Otpad

Objavljen spisak opština koje su dobile sredstva za rešavanje problema nesanitarnih deponija

spisak-opstine-nesanitarne-deponije

Slika: Pixabay

Objavljeno

08.05.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.05.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo zaštite životne sredine objavilo je spisak od 14 opština kojima će biti pripremljeni projekti sanacije i remedijacije postojećih nesanitarnih gradskih ili opštinskih deponija. U odnosu na preliminarni spisak bez pomoći države ostalo je 18 opština i gradova.

Na spisku, koji je deo odluke Ministarstva, se nalazi jedan grad – Leskovac, i 13 opština: Blace, Ljig, Vrnjačka Banja, Irig, Merošina, Ćuprija, Ražanj, Zrenjanin, Bački Petrovac, Gadžin Han, Žabalj, Lapovo i Šid.

Ministarstvo je, inače, konkurs za izbor lokalnih samouprava raspisalo 20. februara, a onda je sredinom marta objavilo preliminarni spisak opština i gradova koje ispunjavaju uslove propisane javnim pozivom. Na toj preliminarnoj listi je bilo 32 opštine i grada.

Prilikom izbora lokalnih samouprava u obzir je uzet i stepen razvijenosti opštine ili grada u skladu sa Uredbom o utvrđivanju jedinstvene liste razvijenosti regiona i jedinica lokalne samouprave za 2014. godinu

Ministarstvo je u skladu sa Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2019. godinu u okviru razdela 25 Program 0406 – Integrisano upravljanje otpadom, otpadnim vodama, hemikalijama i biocidnim proizvodima, obezbedilo finansijska sredstva za izradu projekata sanacije i remedijacije postojećih nesanitarnih gradskih (opštinskih) deponija – smetlišta, saopštilo je Ministarstvo, ali nije navedeno o kojoj sumi je reč.

Izrada projekta sanacije i remedijacije postojećih nesanitarnih deponija obuhvata projektno-tehničku dokumentaciju izrađenu u skladu sa propisima.

Na konkurs su mogle da se prijave lokalne samouprave koje nemaju dugove po osnovu dospelih obaveza za javne prihode, koje nisu dobile sredstva za iste namene iz budžeta ili drugih izvora finansiranja, kao i one koje su pripremile Plan prilagođavanja postrojenja.

Prilikom odlučivanja, kako je saopštilo Ministarstvo, u obzir je uzet i stepen razvijenosti opštine ili grada u skladu sa Uredbom o utvrđivanju jedinstvene liste razvijenosti regiona i jedinica lokalne samouprave za 2014. godinu, kao i stepen ugroženosti životne sredine i direktnog uticaja projekta na ostvarivanje prioriteta utvrđenih strateškim dokumenatima i planovima.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

8. maj 2019. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

8. maj 2019. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

8. maj 2019. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

8. maj 2019. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju