OIE

NIS i Sinopec će razvijati projekte za zelenu energiju i skladištenje CO2

srbija nis sinopec gasprom

Foto: NIS

Objavljeno

11.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Naftna industrija Srbije, u vlasništvu ruskog giganta Gasproma, i njen Naučno-tehnološki centar (NTC) potpisali su sa kineskom firmom Sinopec Petroleum Engineering Corporation, koja je deo kompanije Sinopec, jedne od najvećih naftno-gasnih kompanija u svetu, Memorandum o naučno-tehnološkoj saradnji.

Dve naftno-gasne kompanije dogovorile su se da sarađuju u oblasti zelene energije i projekata za prikupljanje, skladištenje i iskorišćenje ugljen-dioksida (eng. carbon capture, utilisation and storage – CCUS), saopštio je NIS.

Memorandum je potpisan tokom posete kineske delegacije domaćoj naftnoj kompaniji.

Memorandumom se definiše namera dve kompanije da uspostave naučno-tehnološku saradnju u oblastima od zajedničkog interesa. Prioritet su obnovljivi izvori energije, uključujući i oblast izdvajanja, skladištenja i iskorišćenja CO2 (eng. CCUS), proizvodnje niskougljeničnog vodonika (eng. low-carbon hydrogen) i proizvodnje energije iz geotermalnih i solarnih izvora.

Dve firme su zainteresovane za vodonik, geotermal, solar

Imajući u vidu da obe kompanije teže da doprinesu održivijoj budućnosti u energetskom sektoru, uz korišćenje najsavremenijih tehnologija, ova saradnja otvara nove puteve ka energetskoj tranziciji, dekarbonizaciji i unapređenju zaštite životne sredine, naveo je NIS.

Tokom posete, kompanije su razmotrile modalitete za konkretizaciju saradnje u narednom periodu, pre svega u kontekstu potencijalne realizacije projekta izdvajanja CO2 (eng. carbon capture) i proizvodnje plavog vodonika iz proizvodnih procesa u Rafineriji nafte Pančevo.

Memorandum su u prostorijama kompanije NIS u Beogradu potpisali Andrej Šošin, prvi zamenik generalnog direktora i direktor Bloka – Istraživanje i proizvodnja NIS-a, Leonid Stulov, direktor NTC-a i Džang Đijen, glavni ekspert u oblasti uštede energije i zaštite životne sredine kompanije Sinopec Petroleum Engineering & Construction Corporation.

U projektima bi mogle da učestvuju i druge firme kompanije Sinopec

Potpisivanju su prisustvovali Kiril Tjurdenjev, generalni direktor NIS-a, Si Džiguo, predsednik kompanije Sinopec Petroleum Engineering & Construction Corporation, Sun Jenan, predstavnik matične kompanije China Petrochemical Corporation, poznate kao Sinopec Group, Vladimir Gagić, direktor Bloka – Prerada u NIS-u, kao i predstavnici drugih podružnica kompanije Sinopec koje bi mogle da budu angažovane na zajedničkim aktivnostima.

Sinopec Petroleum Engineering Corporation je ćerka firma Sinopec Grope. Sinopec je najveći dobavljač nafte i petrohemijskih proizvoda u Kini i najveća prerađivačka kompanija, kao i druga najveća hemijska kompanija na svetu. Po ukupnom broju benzinskih stanica u svojoj prodajnoj mreži, kompanija zauzima drugo mesto na globalnom nivou.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

11. septembar 2024. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

11. septembar 2024. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

11. septembar 2024. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

11. septembar 2024. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW