OIE

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Foto: iStock

Objavljeno

24.04.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.04.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Stručnjaci upozoravaju da Ohridsko jezero ne treba da se tretira kao akumulacija za dobijanje struje. Isticanje vode ka hidroelektranama na Crnom Drimu se reguliše primitivnim sistemom.

Voda iz Ohridskog jezera se koristi za proizvodnju električne energije. Isticanje u Crni Drim, preko brane kod Struge, reguliše se ručno, postavljanjem i uklanjanjem zaprečnih dasaka. Na toj reci su hidrocentrale Špilje i Globočica. Stručnjaci ističu da jezero, koje je od 1979. pod zaštitom Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko), ne sme da se tretira kao akumulacija za dobijanje struje.

„Određene greške su napravljene šezdesetih godina prošlog veka, kada je jezero postalo akumulacija za proizvodnju električne energije, bez obzira na njegovo značajno ekološko bogatstvo. Zaprečen je put jeguljama. Takođe je i rezervoar pitke vode“, kaže za Balkan Green Energy News ekolog Đoko Zoroski. I dalje se na primitivan način postavljaju i uklanjaju daske, za vodu za hidroelektrane u Severnoj Makedoniji i Albaniji, dodao je.

Zoroski je istakao da se propisi o korišćenju vode u tu svrhu ne poštuju uvek.

Ohridsko jezero brana Struga daske
Foto: Brana kod Struge s daskama kojima se upravlja protokom (Balkan Green Energy News)

Ohridsko jezero ima udeo od 3,65 odsto domaćoj proizvodnji električne energije

Prema podacima državne kompanije Elektrani na Severna Makedonija (ESM), Ohridsko jezero je 2023. u domaćoj proizvodnji električne energije učestvovalo sa 3,65 odsto. Udeo je prošle godine iznosio 3,5 procenata, a od 1. januara do 15. aprila ove 0,75 odsto, navode u toj elektroprivredi za naš portal.

Istakli su da uvek vode računa o obezbeđivanju biološkog minimuma u jezeru i očuvanju ekosistema Crnog Drima.

Zvanično raspoloživi raspon vodostaja je 65 centimetara

Površina jezera je trenutno oko 693,33 metra nadmorske visine. Minimalna dozvoljena kota je 693,1 metar, a maksimalna, dogovorena međudržavnim sporazumom sa Albanijom, iznosi 65 centimetara više.

„Kao prvi prioritet, vode treba koristiti za piće, zatim za navodnjavanje i potrebe privrede, dok je proizvodnja energije tek na četvrtom mestu. Ohridsko jezero je od velikog interesa, posebno za turizam, i ne smemo dozvoliti nikakve fluktuacije u vezi sa vodenim resursima jezera“, kaže Vangel Fuštić, član Udruženja energetičara Makedonije.

Nivoom Ohridskog jezera se upravlja po ugovoru starom skoro 70 godina

Ispuštanje vode iz Ohridskog jezera u Crni Drim uređeno je bilateralnim sporazumom starim 68 godina. Severna Makedonija i Albanija treba da ga revidiraju, zbog promenjenih ekonomskih, ekoloških, političkih i socijalnih uslova, navode eksperti.

Zoroski naglašava da stalne promene vodostaja dovode do poremećaja oko jezera. „Ovo dodatno komplikuju i klimatske promene, koje donose manje padavina. Zato treba revidirati sve ugovore i studije i ovaj sistem zameniti savremenim, koji će biti usklađen s vremenskim prilikama i najnovijim naučnim dostignućima“, kazao je.

Ako se ne poštuje zadati raspon, a naročito u kombinaciji sa lošom hidrološkom situacijom, dolazi do naglih padova i oscilacija nivoa vode, objasnio je Zoroski. Obalski deo ostane suv, a u tom delu živi veliki broj endemskih i retkih vrsta, napomenuo je.

Stručnjaci smatraju da je neophodna razmena tačnih i preciznih podataka između elektoprivreda obe države te njihovih modela za korišćenje vode iz jezera.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

24. april 2025. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

Naucnici upozoravaju da klimatske politike ne prate razmere planetarne krize, EASAC

Naučnici upozoravaju da klimatska politika ne prati razmere planetarne krize

24. april 2025. - Ljudske aktivnosti su i dalje preintenzivne za ograničenja ove planete, a naučnici upozoravaju da se svet približava tački nepovratnih promena

svetski dan divljih vrsta

Svetski dan divljih vrsta 2025: Ulaganje u prirodu za održivu budućnost

24. april 2025. - Svetski dan divljih vrsta obeležava se 3. marta, podsećajući na bogatstvo biljnog i životinjskog sveta, ali i na izazove koji ga ugrožavaju.

elektro ljubljana, rode

Elektro Ljubljana štiti rode i njihova staništa

24. april 2025. - Elektro Ljubljana godinama doprinosi zaštiti roda, osiguravajući im sigurna gnezdilišta i prateći njihove migracije