Životna sredina

Otvoren poziv za projektne ideje u okviru programa podrške Radimo za prirodu!

radimo za prirodu

Foto: Eneca

Objavljeno

09.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Udruženje ENECA iz Niša objavilo je javni poziv za podnošenje projektnih ideja u okviru svog programa podrške Radimo za prirodu: Pokretanje i unapređenje poslovnih poduhvata u zaštićenim područjima Srbije. Program pruža finansijsku i nefinansijsku pomoć zainteresovanim pojedincima kao i malim i srednjim preduzećima da pokrenu ili unaprede poslovanje u zaštićenim područjima Srbije, smanjujući negativan uticaj na životnu sredinu i lokalne zajednice kroz održive poslovne modele u sektorima poljoprivrede i turizma.

Program je otvoren za registrovana poljoprivredna gazdinstva, seoska turistička domaćinstva, objekte domaće radinosti, preduzetnike, mikro, mala i srednja preduzeća, kao i za fizička lica koja žele da razviju svoj biznis.

Podnosioci prijava obavljaju svoje poslovne aktivnosti u opštinama na kojima se nalaze nacionalni park Đerdap, specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje i parkovi prirode Golija, Stara Planina i Radan.

Najbolje projektne ideje će dobiti finansijsku podršku od po 5.000 do 10.000 dolara

Najbolje projektne ideje, odabrane kroz tri faze selekcije, dobiće po 5.000 do 10.000 dolara kao i mentorsku i ekspertsku podršku za razvoj svojih kapaciteta i realizaciju projekata.

Prihvatljive aktivnosti uključuju nabavku opreme, razvoj novih proizvoda i usluga, uvođenje inovacija i povećanje produktivnosti i tržišnog potencijala, uz poštovanje principa održivog poslovanja.

Poziv je otvoren do 27. decembra. Svi zainteresovani se mogu prijaviti popunjavanjem prijavnog formulara i njegovim dostavljanjem na adresu konkurs@eneca.org.rs. Javni poziv možete preuzeti OVDE.

Zajedno za životnu sredinu ima za cilj da do 2027. godine podrži najmanje 40 poslovnih poduhvata

Poslovni poduhvati koji će biti podržani u okviru projekta Radimo za prirodu! treba da doprinesu smanjenju negativnog uticaja na životnu sredinu i lokalnu zajednicu, omoguće rast i razvoj biznisa u zaštićenim područjima u Srbiji kroz uspešnu primenu održivih modela poslovanja u poljoprivredno-rehrambenom i sektoru turizma i unaprede svest o značaju primene održivih modela poslovanja u zaštićenim područjima.

Biznis modeli održivog poslovanja, prepoznati ovim pozivom, zasnivaju se na tri principa: smanjivanje potrošnje resursa (reduce), ponovna upotreba resursa (reuse) i recikliranje materijala (recycle). Očekuje se da predlozi projekata u projektne aktivnosti obavezno uključe jedan ili više pomenutih principa.

„Pozivamo sve zainteresovane da se prijave i zajedno doprinesemo očuvanju prirode, jačanju lokalnih zajednica i razvoju održivih poslovnih modela. Ovaj program pruža jedinstvenu priliku za implementaciju inovativnih ideja koje smanjuju negativan uticaj na životnu sredinu, a istovremeno podržavaju ekonomski rast.” izjavio je Milivoje Jovanović, programski menadžer udruženja ENECA.

Cilj projekta je unapređenje zaštite životne sredine i biodiverziteta u Srbiji kroz primenu održivih poslovnih modela

Program Radimo za prirodu! je deo petogodišnjeg projekta Zajedno za životnu sredinu, kojeg sprovodi Beogradska otvorena škola (BOŠ), uz podršku Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID). Projekat ima za cilj da do 2027. godine podrži najmanje 40 poslovnih poduhvata, pomažući im da smanje negativan uticaj na životnu sredinu, koriste inovativne prakse i doprinesu očuvanju prirodnih resursa.

Ostali partneri na projektu Zajedno za životnu sredinu su Mladi istraživači Srbije, Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN), ENECA, međunarodna ekološka organizacija The Nature Conservancy (TNC) i Američka privredna komora u Srbiji (AmCham).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija broji stotine pozara godisnje deponijama gusi se u otrovnom dimu

Srbija broji stotine požara godišnje na deponijama, guši se u otrovnom dimu

9. decembar 2024. - U blizini Priboja gore nesanitarna deponija i šuma pored nje. To možda i hiljaditi ovogodišnji požar na mestima odlaganja otpada u Srbiji.

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

9. decembar 2024. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

srbija novi pazar deponija pozar metan golo brdo

Početak treće nedelje požara na deponiji Golo Brdo kod Novog Pazara obeležila velika eksplozija metana

9. decembar 2024. - Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

9. decembar 2024. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista