Foto: EUSEW
U okviru Nedelje održive energetike Evropske unije (EUSEW), istaknutim pojedincima i organizacijama koji pokreću energetsku tranziciju Evrope biće dodeljene EUSEW nagrade. Žiri je odabrao devet finalista u tri kategorije: inovacije, lokalna energetska akcija i žena u energetici, a sada je na redu javno glasanje.
Javno glasanje za izbor dobitnika EUSEW nagrade odvija se putem interneta i otvoreno je do 1. juna. Moguće je podržati po jednog finalistu iz svake od kategorija. Pobednici će biti objavljeni na ceremoniji dodele nagrada u Briselu 10. juna.
Kategorija inovacija
Nagrada za inovaciju prepoznaje izvanredne projekte koje finansira EU i u toku su ili su nedavno završeni, a pokazuju originalan i inovativan pristup energetskoj tranziciji i daju opipljive rezultate.
Holandska kompanija AquaBattery pokrenula je u gradu Delftu u Holandiji pilot-projekat za bateriju za dugotrajno skladištenje energije (LDES) iz obnovljivih izvora. Medijum za taj sistem su so i voda.
Tokom punjenja, obnovljiva električna energija pretvara slanu vodu u kiselinu i bazu, koje se skladište u odvojenim rezervoarima, čime se električna energija čuva. Tokom pražnjenja, kiselina i baza se ponovo kombinuju u slanu vodu, pri čemu se proizvodi električna energija. Na ovaj način se omogućava stabilno napajanje i kada nema sunca ili vetra, a izbegava se korišćenje kritičnih sirovina poput litijuma.
Projekat LIFE4GreenBroadband u Hrvatskoj, kojeg sprovodi telekomunikacioni operator A1 Hrvatska, drugi je finalista u kategoriji inovacija. Cilj je smanjenje emisija u sektoru telekomunikacija kroz uvođenje solarnih panela i sistema za pasivno hlađenje na baznim stanicama.
Treći finalista je špansko-italijanski projekat LIFE Turbines. Reč je o razvoju pametnih gradova i proizvodnji zelene električne energije korišćenjem viška pritiska koji se javlja u vodovodima. Integracijom mikroturbina direktno u postojeću infrastrukturu, LIFE Turbines želi da pokaže da je moguće iskoristiti hidroenergiju gradskih vodvoda na način koji ne ugrožava ni kvalitet vode ni snabdevanje.
Lokalna energetska akcija
Nagrada u kategoriji lokalna energetska akcija prepoznaje implementirane održive energetske akcije. Sproveli su ih građani ili potrošači na lokalnom nivou, a doprinose energetskoj tranziciji njihovih zajednica. Takođe ima za cilj da inspiriše druge na slične korake širom EU, donoseći ekonomske i ekološke koristi. Ove godine u finalu su projekti Amiestas, proKlima i Energija za socijalno stanovanje u Oterbeku.
Amiestas je javna neprofitna organizacija koja upravlja centrom za energetski efikasnu obnovu stambenih zgrada u glavnom gradu Litvanije, Viljnusu. Radi na pojednostavljivanju procesa za građane i obezbeđivanju tehničke i finansijske podrške, a ambicija je da se energetska efikasnost zgrada unapredi za 50 do 60 odsto.
ProKlima je javno-privatno partnerstvo koje finansira projekte čiste energije u Hanoveru i oko njega. Ujedinilo je gradsko energetsko preduzeće enercity, lokalne vlasti i nevladine organizacije i do sada finansiralo skoro 40.000 projekata čiste energije.
Uključeni akteri su kreirali instrument za prikupljanje sredstava koji je nezavisan od opštinskog budžeta. Novac se prikuplja od prodaje gasa, dela profita od pomenutog snabdevača energentima i naknada za koncesije, i raspodeljuje lokalnim projektima koji se bave klimatskim promenama i podizanjem svesti o globalnom zagrevanju.
Zajednička energija za socijalno stanovanje u Oterbeku u Belgiji obezbeđuje socijalno ugroženim stanarima pristup obnovljivoj energiji. Zgrade sa dve stotine domaćinstava u tom naselju za socijalno stanovanje opremljene su solarnim panelima, a zelenu energiju dobijaju po fiksnoj, nižoj ceni od tržišne.
Žena u energetici
Nagradom Žena u energetici se ističu aktivnosti žena koje, ukoliko se sprovedu i na drugim mestima, doprinose ubrzavanju tranzicije ka čistoj energiji u Evropi. Posebna pažnja posvećena je naporima da se pokrene agenda integracije načela rodne ravnopravnosti i podrže jednakost i jednake mogućnosti u energetskom sektoru.
Ovogodišnje finalistkinje su Karmen Sančez-Gevara, Sofi Lots i Stela Cani.
Španska arhitektkinja i profesorka Karmen Sančez-Gevara istakla se kao predvodnica u borbi protiv letnjeg energetskog siromaštva, koje pogađa ranjiva domaćinstva izložena ekstremnim vrućinama. Kroz projekte kao što je Cooltorise, pomogla je kroz edukaciju, ozelenjavanje i unapređenje javnih prostora ljudima u pet zemalja da se zaštite od vrućine.
Sofi Lots se bavi lokalnim energetskim zadrugama u Belgiji. Šesnaest godina je bila savetnica za održivost u Opštini Edegem kod Antverpena i zalagala se za klimatsku akciju s fokusom na energetsku efikasnost i renoviranje zgrada.
Zajedno sa grupom volontera, 2016. godine je osnovala zadrugu ZuidtrAnt, čija je danas direktorka. Njen rad ima za cilj da postavi građane u centar energetske tranzicije i učini obnovljive izvore energije priuštivijima.
Stela Cani, vanredna profesorka na Univerzitetu u Atini, povezuje akademska istraživanja sa konkretnom energetskom politikom, fokusirajući se na ekonomske podsticaje za održivu energetsku tranziciju.
Kroz saradnju sa Programom Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP) i Međuvladinim panelom o klimatskim promenama (IPCC), njeni nalazi utiču na politiku balansiranja privrednog rasta sa zaštitom životne sredine. Posebno se zalaže za osnaživanje mladih žena u energetskom sektoru kroz mentorstvo i obrazovanje, verujući da su buduće liderke ključne za ostvarenje klimatskih ciljeva EU.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.