Otpad

Objavljen spisak opština koje su dobile sredstva za rešavanje problema nesanitarnih deponija

spisak-opstine-nesanitarne-deponije

Slika: Pixabay

Objavljeno

08.05.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.05.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo zaštite životne sredine objavilo je spisak od 14 opština kojima će biti pripremljeni projekti sanacije i remedijacije postojećih nesanitarnih gradskih ili opštinskih deponija. U odnosu na preliminarni spisak bez pomoći države ostalo je 18 opština i gradova.

Na spisku, koji je deo odluke Ministarstva, se nalazi jedan grad – Leskovac, i 13 opština: Blace, Ljig, Vrnjačka Banja, Irig, Merošina, Ćuprija, Ražanj, Zrenjanin, Bački Petrovac, Gadžin Han, Žabalj, Lapovo i Šid.

Ministarstvo je, inače, konkurs za izbor lokalnih samouprava raspisalo 20. februara, a onda je sredinom marta objavilo preliminarni spisak opština i gradova koje ispunjavaju uslove propisane javnim pozivom. Na toj preliminarnoj listi je bilo 32 opštine i grada.

Prilikom izbora lokalnih samouprava u obzir je uzet i stepen razvijenosti opštine ili grada u skladu sa Uredbom o utvrđivanju jedinstvene liste razvijenosti regiona i jedinica lokalne samouprave za 2014. godinu

Ministarstvo je u skladu sa Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2019. godinu u okviru razdela 25 Program 0406 – Integrisano upravljanje otpadom, otpadnim vodama, hemikalijama i biocidnim proizvodima, obezbedilo finansijska sredstva za izradu projekata sanacije i remedijacije postojećih nesanitarnih gradskih (opštinskih) deponija – smetlišta, saopštilo je Ministarstvo, ali nije navedeno o kojoj sumi je reč.

Izrada projekta sanacije i remedijacije postojećih nesanitarnih deponija obuhvata projektno-tehničku dokumentaciju izrađenu u skladu sa propisima.

Na konkurs su mogle da se prijave lokalne samouprave koje nemaju dugove po osnovu dospelih obaveza za javne prihode, koje nisu dobile sredstva za iste namene iz budžeta ili drugih izvora finansiranja, kao i one koje su pripremile Plan prilagođavanja postrojenja.

Prilikom odlučivanja, kako je saopštilo Ministarstvo, u obzir je uzet i stepen razvijenosti opštine ili grada u skladu sa Uredbom o utvrđivanju jedinstvene liste razvijenosti regiona i jedinica lokalne samouprave za 2014. godinu, kao i stepen ugroženosti životne sredine i direktnog uticaja projekta na ostvarivanje prioriteta utvrđenih strateškim dokumenatima i planovima.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora kese zabrana plastika deponija podgorica

Crna Gora prepolovila upotrebu plastičnih kesa, na deponijama ih je 70 odsto manje

8. maj 2019. - Pre tri meseca Zakonom o upravljanju otpadom uvedene su zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže

Nuklearni startap newcleo napredne modularne reaktore Slovackoj

Nuklearni startap newcleo planira napredne modularne reaktore u Slovačkoj

8. maj 2019. - Newcleo je sa slovačkim kompanijama dogovorio izgradnju sistema sa do četiri napredna modularna reaktora, uz razvoj njegove tehnologije

eps spaljivanje otpada tent obrenovac

EPS planira da proizvodi struju iz otpada u TE Nikola Tesla A

8. maj 2019. - EPS traži od Ministarstva zaštite životne sredine da odredi obim i sadržaj studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta spaljivanja otpada

Madarski madjarski Alteo akvizicije Srbiji Hrvatskoj zelenu platformu

Mađarski Alteo sprema akvizicije u Hrvatskoj, Srbiji za svoju zelenu platformu

8. maj 2019. - Alteo, u kojem MOL ima manjinski udeo, kreće u regionalnu ekspanziju – osim matične Mađarske, primarno cilja na Slovačku, Hrvatsku i Srbiju