OIE

Po tužbi Centra za životnu sredinu poništena ekološka dozvola za MHE Sutjeska 2B

Po tuzbi Centra za zivotnu sredinu ponistena ekoloska dozvola za MHE Sutjeska 2B

Foto: Centar za životnu sredinu, © Andrija Vrdoljak

Objavljeno

17.04.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.04.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu, Okružni sud u Banjaluci poništio je obnovljenu ekološku dozvolu za malu hidroelektranu Sutjeska 2B, čija je izgradnja planirana na samoj granici nacionalnog parka Sutjeska. Tužba je pokrenuta zbog niza nepravilnosti napravljenih u procesu obnove dozvole.

Centar za životnu sredinu godinama (CZŽS) godinama vodi borbu za očuvanje nacionalnog parka Sutjeska i zaustavljanje gradnje malih hidroelektrana. Obustavljeno je pet projekata.

Ipak, trenutno se na slivu reke Sutjeske i njene pritoke Jabušnice grade tri male hidroelektrane. U planu su još dve, od kojih je jedna Sutjeska 2B. Svih pet se nalaze u neposrednoj blizini nacionalnog parka, a neke na samoj granici.

Zbog niza nepravilnosti napravljenih u procesu obnove ekološke dozvole za MHE Sutjeska 2B, koju je izdalo Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske, CZŽS je pokrenuo tužbu. Okružni sud u Banjaluci doneo je presudu kojom je ekološka dozvola poništena.

Obrazložio je odluku nedostatkom procesnih radnji na osnovu kojih bi se utvrdila promena vlasnika MHE Sutjeska 2B, saopštila je navedena organizacija. Naime, u toku važenja ekološke dozvole nekoliko puta je menjan vlasnik kao i lice ovlašteno za zastupanje, a sadašnji vlasnik – firma Hidroenergy, registrovana u Laktašima – nije postupio u skladu sa zakonskom procedurom obaveštavanja nadležnog entitetskog ministarstva.

“Ova presuda jedna je u nizu presuda koje je dobio Centar za životnu sredinu, i predstavlja još jedan dokaz da nadležno Ministarstvo rješava predmete na bazi pogrešnih i nepotpunih utvrđenih činjenica, što često dovodi do toga da takve odluke budu i poništene od strane suda. Pozivamo nadležno ministarstvo da prilikom odlučivanja o studijama uticaja na životnu sredinu i ekološkim dozvolama cijeni sve relevatne činjenice i okolnosti koje utiču na drugačije donošenje odluke”, istakao je Ratko Pilipović, pravni savetnik u CZŽS.

Nacionalni park Sutjeska je najstariji i najveći u Republici Srpskoj

Zaštitnici životne sredine iz Banjaluke podsećaju da je dozvola već ranije osporena, kada je sud ukinuo i odluku o javnom interesu za izgradnju.

Naime, Vlada Republike Srpske je 2019. godine utvrdila opšti interes za izgradnju male hidroelektrane Sutjeska 2B. Dve godine kasnije, takođe po tužbi Centra za životnu sredinu, Okružni sud u Banjaluci je poništio odluku.

Presuda je doneta zbog nezakonitog utvrđivanja opšteg interesa, koji se bazirao na neispunjavanju uslova iz Zakona o eksproprijaciji i nedostatku adekvatnog planskog akta. Sud je naveo da je vlada ignorisala protivljenje lokalnog stanovništva i propise o zaštiti životne sredine.

Nacionalni park Sutjeska je najstariji i najveći u Republici Srpskoj i dom je jedne od poslednjih prašuma u Evropi. Kanjoni reka Sutjeske i Hrčavke zajedno sa prašumom Perućica stanište su mnogih ugroženih i endemskih vrsta kao i onih od evropskog i međunarodnog značaja.

Vladimir Topić, koordinator programa energije i klimatskih promena u Centru za životnu sredinu, izjavio je da je u toku velika devastacija gornjeg toka reke Sutjeske, kao i rečice Jabušnice.

“Sutjeska, kao jedna od zadnjih netaknutih rijeka i to prve kategorije, trenutno doživljava veliki pritisak u vidu devastacije i uništavanja”, dodao je.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Krece izgradnja severnomakedonskog dela gasnog interkonektora Grckom

Kreće izgradnja severnomakedonskog dela gasnog interkonektora s Grčkom

17. april 2025. - Početkom 2027. treba da bude završena izgradnja severnomakedonskog dela gasovodnog interkonektora sa Grčkom

EU se sprema da 2027 prekine uvoz ruskog gasa nafte

EU se sprema da 2027. prekine uvoz ruskog gasa, nafte

17. april 2025. - Evropska komisija je predstavila plan da do kraja 2027. postepeno i potpuno okonča kupovinu ruskog prirodnog gasa, uključujući LNG, i nafte

hrvatska hep he dubrava plutajuca solarna elektrana

HEP će instalirati prvu plutajuću solarnu elektranu na jezeru HE Dubrava

17. april 2025. - Kompanija je još 2023. godine predstavila planove da izgradi plutajuću fotonaponsku elektranu u sklopu hidroelektrane Dubrava na reci Dravi

Beogradski energetski forum 2025 BEF 2025 ministri delegacija eu

Beogradski energetski forum 2025 – stižu visoke delegacije EU i zemalja Jugoistočne Evrope

17. april 2025. - Beogradski energetski forum 2025 imaće osam panela sa više od 50 govornika iz redova eminentnih energetskih eksperata i kompanija