Treći sastanak Odbora za energiju i klimu održan je 21. marta u prostorijama Energetske zajednice u Beču. Primarni fkus sastanka bili su Nacionalni planovi za energiju i klimu, ciljne vrijednosti za obnovljivu energiju do 2030. godine, energetska efikasnost, smanjenje emisije stakleničkih plinova i glavne prekretnice, kao i izazovi koji predstoje u kontekstu isčekivanja COP 24.
Na sastanku je poseban naglasak stavljen na razvoj objedinjenih Nacionalnih planova za energiju i klimu (NECP-a). Ministri, zamjenici ministara i drugi predstavnici ugovornih strana Energetske zajednice i zemalja posmatrača, nadležni za klimatsku i energetsku politiku, predstavnici Evropske komisije, GIZ-a, UN-a, IRENA-e, njemačkog Ministarstva okoliša, austrijske Agencije za okoliš, think tankova, međunarodnih finansijskih organizacija, drugih donatora i organizacija civilnog društva, okupili su se kako bi razgovarali o izazovima i mogućnostima koje donose ovi planovi. Diskusija se vodila i o važnosti postavljanja i dostizanja ciljeva u oblasti obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti, uključujući smanjenje emisije stakleničkih plinova do 2030. godine.
Nakon usvajanja „Preporuke o pripremama za izradu objedinjenih Nacionalnih planova za energiju i klimu“ u okviru Energetske zajednice, učesnici sastanka raspravljali su i o nedavno izrađenom nacrtu smjernica za izradu NECP-a. Dokument je izradio Sekretarijat Energetske zajednice u saradnji s Evropskom komisijom i u njemu su opisani ključni koraci za izradu NECP-a, od početka do kraja, uključujući i osnovne uloge i stubove u procesu njegove administracije.
Dubravka Bošnjak, voditeljica ORF-EE projekta, tom prilikom izjavila je da je razvoj djelotvornih Nacionalnih planova za energiju i klimu u partnerskim zemljama jugoistočne Evrope od izuzetne važnosti. Naglasila je da se zemlje u ovom kontekstu oslanjaju na pomoć partnera i da ove smjernice za njih predstavljaju važan alat. Dalje je naglasila i to da je „razvoj NECP-a od vitalne važnosti za transparentnost državnih napora i veću regulatornu stabilnost.“
U sklopu svog opsežnog novog pristupa prilagođavanju klimatskim promjenama, GIZ ORF-EE će tokom naredne dvije godine blisko sarađivati s partnerskim zemljama jugoistočne Evrope kako bi im pomogao da izrade svojeNECP-e i time pokrenu važne promjene u regiji.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.