Energetska efikasnost

ORF-EE učestvovao u diskusiji o Nacionalnim planovima za energiju i klimu na 3. sastanku Odbora za energetiku i klimu u Energetskoj zajednici

ORF-EE u diskusiji o Nacionalnim planovima za energiju i klimu na sastanku Odbora za energetiku i klimu u EnC

Slika: EnC

Objavljeno

10.04.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.04.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Treći sastanak Odbora za energiju i klimu održan je 21. marta u prostorijama Energetske zajednice u Beču. Primarni fkus sastanka bili su Nacionalni planovi za energiju i klimu, ciljne vrijednosti za obnovljivu energiju do 2030. godine, energetska efikasnost, smanjenje emisije stakleničkih plinova i glavne prekretnice, kao i izazovi koji predstoje u kontekstu isčekivanja COP 24.

Na sastanku je poseban naglasak stavljen na razvoj objedinjenih Nacionalnih planova za energiju i klimu (NECP-a). Ministri, zamjenici ministara i drugi predstavnici ugovornih strana Energetske zajednice i zemalja posmatrača, nadležni za klimatsku i energetsku politiku, predstavnici Evropske komisije, GIZ-a, UN-a, IRENA-e, njemačkog Ministarstva okoliša, austrijske Agencije za okoliš, think tankova, međunarodnih finansijskih organizacija, drugih donatora i organizacija civilnog društva, okupili su se kako bi razgovarali o izazovima i mogućnostima koje donose ovi planovi. Diskusija se vodila i o važnosti postavljanja i dostizanja ciljeva u oblasti obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti, uključujući smanjenje emisije stakleničkih plinova do 2030. godine.

Nakon usvajanja „Preporuke o pripremama za izradu objedinjenih Nacionalnih planova za energiju i klimu“ u okviru Energetske zajednice, učesnici sastanka raspravljali su i o nedavno izrađenom nacrtu smjernica za izradu NECP-a. Dokument je izradio Sekretarijat Energetske zajednice u saradnji s Evropskom komisijom i u njemu su opisani ključni koraci za izradu NECP-a, od početka do kraja, uključujući i osnovne uloge i stubove u procesu njegove administracije.

Dubravka Bošnjak, voditeljica ORF-EE projekta, tom prilikom izjavila je da je razvoj djelotvornih Nacionalnih planova za energiju i klimu u partnerskim zemljama jugoistočne Evrope od izuzetne važnosti. Naglasila je da se zemlje u ovom kontekstu oslanjaju na pomoć partnera i da ove smjernice za njih predstavljaju važan alat. Dalje je naglasila i to da je „razvoj NECP-a od vitalne važnosti za transparentnost državnih napora i veću regulatornu stabilnost.“

U sklopu svog opsežnog novog pristupa prilagođavanju klimatskim promjenama, GIZ ORF-EE će tokom naredne dvije godine blisko sarađivati s partnerskim zemljama jugoistočne Evrope kako bi im pomogao da izrade svojeNECP-e i time pokrenu važne promjene u regiji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

termalno skladiste u svedskoj

Podzemno skladište lož-ulja u Švedskoj pretvoreno u termalno skladište energije

10. april 2018. - Nekadašnje skladište lož-ulja, smešteno u pećini ispod grada Vesterosa u Švedskoj, pretvoreno je u toplotnu...

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

10. april 2018. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

EUSEW 2025. Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

EUSEW2025: Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

10. april 2018. - Devetnaesta Evropska nedelja održive energetike (EUSEW) održaće se od 10. do 12. juna u Briselu, uz onlajn prenos

Slovenija azurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

OIE

Slovenija usvojila ažurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

10. april 2018. - Slovenija u prepravljenom NEPN-u za 2030. predviđa 400 megavata u baterijama, 100 megavata u elektrolizerima i veći kapacitet reverzibilnih hidroelektrana