Životna sredina

Oba entiteta BiH traže od Hrvatske da zaustavi uništavanje vrela Une

Oba entiteta BiH Hrvatske zaustavi unistavanje vrela Une

Foto: iStock

Objavljeno

30.07.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.07.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Republika Srpska i Federacija Bosne i Hercegovine uputile su zahteve Hrvatskoj da prekine izgradnju male hidroelektrane na vrelu Une. Ta lokacija je deo mreže Natura 2000. Una je na Uneskovom spisku svetske baštine, a u BiH je nacionalni park.

Vlasti u Hrvatskoj nisu reagovale, pa je skandal internacionalizovan. I Federacija BiH i Republika Srpska su od njih zatražile da zaustave privatnog investitora koji je pokrenuo radove na instalaciji male hidroelektrane na vrelu Une. Ta reka je gotovo nedirnuta i slobodnog toka i nesporno je da je jedna od najlepših na Balkanu.

Lokalno stanovništvo, borci i borkinje za životnu sredinu i politički predstavnici održali su tri protesta otkad su 5. jula počeli radovi.

Ovo mesto u Donjoj Suvaji u opštini Gračac u Hrvatskoj pripada mreži Natura 2000 zaštićenih područja u Evropskoj uniji. Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko) uvrstila je deo gornjeg toka u Bosni i Hercegovini na listu lokacija svetske baštine. Ta zemlja ju je proglasila nacionalnim parkom.

Ostali bez pijaće vode usred toplotnog talasa

Investitor, firma nazvana Pipra, prvo je izazvala prekid snabdevanja u vodovodu, istakla je Tanja Rastović. Ona predvodi asocijaciju Una u obližnjem gradiću Srbu. Rastović je Novostima izjavila da je voda zbog radova postala zamućena i nebezbedna za piće. Ta grupa skuplja potpise za peticiju za obustavu projekta.

Štaviše, Hrvatska planira da pored Une otvori deponiju nuklearnog otpada

Meštanima voda nije isporučivana nekoliko dana i to usred poslednjeg toplotnog talasa. Vrelo reke je, inače, samo nekoliko kilometara of nacionalnog parka Una u BiH.

„Una jest svjetska baština. Ali to je i moja baština. Moji preci su ovu vodu pili. Moji unuci je piju i ja želim da se to nastavi,“ kazala je stanovnica Sanja Ševo.

Bez građevinske dozvole

Firmi još nedostaju brojne dozvole, poput cene prihvatljivosti zahvata za područje ekološke mreže, pa čak i valjane građevinske dozvole, jer je istekla 2022, saopštila je Zelena akcija.

Vrelo Une je duboko barem 248 metara, pa je po tom kriterijumu jedno od najdubljih na svetu.

Inače, Hrvatska planira da dalje nizvodno skladišti nuklearni otpad. Početak radova na uređenju odlagališta zakazala je za 2028. godinu. Ni u tom slučaju niko ništa nije pitao lokalno stanovništvo.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zameni stari papir za sadnicu

Inženjeri zaštite životne sredine vas pozivaju da zamenite stari papir za sadnice

30. jul 2024. - Inženjeri zaštite životne sredine i ove godine sprovode akciju Zamenite stari papir za sadnice na Novosadskoj cvetnoj pijaci

Sirok front u javnosti protiv proglasenja projekta Jadar strateskim projektom EU

Širok front u javnosti protiv proglašenja projekta Jadar strateškim projektom EU

30. jul 2024. - Nacionalni konvent o EU izrazio je u pismu evropskim zvaničnicima zabrinutost zbog posledica davanja strateškog statusa projektu Jadar

tuzla litijum planina rudarenje zabrana

Grad Tuzla traži zabranu rudarenja litijuma i sličnih metala

30. jul 2024. - Gradsko veće je usvojilo zaključke u vezi sa zaštitom životne sredine i zdravlja građana od eksploatacije litijuma na Majevici

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

30. jul 2024. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju