Podeli
Podeli
Republika Srpska i Federacija Bosne i Hercegovine uputile su zahteve Hrvatskoj da prekine izgradnju male hidroelektrane na vrelu Une. Ta lokacija je deo mreže Natura 2000. Una je na Uneskovom spisku svetske baštine, a u BiH je nacionalni park.
Vlasti u Hrvatskoj nisu reagovale, pa je skandal internacionalizovan. I Federacija BiH i Republika Srpska su od njih zatražile da zaustave privatnog investitora koji je pokrenuo radove na instalaciji male hidroelektrane na vrelu Une. Ta reka je gotovo nedirnuta i slobodnog toka i nesporno je da je jedna od najlepših na Balkanu.
Lokalno stanovništvo, borci i borkinje za životnu sredinu i politički predstavnici održali su tri protesta otkad su 5. jula počeli radovi.
Ovo mesto u Donjoj Suvaji u opštini Gračac u Hrvatskoj pripada mreži Natura 2000 zaštićenih područja u Evropskoj uniji. Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko) uvrstila je deo gornjeg toka u Bosni i Hercegovini na listu lokacija svetske baštine. Ta zemlja ju je proglasila nacionalnim parkom.
Before and behind the construction site. Images by Sanja Sevo pic.twitter.com/J2GoKRQYsT
— Ulrich Eichelmann (@UlrichEichelman) July 25, 2024
Ostali bez pijaće vode usred toplotnog talasa
Investitor, firma nazvana Pipra, prvo je izazvala prekid snabdevanja u vodovodu, istakla je Tanja Rastović. Ona predvodi asocijaciju Una u obližnjem gradiću Srbu. Rastović je Novostima izjavila da je voda zbog radova postala zamućena i nebezbedna za piće. Ta grupa skuplja potpise za peticiju za obustavu projekta.
Štaviše, Hrvatska planira da pored Une otvori deponiju nuklearnog otpada
Meštanima voda nije isporučivana nekoliko dana i to usred poslednjeg toplotnog talasa. Vrelo reke je, inače, samo nekoliko kilometara of nacionalnog parka Una u BiH.
„Una jest svjetska baština. Ali to je i moja baština. Moji preci su ovu vodu pili. Moji unuci je piju i ja želim da se to nastavi,“ kazala je stanovnica Sanja Ševo.
✊ Već viđeno: Opšta šteta, privatni profit! Ne damo Unu! #una #fondacijaact
📣 Fondacija ACT pridružila se današnjem protestu protiv izgradnje mHE na Vrelu Une. Isti je održan u Donjoj Suvaji (Hrvatska), na samoj lokaciji gdje je investitor započeo izgradnju predmetne mHE. ⤵️ pic.twitter.com/7pUdWNFfU8
— Fondacija za društvene promjene – ACT (@FondacijaA) July 25, 2024
Bez građevinske dozvole
Firmi još nedostaju brojne dozvole, poput cene prihvatljivosti zahvata za područje ekološke mreže, pa čak i valjane građevinske dozvole, jer je istekla 2022, saopštila je Zelena akcija.
Vrelo Une je duboko barem 248 metara, pa je po tom kriterijumu jedno od najdubljih na svetu.
Inače, Hrvatska planira da dalje nizvodno skladišti nuklearni otpad. Početak radova na uređenju odlagališta zakazala je za 2028. godinu. Ni u tom slučaju niko ništa nije pitao lokalno stanovništvo.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.