Foto: iStock
Postavljanje plutajućih solarnih elektrana na slatkovodna jezera snižava temperaturu vode za više od jednog stepena Celzijusa, pokazala je nova studija francuskih naučnika. Ovaj efekat može koristiti ekosistemima u vreme letnjih vrućina, ali drugi istraživači upozoravaju i na negativne posledice i potrebu za daljim istraživanjima.
Plutajuće solarne elektrane na slatkovodnim ekosistemima, kao što su jezera, predstavljaju rastući trend u tehnologiji obnovljivih izvora energije i dekarbonizaciji energetskog sektora. Iako su sve popularniji i rasprostranjeniji, i dalje nedostaju čvrste empirijske procene njihovog uticaja na životnu sredinu.
Francuski naučnici sa Univerziteta u Tuluzu i Univerziteta Klod Bernar u Lionu sproveli su istraživanje o uticaju na temperaturu vode. Rezultati su objavljeni u studiji ‘Plutajuće solarne elektrane znatno smanjuju temperaturu vode: eksperiment na celim jezerima’ (Floating photovoltaics strongly reduce water temperature: A whole-lake experiment), objavljenoj u časopisu Journal of Environmental Management.
Istraživači su analizirali šest jezera u poplavnoj ravnici reke Garone u jugozapadnoj Francuskoj. Na tri su postavljeni solarni paneli, a preostala tri su bila kontrolne lokacije.
Tokom trogodišnjeg istraživanja, od 2020. do 2023, prikupljani su podaci o temperaturi vode korišćenjem senzora postavljenih na različitim dubinama u jezerima. Time je omogućeno kontinuirano praćenje promena temperature. Fotonaponski paneli su pokrivali 40,3, 51,5 odnosno 55,5 odsto površine jezera. To je u proseku 49,1 odsto i poklapa se sa prosečnom pokrivenošću vodenih tela plutajućim solarnim sistemima širom sveta.
Temperatura vode u jezerima prekrivenim solarnim panelima najviše opada u toku toplih meseci
U istraživanju su upoređeni rezultati između jezera pokrivenih solarnim panelima i onih bez njih. Tako su utvrđene razlike u temperaturama vode tokom različitih godišnjih doba.
„Iako su efekti plutajućih solarnih elektrana na temperaturu vode među najčešće proučavanim uticajima ove tehnologije u usponu, analiza postojeće literature otkrila je da se većina empirijskih istraživanja prvenstveno fokusirala na pilot-instalacije malih razmera i kratkoročna posmatranja, što značajno ograničava pouzdanost našeg znanja“, naveli su istraživači.
Rezultati istraživanja pokazuju da prisustvo solarnih panela smanjuje prosečnu godišnju temperaturu vode u jezerima za 1,2 stepena Celzijusa. Temperatura vode je značajno opadala u najtoplijim danima u godinu u toku proleća i leta, i to do tri stepena. Konkretno, tokom proleća je zabeženo prosečno smanjenje temperature od 2,3 stepena, a tokom leta 1,9.
Takođe, došlo je do smanjenja temperature vode u delovima jezera koji nisu bili prekriveni solarnim panelima. Bilo znatno niže tokom zime i jeseni, samo 0,6 stepeni Celzijusa srednje razlike.
U studiji piše da u kontekstu globalnog zagrevanja smanjenje temperature vode leti može da bude korisno za slatkovodne organizme. Međutim, naučnici upozoravaju na moguće negativne posledice, pre svega smanjenje nivoa kiseonika i poremećaje u ciklusu ugljenika, što može dovesti do povećanja emisija gasova sa efekotm staklene bašte.
Istraživači zaključuju da su potrebna dalja istraživanja kako bi se procenili svi uticaji plutajućih solarnih elektrana na slatkovodni biodiverzitet i funkcionisanje vodnih ekosistema.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.