivne mreže, integraciju obnovljivih izvora energije, jačanje pouzdanosti mreže i podršku energetskoj tranziciji na Zapadnom Balkanu. Planovi razvoja predstavljaju jasan putokaz za prilagođavanje ODS-ova novim energetskim uslovima, regulatornim zahtevima i tehnološkim inovacijama.

Godišnji globalni forum o upravljanju ispadima za ODS
Foto: GIZ

„Radionicu u Berlinu iskoristili smo da predstavimo najmoderniji pristup izradi planova razvoja ODS-ova i preliminarne rezultate za Albaniju, Kosovo i Crnu Goru, koji su prvenstveno zasnovani na prethodnoj proceni korišćenjem ETI metodologije Svetskog ekonomskog foruma kao strateškog referentnog okvira,“ izjavio je dr Markus Merkel, viši menadžer za strategiju u kompaniji EWE AG.

„Takođe, uveli smo PESTEL metodologiju kako bismo zajednički identifikovali dodatne elemente, koje sada uključujemo zajedno sa više od 500 stavki identifikovanih u izveštajima Energetske zajednice, IEA, ACER-a, DSO Entity-ja (DSO Vision), EDSO-a za pametne mreže (Technology Radar), kao i u rezultatima našeg upitnika i drugih primera dobre prakse, u finalni nacrt plana razvoja ODS. Preliminarne rezultate i predlog implementacije predstavićemo Energetskoj zajednici u junu, a dodatno ćemo ih usaglasiti sa ODS-ovima do jula 2025. godine,“ dodao je.

giz
Foto: GIZ

Rodon Miraj, energetski savetnik u GIZ-u, naglasio je ključnu ulogu operatora distributivnih sistema u sprovođenju energetske tranzicije na lokalnom nivou. On je istakao da kapilarna mreža kojom upravljaju operatori distributivnog sistema predstavlja prvu liniju napora za dekarbonizaciju, koja omogućava krajnjim korisnicima da u tome učestvuju koristeći tehnologije poput proizvodnje energije za sopstvene potrebe i skladištenja energije u baterijama.

Miraj je posebno naglasio odgovornost ODS-ova na Zapadnom Balkanu da što brže stvore tehničke i administrativne uslove za primenu ovih inovacija.

„Projekat GIZ-a za dekarbonizaciju podržava sve distributere u regionu u planiranju i razvoju jasnih planova za ostvarenje postojećih i novih ciljeva do 2030. godine i kasnije. Planovi razvoja ODS-ova mogu predstavljati nedostajuću kariku koja povezuje viziju, misiju i ciljeve ODS-ova sa konkretnim koracima implementacije i budžetiranja,“ rekao je.

On je ocenio da su radionica u Berlinu i učešće na globalnom forumu predstavljali dragocenu priliku za ODS-ove sa Zapadnog Balkana da zajednički rade na razvoju planova i neposredno sarađuju sa vodećim stručnjacima iz industrije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Razgovori o energetskoj tranziciji dr Jovan Vujasinovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa dr Jovanom Vujasinovićem: pametna energetska rešenja su budućnost energetskih sistema

23. maj 2025. - Decentralizacija i digitalizacija energetskog sistema tema su pete epizode podkasta Razgovori o energetskoj tranziciji

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program Poverenje, podrška i lična transformacija

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program: Poverenje, podrška i lična transformacija

23. maj 2025. - Prvi mentorski program WISE Srbija mreže žena u održivoj energetici, zelenoj ekonomiji i klimatskoj akciji uspešno je završen i zvanično obeležen završnim događajem u Beogradu.

zapadni balkan mreze giz projekat Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru ohrid

Treća Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru: Bez mreža nema energetske tranzicije

23. maj 2025. - Treća Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru u Ohridu okupila je više od 80 stručnjaka sa Zapadnog Balkana

GIZ organizovao stratesku radionicu o razvoju elektroenergetskih mreza Zapadnog Balkana

GIZ i Sekretarijat Energetske zajednice organizovali radionicu o razvoju elektroenergetskih mreža Zapadnog Balkana

23. maj 2025. - U cilju podrške Zelenoj agendi za Zapadni Balkan, GIZ je organizovao Stratešku radionicu o elektroenergetskim mrežama radi sastavljanja akcionog plana za ceo region