Električna energija

Neto dobit EPBiH oko 15 miliona evra u prvoj polovini 2018. nakon gubitka u istom periodu 2017.

Neto dobit EPBiH oko 15 miliona evra u prvoj polovini 2018. nakon gubitka u istom periodu 2017.

Foto: Pixabay

Objavljeno

09.08.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.08.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda BiH (EPBiH) je u prvoj polovini 2018. godine ostvarila neto dobit od približno 28 miliona KM (oko 15 miliona evra), nakon što je u istom periodu prethodne godina imala gubitak od skoro 23 miliona KM (oko 12,4 miliona evra). Ovakvi finansijski podaci su delom posledica loših hidroloških i vremenskih prilika prošle i dobrih ove godine.

Elektroprivreda BiH (EPBiH), u većinskom vlasništvu Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), je u periodu januar-jun 2018. godine prikazala poslovne prihode od blizu 480 milion KM (skoro 260 miliona evra), što je smanjenje u odnosu na 568,2 miliona KM (oko 307 miliona evra) u prvoj polovini 2017. godine.

Poslovni rashodi ove energetske kompanije, najveće po prihodima u Bosni i Hercegovini (BiH), su takođe bili manji u prvoj polovini 2018. godine i iznosili su približno 439,5 miliona KM (oko 237,7 miliona evra), u odnosu na 598,4 miliona KM (oko 323,7 miliona evra) u istom periodu prethodne godine.

Skupština akcionara EPBiH je nedavno usvojila odluku da iz neraspoređene dobiti prethodnih godina isplati dividendu od 69,7 miliona KM (oko 37,7 miliona evra), na zahtev većinskog vlasnika, Federacije BiH, koja je na ime dividende dobila 63 miliona KM (oko 34 miliona evra).

Prethodno akcionari nisu dobili dividende za 2017. godinu, kada je zbog nepovoljnih hidroloških prilika, usled suše, i drugih problema neto dobit kompanije pala na 620.282 KM (oko 317.000 evra), sa 12,9 miliona KM (oko 6,6 miliona evra) prethodne godine.

Neto dobit EPBiH u 2017. godini se sunovratila nakon što je ukupna proizvodnja električne energije, od 7.009 GWh, podbacila 8,9% u odnosu na planirani nivo, pri čemu su hidroelektrane proizvele čak 31,6% manje u odnosu na plan, dok su termoelektrane prebacile planirani nivo 4%.

Prema izveštajima lokalnih medija, EPBiH je bila vodeća kompanija u Bosni i Hercegovini po prihodima u 2017. godini, sa 1,114 milijardi KM (oko 570 miliona evra).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

NGEN otvorio najjaci baterijski sistem za skladistenje energije u Austriji

NGEN otvorio najjači baterijski sistem za skladištenje energije u Austriji

9. avgust 2018. - NGEN je u Koruškoj pustio u rad BESS kojem je povećao snagu i kapacitet, i time ga ponovo učinio najjačim postrojenjem u Austriji u domenu podrške elektromreži

crna gora eu investicije konferencija milojko spajic zeleni data centri

Spajić: Crna Gora želi da bude zemlja zelenih data centara

9. avgust 2018. - Premijer Milojko Spajić je bio jedan od govornika na glavnom panelu Investicione konferencije pod nazivom Ubrzavanje zelenog i pametnog rasta Zapadnog Balkana.

severna makedonija grant mepso afd rte prenosna mreza francuska bozinovska

MEPSO dobio pomoć Francuske za digitalizaciju prenosne mreže

9. avgust 2018. - Operator prenosnog sistema Severne Makedonije MEPSO, Francuska agencija za razvoj (AFD) i RTE International potpisali su sporazum o grantu

crna gora eu epcg akuo skoto bulatovic mrvaljevic

EPCG dogovorio razvoj plutajućeg solara, termalnih baterija i vetroturbina za velike visine

9. avgust 2018. - Elektroprivreda Crne Gore potpisala je tri memoranduma o razumevanju u okviru Investicione konferencije Evropska Unija – Crna Gora