
Foto: Pexels
Radnici u rudnicima uglja i termoelektranama širom regiona suočavaju se sa brojnim izazovima, poput smanjenja plata i drugih mera štednje, što bi moglo ugroziti snabdevanje ugljem i naškoditi proizvodnji električne energije. Rudari u rumunskom državnom elektroenergetskom kompleksu CE Oltenia organizovali su proteste, uključujući štrajk glađu, zbog mogućnosti da im ukinu bonove za obroke i smanje plate, dok je jedna termoelektrana u Bosni i Hercegovini i dalje van pogona zbog nestašice uglja.
Na sastanku sa predstavnicima sindikata kompanije Complexul Energetic Oltenia (CE Oltenia ili CEO), rumunski premijer Ilije Boložan izjavio je da izuzeće od mera štednje može biti odobreno samo ako kompanija poveća efikasnost i time umanji količinu državne pomoći koju prima. On je dodao i da će memorandum koji razjašnjava ovo pitanje Rumunska vlada razmatrati sledeće nedelje, piše Profit.ro.
Ministar energetike Bogdan Ivan, koji je takođe prisustvovao sastanku, podsetio je da je ta država prošle godine sa Evropskom komisijom ispregovarala odlaganje zatvaranja nekoliko termoelektrana na ugalj. Trebalo je da prestanu sa radom do 31. decembra 2025. godine.
Zaposleni u CEO-u organizovali su proteste u nekoliko rudnika uglja i jednoj termoelektrani, dok je 13 njih stupilo u štrajk glađu zbog mogućeg ukidanja bonova za obroke i smanjenja plata.
Protesti bi mogli dovesti do dodatnog smanjenja zaliha uglja za ključne termoelektrane u Rumuniji
Oni su i upozorili da će se u slučaju nepovoljne odluke protesti nastaviti i verovatno proširiti na druge delove kompleksa CE Oltenia. To bi moglo da ugrozi već smanjene zalihe uglja za snabdevanje termoelektrana Rovinari i Turceni, čija proizvodnja je ključna za energetski sistem zemlje.
Radnici u sektoru uglja suočavaju se sa problemima i u drugim delovima regiona. Termoelektrana Ugljevik se muči sa nestašicom uglja i trenutno je van pogona, a upravo je smanjila i plate svim zaposlenima, javili su mediji u Bosni i Hercegovini.
Krajem januara, Vlada Republike Srpske je sa firmom Comsar Energy RS, koja je u većinskom vlasništvu ruskog milijardera Rašida Serdarova, postigla dogovor o prenosu koncesije na deo ležišta uglja u istom području na državno preduzeće Rudnik i termoelektrana (RiTE) Ugljevik. Ono posluje u okviru Elektroprivrede Republike Srpske (ERS).
Termoelektrana Ugljevik u Bosni i Hercegovini trenutno je van pogona
To će omogućiti eksploataciju ležišta koje sadrži oko 50 miliona tona uglja, što je dovoljno da snabdeva termoelektranu narednih 25 godina. Rezerve su bile predviđene za planiranu termoelektranu Ugljevik 3, koju ruski koncesionar nije uspeo da izgradi.
Rudari u rudniku uglja Zenica, koji je predviđen za zatvaranje, održali su u septembru petodnevni štrajk glađu zbog neisplaćenih zarada.
Vrednost uvoza električne energije u Bosnu i Hercegovinu je u 2025. iznosila rekordnih 321,6 miliona evra, što je dvostruko više nego prethodne godine, a skok je u velikoj meri bio rezultat prekida u proizvodnji zbog manjka uglja.








Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.